Interia.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kraków, Nowa Huta os. Teatralne 9a
Siedziba Grupy Interia.pl.

Interia.plportal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi – portalu internetowego – odbyła się 11 lutego 2000 roku. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej („poczta.fm”). Portal jest prowadzony przez Grupę Interia.pl Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 do końca kwietnia 2020 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należał do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska, a od 1 maja 2020 należy w całości do Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.Alexa Internet – amerykańska spółka kontrolowana przez Amazon.com, prowadząca witrynę Alexa znaną z dostarczania informacji na temat generowanego ruchu do innych stron internetowych. Spółka została założona w 1996 roku, a trzy lata później kontrolę nad nią przejął Amazon.com.

Historia[ | edytuj kod]

2 sierpnia 1999 Comarch S.A. i RMF FM podpisały umowę spółki i porozumienie akcjonariuszy, czego skutkiem było powstanie spółki pod tymczasową nazwą Internet FM S.A., zarejestrowanej 13 sierpnia 1999. 3 grudnia nazwę zmieniono na Interia.pl S.A. Od stycznia 2008 do 30 kwietnia 2020 spółka w całości należała do grupy Bauer. 1 maja 2020 rok grupa Cyfrowego Polsatu nabyła portal od Bauer Media Polska za 422 mln złotych. Dnia 2 kwietnia 2012 nazwa spółki została zmieniona na Grupa Interia.pl Sp. z o.o. Sp.k.

Osiedle Teatralne – osiedle w Krakowie, w Dzielnicy XVIII Nowa Huta, niestanowiące jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Zbudowane zostało w latach 1950–1953, zgodnie z zasadami realizmu socjalistycznego. Położone jest ono w pobliżu centrum Nowej Huty. W jego otoczeniu znajdują się 3 przystanki tramwajowe oraz 2 autobusowe. Połączenie komunikacyjne z centrum Krakowa jest bardzo dobre.Grupa RMF (do 2009 Broker FM) – utworzona w 1997 roku spółka, wydzielona jako podmiot zarządzający z pierwotnej struktury radia RMF FM.

Pierwszą usługę skierowaną do użytkowników sieci Internet, serwis bezpłatnych kont poczty elektronicznej poczta.fm, Interia.pl udostępniła 16 października 1999 roku. 20 grudnia 1999 uzupełniono ją o serwis świątecznych kartek elektronicznych. Oficjalna premiera podstawowej usługi Interia.pl, portalu internetowego, odbyła się o godzinie 17:31 11 lutego 2000 roku. Witryna zawierała wówczas 6 serwisów tematycznych (Wiadomości, Ekonomia i Biznes, Motoryzacja, Turystyka, Rozrywka i Kobieta), a także obszerny Katalog Polskich Zasobów Internetu i zintegrowany z portalem drugi system bezpłatnych kont pocztowych poczta.interia.pl.

RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym ACComarch S.A. (GPW: CMR) – jedna z największych polskich spółek informatycznych z siedzibą w Krakowie założona w 1993 przez profesora Akademii Górniczo-Hutniczej Janusza Filipiaka i jego dwunastu studentów, jest on obecnie głównym akcjonariuszem, posiadane przez niego udziały w spółce dają 2/3 głosów na walnym zgromadzeniu.

Z początkiem września 2000 roku Interia.pl rozpoczęła przygotowania do wejścia na giełdę i już pod koniec tego miesiąca złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekt emisyjny. W grudniu 2000 roku akcje Interia.pl zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a w wyniku pierwszej subskrypcji publicznej, od 2 lutego 2001, notowane były na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (kod IPL).

Agencja Informacyjna Reutera (ang. Reuters Group plc) − jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.Grupa Polsat Plus – grupa spółek mediowych i telekomunikacyjnych, których podmiotem nadrzędnym jest Cyfrowy Polsat. Flagowymi markami holdingu są Polsat Box i Plus. Do sierpnia 2021 grupę kapitałową zwyczajowo określano nazwą jej spółki dominującej.

10 września 2014 roku zmieniono logo oraz szatę graficzną portalu.

2 lipca 2020 ogłoszono, że Polsat dostał zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na zakup spółek z grupy Interia. Zamknięcie transakcji nastąpiło w lipcu 2020.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nowa Huta – północno-wschodnia część Krakowa; zaprojektowane od podstaw miasto, którego budowę rozpoczęto w 1949 roku.
Google Inc. NASDAQ: GOOG – amerykańskie przedsiębiorstwo z branży internetowej. Jego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google, a deklarowaną misją - skatalogowanie światowych zasobów informacji i uczynienie ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi.
E-kartka – wirtualna pocztówka, wysyłana przez Internet za pośrednictwem stron WWW i e-maili. Nazywana również wirtualną kartką, kartką internetową.
Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.
Fotoreportaż – fotograficzna dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku. Powstał w USA jako odpowiedź na zapotrzebowanie utrwalania za pomocą obrazów ludzkich problemów.
Poczta elektroniczna lub krótko e-poczta, (ang. electronic mail krótko e-mail) – usługa internetowa, w nomenklaturze prawnej określana zwrotem świadczenie usług drogą elektroniczną, służąca do przesyłania wiadomości tekstowych, tzw. listów elektronicznych – stąd zwyczajowa nazwa tej usługi.
Bauer Media Polska – spółka powstała w 2008 roku zarządzająca holdingiem medialnym Bauer Media Group. Bauer rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1991 roku.

Reklama