• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • International Herald Tribune

  Przeczytaj także...
  James Gordon Bennett, młodszy (ur. 10 maja 1841 w Nowym Jorku, zm. 14 maja 1918 w Beaulieu-sur-Mer we Francji, pochowany na Cmentarzu Passy) – amerykański dziennikarz i wydawca prasowy, entuzjasta sportu.Linotyp (ang. line of type) – urządzenie do maszynowego składu tekstów, skonstruowane w 1885 roku przez amerykańskiego zegarmistrza Ottmara Mergenthalera. Było pierwszym urządzeniem do zmechanizowanego składu tekstu.
  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

  International New York Times – międzynarodowy dziennik anglojęzyczny, redagowany przy współpracy zespołu „The New York Times” i własnego. Jest własnością The New York Times Company. Siedziba i redakcja gazety znajduje się w Paryżu. Dziennik ukazuje się od roku 1887.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Historia[]

  Pierwszy numer gazety ukazał się 4 października 1887 roku jako europejska wersja „New York Herald” a jej właścicielem był James Gordon Bennett. Była ona wydawana na sposób amerykański i zawierała rozwiązania, będące w Europie nowością, np. była drukowana techniką linotypu, publikowała komiks w odcinkach. Jako pierwsza zamieszczała wiadomości sportowe na pierwszej stronie i jako jedna z pierwszych – wiadomości naukowe.

  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.

  W 1928 stała się pierwszą gazetą dystrybuowaną przy użyciu samolotów. Ciągłość wydawania dziennika została przerwana w roku 1940 podczas okupacji Paryża. Druk wznowiono w grudniu 1944. Od 1967 roku gazeta ukazuje się pod tytułem „International Herald Tribune”. Od 2003 roku jest własnością The New York Times Company.

  Nakład i dystrybucja[]

  W 2010 światowe wydanie gazety wynosiło 217 700 egzemplarzy dziennie, wydanie atlantyckie – 128 995 egzemplarzy, a azjatyckie – 88 745 egzemplarzy. W Europie sprzedawano 111 967 egzemplarzy dziennie, z czego najwięcej we Francji (24 973) i Niemczech (19 648). W Polsce sprzedawano 276 egzemplarzy dziennie.

  Przypisy

  1. The International Herald Tribune: The Global Edition of The New York Times (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14].
  2. The International Herald Tribune: A Short History of the International Herald Tribune (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-04)].
  3. The International Herald Tribune: International Herald Tribune Circulation & Distribution (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-17)].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.