International Association of Classification Societies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

International Association of Classification Societies (IACS) (pol.: Międzynarodowe Stowarzyszenie Towarzystw Klasyfikacyjnych) – organizacja skupiająca znane towarzystwa klasyfikacyjne, którego celem działalności jest współpraca, konsultacja i koordynacja podejmowanych działań w branży okrętowej.

Statek wodny – dość szerokie i nie do końca sprecyzowane pojęcie, zawężające określenie jednostki pływającej do takich jednostek, które mogą poruszać się samodzielnie, lub też, w myśl innych definicji, są wykorzystywane ogólnie jako środek transportu (z własnym napędem lub bez). Przykładowo w rozumieniu międzynarodowego prawa drogi morskiej statek oznacza wszelkiego rodzaju urządzenie pływające, nie wyłączając urządzeń bezwypornościowych i wodnosamolotów, używane lub nadające się do użytku jako środek transportu wodnego.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

IACS powstało 1968 roku, a jego pierwszymi członkami było siedem najbardziej renomowanych towarzystw: American Bureau of Shipping, Bureau Veritas, Det Norske Veritas, Germanischer Lloyd, Lloyd’s Register of Shipping, Nippon Kaiji Kyokai, Registro Italiano Navale. Skład IACS jest zmienny; członkiem może być towarzystwo o światowej reputacji, działające nie krócej niż 20 lat, wydające własne przepisy klasyfikacji jednostek pływających oraz własną księgę rejestru, nadzorujące co najmniej 1000 statków o pojemności ponad 1 000 000 RT.

Lloyd’s Register of Shipping (LR) (pol. Rejestr Lloyda) - brytyjskie towarzystwo klasyfikacyjne z siedzibą w Londynie; najstarsze i jedno z trzech największych w świecie. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Członkowie IACS[ | edytuj kod]

 • American Bureau of Shipping,
 • Bureau Veritas,
 • China Classification Society,
 • DNV GL (powstałe z połączenia Det Norske Veritas, Germanischer Lloyd),
 • Korean Register of Shipping,
 • Lloyd’s Register of Shipping,
 • Nippon Kaiji Kyokai,
 • Registro Italiano Navale,
 • Russian Maritime Register of Shipping,
 • Polski Rejestr Statków,
 • Croatian Register of Shipping – Chorwacja,
 • Indian Register of Shipping – Indie.
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Rosyjski Morski Rejestr Nawigacyjny (Российский морской регистр судоходства) (RS) – rosyjskie towarzystwo klasyfikacyjne z siedzibą centrali w Sankt Petersburgu. Powstałe w 1913 roku jako Rejestr Rosyjski, w roku 1923 przemianowane na Rejestr Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, a po upadku Związku Radzieckiego działa pod obecną nazwą. RS ma uprawnienia do wystawiania dokumentów i świadectw międzynarodowych oraz sprawuje nadzór klasyfikacyjny. Wydaje własną księgę rejestrową i przepisy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Polski Rejestr Statków (PRS) – polskie towarzystwo klasyfikacyjne założone w 1936 roku jako Polski Rejestr Żeglugi Śródlądowej, z siedzibą w Warszawie. W 1946 roku nazwa została zmieniona na obecną, a siedziba przeniesiona do Gdańska. W 2001 roku PRS został przekształcony z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną. PRS ma charakter instytucji użyteczności publicznej; wypracowany zysk jest w całości przeznaczany na rozwój standardów bezpieczeństwa.
  Towarzystwo klasyfikacyjne – państwowa lub prywatna organizacja rzeczoznawcza zajmująca się głównie klasyfikacją jednostek pływających. Zwykle ma placówki i przedstawicielstwa w najważniejszych portach na całym świecie i zatrudnia inspektorów i rzeczoznawców.
  Jednostka pływająca – pojęcie szersze w stosunku do statku wodnego. Jest to każda konstrukcja zdolna do samodzielnego unoszenia się na powierzchni wody lub do czasowego przebywania pod jej powierzchnią, z napędem własnym ew. cudzym (holowana lub pchana), lub też zakotwiczona na stałe, o jednym lub wielu z niżej wymienionych przeznaczeń:
  China Classification Society (中国船级社) (CCS) – chińskie towarzystwo klasyfikacyjne z siedzibą centrali w Pekinie, powstałe w 1956 roku.
  Nippon Kaiji Kyōkai (jap. 日本海事協会, Nippon Kaiji Kyōkai znane pod skrótami: ClassNK lub NK) – japońskie towarzystwo klasyfikacyjne, powstałe w 1899 roku, z siedzibą centrali w Tokio.
  Germanischer Lloyd (GL) – niemieckie towarzystwo klasyfikacyjne powstałe w 1867 roku, z siedzibą centrali w Hamburgu. Powstało w okresie dynamicznego rozwoju cesarskiej floty, jako wyraz chęci uniezależnienia się od istniejących towarzystw klasyfikacyjnych.
  Registro Italiano Navale (RINA) – włoskie towarzystwo klasyfikacyjne powstałe w 1861 roku jako Registro Italiano, z siedzibą centrali w Genui.

  Reklama