• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • International Herald Tribune

  Przeczytaj także...
  Linotyp (ang. line of type) – urządzenie do maszynowego składu tekstów, skonstruowane w 1885 roku przez amerykańskiego zegarmistrza Ottmara Mergenthalera. Było pierwszym urządzeniem do zmechanizowanego składu tekstu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  International New York Times – międzynarodowy dziennik anglojęzyczny, redagowany przy współpracy zespołu „The New York Times” i własnego. Jest własnością The New York Times Company. Siedziba i redakcja gazety znajduje się w Paryżu. Dziennik ukazuje się od roku 1887.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwszy numer gazety ukazał się 4 października 1887 roku jako europejska wersja „New York Herald” a jej właścicielem był James Gordon Bennett Jr.. Była ona wydawana na sposób amerykański i zawierała rozwiązania, będące w Europie nowością, np. była drukowana techniką linotypu, publikowała komiks w odcinkach. Jako pierwsza zamieszczała wiadomości sportowe na pierwszej stronie i jako jedna z pierwszych – wiadomości naukowe.

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  W 1928 stała się pierwszą gazetą dystrybuowaną przy użyciu samolotów. Ciągłość wydawania dziennika została przerwana w roku 1940 podczas okupacji Paryża. Druk wznowiono w grudniu 1944. Od 1967 roku gazeta ukazuje się pod tytułem „International Herald Tribune”. Od 2003 roku jest własnością The New York Times Company.

  James Gordon Bennett, młodszy (ur. 10 maja 1841 w Nowym Jorku, zm. 14 maja 1918 w Beaulieu-sur-Mer we Francji, pochowany na Cmentarzu Passy) – amerykański dziennikarz i wydawca prasowy, entuzjasta sportu.Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

  Nakład i dystrybucja[ | edytuj kod]

  W 2010 światowe wydanie gazety wynosiło 217 700 egzemplarzy dziennie, wydanie atlantyckie – 128 995 egzemplarzy, a azjatyckie – 88 745 egzemplarzy. W Europie sprzedawano 111 967 egzemplarzy dziennie, z czego najwięcej we Francji (24 973) i Niemczech (19 648). W Polsce sprzedawano 276 egzemplarzy dziennie.

  Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The International Herald Tribune: The Global Edition of The New York Times (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14].
  2. The International Herald Tribune: A Short History of the International Herald Tribune (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-04)].
  3. The International Herald Tribune: International Herald Tribune Circulation & Distribution (ang.). www.ihtinfo.com. [dostęp 2011-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-17)].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.702 sek.