• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Interkosmos 2

  Przeczytaj także...
  Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) – państwowa, cywilno-wojskowa uczelnia techniczna w Warszawie. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 18. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 2830. pośród wszystkich typów uczelni.Andrzej Tadeusz Marks (ur. 18 grudnia 1932 w Warszawie, zm. 29 maja 2006) – polski astronom, doktor inżynier, pisarz, popularyzator astronomii i kosmonautyki.
  Kosmos — rodzina radzieckich rakiet nośnych. Budowane w oparciu o dwie rakiety balistyczne średniego zasięgu, R-12 i R-14. Zapoczątkowana przez rakietę Kosmos 63S1 w roku 1961. Zastąpiona przez jej modyfikację, Kosmos 63S1M (1965). Kolejnym wariantem była rakieta Kosmos 11K63 (1966). Po nich nazwę Kosmos otrzymały rakiety budowane w oparciu o R-14. Były to, chronologicznie: Kosmos 65S3 (1964), Kosmos 11K65 (1966), Kosmos 11K65M (1967), Kosmos 65MP (1973).

  Interkosmos 2 (Indeks COSPAR 1969-110A) – drugi satelita wprowadzony na orbitę w ramach Programu Interkosmos.

  Misja[ | edytuj kod]

  Satelita o masie około 320 kg został wysłany 25 grudnia 1969 roku o godzinie 11:05 czasu GMT na orbitę o parametrach; perygeum 206 km, apogeum 1200 km. Start nastąpił z kosmodromu Kapustin Jar za pomocą rakiety Kosmos-2 (11K63). Jedno okrążenie wokół Ziemi trwało 98,5 min, a płaszczyzna jego orbity była nachylona do płaszczyzny równika pod kątem 48,4°. Satelita był przeznaczony do badania charakterystycznych cech jonosfery Ziemi - koncentracji elektronów i jonów o dodatnim ładunku, jak również temperatury elektronów w pobliżu satelity oraz stopnia koncentracji elektronów między nim a naziemnymi ośrodkami odbiorczymi. Aparatura naukowa została opracowana w Bułgarii, NRD, Czechosłowacji i ZSRR, a wykonana w NRD i ZSRR. Pomiary gęstości elektronów i jonów prowadzono za pomocą specjalnego nadajnika typu Majak, zbudowanego w NRD. Obserwacje prowadzono w Bułgarii, Czechosłowacji, na Kubie, w NRD, Rumunii, na Węgrzech i w ZSRR. W Polsce dane z satelity odbierały dwie placówki naukowe: Centralne Obserwatorium Geofizyczne Zakładu Geofizyki PAN w Belsku k. Warszawy oraz stacja Wojskowej Akademii Technicznej. Obserwacje Intersputnika 2 prowadzili naukowcy w Belsku, Miedzeszynie i w Warszawie.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Sp. z o.o. (w skrócie WKŁ) – polskie wydawnictwo, publikujące głównie z zakresu tematyki motoryzacji, elektroniki, telekomunikacji, drogownictwa i lotnictwa. Siedziba firmy i księgarnia firmowa znajduje się w Warszawie na Mokotowie przy ul. Kazimierzowskiej 52.

  Satelita istniał do 7 czerwca 1970 roku.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  Program Interkosmos

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paweł Elsztein: Polska w Kosmosie. Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1978, s. 170-171, seria: Biblioteczka Skrzydlatej Polski.
  2. Edmund Staniewski, Ryszard Pawlikowski: 15 lat podboju kosmosu 1957– 1972. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1974, s. 160.
  3. Jerzy Bil, Jerzy Rakowski: Polak melduje z Kosmosu. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW „Prasa-Książka-Ruch”, 1978, s. 177, seria: Miniatury lotnicze.
  4. Andrzej Marks: Polak w Kosmosie. Warszawa: Książka i Wiedza, 1978, s. 100-101.
  Kapustin Jar (ros. Капустин Яр) – kosmodrom i rakietowy poligon wojskowy w północno-zachodniej części okręgu astrachańskiego.Jon – atom lub grupa atomów połączonych wiązaniami chemicznymi, która ma niedomiar lub nadmiar elektronów w stosunku do protonów. Obojętne elektrycznie atomy i cząsteczki związków chemicznych posiadają równą liczbę elektronów i protonów, jony zaś są elektrycznie naładowane dodatnio lub ujemnie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Komitet do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR, ang. Committee for Space Research) – organizacja utworzona przez Międzynarodową Radę Unii Naukowych (ICSU) w 1958 roku. Zadaniem Komitetu jest promowanie i koordynacja badań kosmosu na poziomie międzynarodowym, a szczególnie wymiana i rozpowszechnianie informacji z zakresu badań kosmosu. W tym celu Komitet organizuje wiele sympozjów, wydaje publikacje itp. W 1960, po reorganizacji Komitetu, przystąpiła do niego Polska.
  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.
  Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Paweł Elsztein (ur. 25 stycznia 1922 w Warszawie) – polski publicysta i tłumacz, autor ponad 75 książek specjalistycznych, dziennikarz i fotograf.
  Czas uniwersalny (ang. universal time, UT; Greenwich Mean Time, GMT) – astronomiczny czas słoneczny średni na południku zerowym, za który przyjęto południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w miejscowości Greenwich, (obecnie jest to dzielnica Londynu w Wielkiej Brytanii). Jest czasem strefowym pierwszej strefy czasowej, od którego liczy się czas pozostałych stref.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.