International Standard Audiovisual Number

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Standard Audiovisual Number (ISAN) – uniwersalny, uznawany międzynarodowo system numeracji służący do identyfikacji dzieł audiowizualnych, podobnie jak ISBN dla książek. Został opracowany przez organizację ISO (International Organization for Standardization), a dokładnie przez jej Komitet Techniczny TC46/SC9 w maju 1997 roku. Za promowanie kodu na świecie, wyznaczanie Regionalnych Agencji Rejestracyjnych oraz prowadzenie i zarządzanie systemem ISAN odpowiada ISAN-IA (ang. ISAN – International Agency) ISAN-IA.

FIAPF (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films, pol.: Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Producentów Filmowych) – organizacja z siedzibą w Paryżu, założona w 1983 roku, zrzeszająca obecnie 31 członków z 25 krajów. Do zadań organizacji należy m.in. nadawanie festiwalom statusów.MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) - grupa robocza ISO/IEC zajmująca się rozwojem standardów kodowania audio i wideo, a także zatwierdzona przez ISO grupa powszechnie stosowanych formatów zapisu danych zawierających obraz i dźwięk.

Międzynarodowy Standard ISAN (ISO standard 15706:2002 i ISO 15706-2) umożliwia efektywną identyfikację utworów audiowizualnych wprowadzanych do obrotu w elektronicznych kanałach dystrybucji oraz na cyfrowych nośnikach informacji.

System ISAN oferuje stały, unikatowy, uznawany międzynarodowo numer referencyjny dla każdego utworu oraz zbioru meta danych, który go opisuje. Służy do identyfikacji utworów przez cały ich cykl życia i jest niezależny od wszelkich fizycznych postaci (nośników), w których dany utwór istnieje lub jest rozpowszechniany.

Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki (ang. International Standard Book Number, ISBN) – niepowtarzalny 13-cyfrowy identyfikator książki; do 31 grudnia 2006 r. zawierał 10 cyfr. Według zaleceń standardu numer ten powinien identyfikować wydawcę, jak również specyficzny tytuł oraz edycję (wydanie).CISAC – Międzynarodowa Konfederacja Związków Autorów i Kompozytorów (fr. Confédération Internationale des Sociétés d´Auteurs et Compositeurs) założone w 1926 roku w Paryżu.

Kody ISAN mogą być wykorzystywane zarówno w mediach cyfrowych, jak i fizycznych, takich jak kinowe kopie eksploatacyjne, filmy DVD, publikacje, reklama i opakowania, jak również umowy licencyjne w celu niepowtarzalnego zidentyfikowania utworu.

Identyfikator ISAN jest zgodny z wieloma standardami roboczymi i końcowymi włączając w to AACS, DCI, MPEG, DVB, i ATSC.

Użytkownicy[ | edytuj kod]

Do pierwotnych, głównych użytkowników systemu zalicza się producentów lub dystrybutorów stosujących ISAN do projektów zarządzania bibliotekami, identyfikacji mediów optycznych i cyfrowej dystrybucji filmów. Wśród innych użytkowników znajdują się nadawcy transmisji cyfrowych, kablowych oraz inni uczestnicy np.:

 • Podmioty zainteresowane licencjonowaniem utworów audiowizualnych i zarządzaniem pozwoleniami i płatnościami za wykorzystanie tych materiałów, czyli m.in. udziałowcy lub posiadacze praw autorskich, włączając w to między innymi producentów, scenarzystów, reżyserów, aktorów, producentów i kompozytorów.
 • Strony zaangażowane w administrację prawami autorskimi utworów audiowizualnych na przykład organizacje zbiorowego zarządzania pomagające w rozdzielaniu honorariów.
 • Osoby związane z wydawaniem lub rozpowszechnianiem różnych wersji utworów dla widowni, na przykład nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy i wydawcy.
 • Osoby zarządzające bazami danych związanymi z utworami audiowizualnymi i (lub) polegające na elektronicznej wymianie danych takie, jak usługi wykazu programów telewizyjnych.
 • Osoby śledzące i informujące o wykorzystaniu wersji utworów audiowizualnych, na przykład przedsiębiorstwa prowadzące badania pomiaru widowni i wskaźników.
 • Osoby zarządzające katalogowaniem i (lub) ochroną zbiorów utworów audiowizualnych, na przykład archiwiści.
 • Organizacje związane ze standardami projektowania i kodowania dla przemysłu telewizyjnego, filmowego i nadawczego.
 • Osoby, które muszą prowadzić wymianę precyzyjnych danych związanych z określonymi wersjami utworów audiowizualnych, na przykład strony zaangażowane w działania antypirackie, urzędnicy celni i Interpol.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama