International DOI Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International DOI Foundation (IDF) – międzynarodowa fundacja, która jest ciałem zarządzającym systemem identyfikatorów cyfrowych DOI. Fundacja ma siedzibę w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Fundacja – forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem. Fundacje są po stowarzyszeniach drugą co do popularności formą prawną wśród organizacji pozarządowych.

Fundacja została założona w 1998, przez konsorcjum trzech wielkich domów wydawniczych specjalizujących się w wydawaniu publikacji naukowych: Elsevier, John Wiley & Sons oraz Springer. Dyrektorem IDF jest Norman Paskin.

Do podstawowych zadań IDF należy:

 • ustalanie podstawowych zasad funkcjonowania systemu DOI
 • rozwijanie nowych technologii i poszerzanie funkcjonalności systemu DOI
 • promowanie systemu DOI
 • Członkami IDF nie mogą być osoby fizyczne, ale wyłącznie firmy i organizacje. W lutym 2008 IDF liczył ok. 1600 członków. W IDF istnieje kilka różnych rodzajów członkostwa:

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • ogólne – przeznaczone dla tych organizacji, które nie chcą bezpośrednio brać udziału w zarządzaniu systemem DOI, ale są zainteresowane wpływaniem na jego rozwój
 • charter – przeznaczone głównie dla członków założycieli
 • Registration Agency – są to firmy i organizacje, które uzyskały prawo do zarządzania i rejestrowania identyfikatorami DOI; w lutym 2008 było 7 tego rodzaju instytucji
 • affiliate – organizacje stowarzyszone, które nie uczestniczą bezpośrednio w pracach IDF, ale które są z IDF pośrednio przez innych członków IDF.
 • Roczna składka członkowska wynosiła w 2008 r. od 10 000 do 40 000 USD zależnie od statusu organizacji i jej charakteru.

  Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.CrossRef – organizacja non-profit promująca rozwój i kooperatywne wykorzystanie nowych i innowacyjnych technologii w celu przyśpieszenia i ułatwienia wyszukiwania prac naukowych. CrossRef jest oficjalną agencją rejestrującą linki DOI dla publikacji profesjonalnych.

  IDF jest zarządzana przez Radę, do której należą z klucza wszystkie organizacje o statusie charter, zaś pozostali członkowie Rady są wybierani przez wszystkie pozostałe organizacje członkowskie. Rada liczyła w lutym 2008 r. 12 członków:

 • wszystkie trzy wymienione wcześniej domy wydawnicze posiadające status członków charter,
 • członkowie o statusie ogólnym: Conference of European National Librarians, Copyright Clearance Center, McGraw-Hill,
 • Registration Agences: Copyright Agency Limited, CrossRef, Office of Publications of the European Union, mEDRA, Nielsen BookData, TIB.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Publikacja naukowa – artykuł w czasopiśmie naukowym lub w formie książki, spełniający określone, ostre kryteria poprawności, opisujący oryginalne badania naukowe i wynikające z nich wnioski, lub zbierający w formie przeglądu wnioski z wcześniej opublikowanych prac. Publikacje naukowe są zazwyczaj naukowym źródłem pierwotnym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Oksford (ang. Oxford) – miasto w południowej Anglii nad rzeką Tamizą, stolica hrabstwa Oxfordshire. Znane jest przede wszystkim jako siedziba Uniwersytetu Oksfordzkiego (University of Oxford), najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata. Oksford od XIX w. nazywany jest "miastem malowniczych wież" (ang. city of dreaming spires).

  Reklama