• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Interfejs graficzny

  Przeczytaj także...
  Widżet – podstawowy element graficznego interfejsu użytkownika (np. okno, pole edycji, suwak, przycisk). Termin ten jest szczególnie popularny wśród użytkowników systemów operacyjnych z rodziny UNIX, natomiast użytkownicy systemów MS Windows używają w tym kontekście terminu kontrolka lub element kontrolny. W produktach firmy Microsoft (Visual Studio, .NET, Office itp.) używana jest nazwa formant. W pewnych kontekstach synonimem widżetu jest okno.Lumina - środowisko graficzne dla systemów BSD i GNU/Linux, bazujące na bibliotece Qt. Tworzone głównie z myślą o systemie TrueOS, jednak jest również dostępne dla wielu dystrybucji Linuxa.
  Aqua (łac. woda) - interfejs graficzny systemu operacyjnego OS X. Po raz pierwszy został zastosowany w wersji 10.0 "Cheetah", zaprezentowanym przez Apple Inc. 13 września 2001 roku.
  KDE Plasma 5

  Graficzny interfejs użytkownika, interfejs graficzny, środowisko graficzne (ang. graphical user interface, GUI) – określenie sposobu prezentacji informacji przez komputer oraz interakcji z użytkownikiem, polegającego na rysowaniu i obsługiwaniu widżetów.

  Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.Unity – powłoka systemowa dla GNOME tworzona przez Canonical Ltd. dla Ubuntu. Pojawiła się po raz pierwszy w Ubuntu Netbook Edition 10.10. Celem Unity jest efektywne wykorzystanie ograniczonego miejsca na ekranie netbooków, między innymi przez pionowy przełącznik programów. W przeciwieństwie do GNOME, KDE czy Xfce, nie jest zbiorem programów, ale zostało zaprojektowane do użycia z istniejącymi programami GTK+.

  Historia[ | edytuj kod]

  Interfejs graficzny został wymyślony przez przedsiębiorstwo Xerox w latach 70. XX wieku w laboratorium PARC, a następnie później wykorzystywany i udoskonalany przez inne przedsiębiorstwa.

  Pantheon - graficzne środowisko użytkownika dla systemu GNU/Linux. Bazuje na bibliotekach graficznych GTK+ oraz jest forkiem innego środowiska graficznego Gnome. Pantheon to graficzne środowisko, które jest bardzo podobne do tego z systemu operacyjnego Mac OS X. Pantheon jest podstawowym środowiskiem graficznym używanym w dystrybucji Linuksa Elementary OS. Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.

  W Polsce pierwsze interfejsy graficzne powstały w latach 70. do maszyn Odra 1204 (używane były, między innymi, na Wojskowej Akademii Technicznej). Do sterowania służyło pióro świetlne oraz prototyp trackballa.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Środowisko graficzne jest grupą wzajemnie współpracujących programów, zapewniającą możliwość wykonywania podstawowych operacji na komputerze (uruchamianie programów, poruszanie się po katalogach, wprowadzanie ustawień) w trybie graficznym, najczęściej okienkowym. Zapewnia alternatywny dla wiersza poleceń (konsoli tekstowej) sposób pracy na komputerze.

  Google Chrome OS – system operacyjny tworzony przez firmę Google. Głównym zadaniem systemu ma być uruchamianie aplikacji internetowych. Kod źródłowy systemu jest otwarty. Pierwsze informacje o pracach pojawiły się 7 czerwca 2009 roku, zaś oficjalna premiera systemu została zapowiedziana na druga połowę 2010 roku. Chrome OS bazuje na jądrze Linuksa, docelowo ma uruchamiać się jedynie na wybranych przez Google urządzeniach. Interfejs systemu jest minimalistyczny, a głównym narzędziem zastępującym klasyczną analogię biurka, jest specjalna wersja przeglądarki internetowej Chrome. Ponieważ przeglądarka ma wbudowany odtwarzacz, będzie jedyną aplikacją obecną domyślnie w urządzeniu. Docelowa grupa użytkowników Chrome OS to osoby spędzające dużo czasu w internecie.ReactOS – projekt mający na celu stworzenie systemu operacyjnego funkcjonalnie równoważnego z Microsoft Windows NT i 2000. W założeniach jest możliwość korzystania z aplikacji i sterowników Windows, aplikacji OS/2, Java i POSIX. Projekt jest we wczesnej fazie rozwoju. ReactOS został napisany w C, a niektóre elementy, jak ReactOS Explorer w C++. ReactOS nie jest klonem Windows.

  Najważniejszym elementem graficznego interfejsu jest okno programu (lub kilka takich okien) prezentowane na pulpicie. Bezpośrednio na pulpicie lub wewnątrz okna są rozmieszczone (najczęściej w formie graficznych ikon lub menu) elementy interakcyjne, zwane widżetami (lub „kontrolkami”, nawiązując do pulpitów sterowniczych). Użytkownik komunikuje się z aplikacją pośrednio przez te widżety, najczęściej za pomocą myszy i klawiatury. Mysz jest odpowiedzialna za przesuwanie kursora, wskazującego odpowiednią pozycję na ekranie, a naciskanie przycisków jest związane z obszarem, w którym zawiera się aktualna pozycja kursora. Klawiatura jest związana z pojęciem „skupienia”. Jest to stan, który może posiadać w jednym momencie dokładnie jeden widżet w całym systemie okienkowym. Jeśli użytkownik naciska klawisze, informacja o tym przekazywana jest do tego widżetu, który aktualnie „posiada skupienie”.

  Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.GEM (ang. Graphics Environment Manager) – system okienkowy stworzony przez Digital Research, Inc. (DRI) do użytku z systemem CP/M na procesory Intel 8088. Późniejsze wersje pracowały pod DOSem.

  Wybrane środowiska graficzne[ | edytuj kod]

  Dla systemów uniksowych – wolne Środowiska zintegrowane z systemem operacyjnym
 • AeroWindows Vista i Windows 7
 • AquaOS X
 • LunaWindows XP
 • MDL2Windows 10
 • Modern UIWindows 8.1
 • MS-DOS Executive – Windows 1.x i Windows 2.x
 • TrackerHaiku
 • środowisko systemu Atari TOS
 • środowisko systemu Chrome OS
 • środowisko systemu NeXTStep
 • środowisko systemu OS/2
 • środowisko systemu ReactOS
 • Inne
 • GEM (Atari ST, Atari TT, Atari Falcon itp.)
 • Seal
 • Workbench (Amiga)
 • SymbOS, dla 8-bitowego procesora Z80 – graficzny system operacyjny umożliwiający na komputerze z tym procesorem (np. Amstrad z rozszerzeniem M4 Wifi) korzystanie z Internetu, w tym używanie klienta IRC
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Octoate: SymbOS 3.0 WIP – with WiFi and USB mouse support (ang.). The Amstrad CPC news portal, 2016-10-12. [dostęp 2018-01-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • GUIdebook Gallery – strona o wszystkich elementach związanych z GUI
 • Historia graficznych systemów operacyjnych
 • Focus (z ang. skupienie) jest to jeden ze stanów widgetu (elementu graficznego interfejsu użytkownika), który to stan może posiadać tylko jeden widget w aktywnym oknie. Wszelkie zdarzenia związane z naciskaniem klawiszy przez użytkownika zostaną skierowane właśnie do tego widgetu, pod warunkiem jednak, że nie zostaną wcześniej przechwycone. Zdarzenia z klawiatury bowiem w pierwszej kolejności odnotowuje system okienkowy (lub menadżer okien), potem dopiero ten przekazuje go aplikacji. Aplikacja następnie może, ale nie musi przekazać takie zdarzenie do widgetu, który jest nim zainteresowany, i nie robi tego w przypadku tych kombinacji klawiszy, które obsługuje sama.Windows 8 jest wersją systemu operacyjnego Microsoft Windows, produkowanego przez Microsoft przeznaczoną do użytku na komputerach osobistych, włączając w to domowe i firmowe komputery stacjonarne, laptopy i tablety PC. Proces rozwoju systemu rozpoczął się w 2009 roku przed premierą jego poprzednika Windows 7. Jego istnienie zostało potwierdzone na targach CES 2011, gdzie zaprezentowano wersję działającą na procesorze ARM, następnie od września 2011 do maja 2012 wydano trzy wersje rozwojowe systemu. 27 sierpnia 2012 system został uznany za ukończony i uzyskał status RTM. Oficjalna premiera systemu Windows 8 odbyła się 26 października 2012 roku w Nowym Jorku. Razem z nim Microsoft zaprezentował system Windows Phone 8, przeznaczony na telefony komórkowe.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kursor (łac. cursor - biegacz) to ruchomy znacznik wyświetlany na wyświetlaczu, służący do wskazywania miejsca, w którym operator zamierza podjąć jakąś akcję. Zależnie od urządzenia i rodzaju wykonywanej pracy znacznik ten może przybierać różne kształty i kolory, w pewnych przypadkach może to być nawet krótka animacja. Kształt kursora informuje operatora o aktualnych możliwościach działania.
  FVWM-Crystal - nakładka (temat) na FVWM, ułatwiająca korzystanie z tego środowiska. Posiada zestaw domyślnych stylów i recept. Dużą cześć opcji konfiguracyjnych można edytować z poziomu menu.
  Trackball (po polsku - manipulator kulkowy) urządzenie wskazujące komputera lub innego urządzenia elektronicznego (np. telefonu), służy do interakcji użytkownika z systemem operacyjnym i programami. Jest to kulka umieszczana w niektórych klawiaturach pod najniższym rzędem klawiszy (może to też być osobne urządzenie). Niekiedy nazywane nieformalnie i żartobliwie kotem (dla odróżnienia od myszki komputerowej). Wygląda jak mechaniczna mysz komputerowa odwrócona do góry kulką. Funkcjonalnie trackball jest identyczny z myszą komputerową. Spotykany najczęściej w komputerach przenośnych. Składa się z obudowy i kuli, której poruszenia są przekładane na ruch kursora na ekranie. W chwili obecnej istnieją dwa mechanizmy przekładania ruchu na sygnały elektryczne:
  MATE – środowisko graficzne, które jest forkiem od GNOME 2.32. Projekt został stworzony przez społeczność systemu Arch Linux gdy wydanie GNOME 3 doprowadziło do jego krytyki ze strony społeczności Linuksa.
  Luna – domyślny styl pulpitu systemu Microsoft Windows XP. Jest pierwszym stylem graficznym (opartym na bitmapach) w historii stylów do systemów Windows.
  Seal, graficzny 32-bitowy interfejs użytkownika (GUI), nakładka na system operacyjny DOS. Obsługuje wiele zaawansowanych urządzeń takich jak: dynamiczny system łączności (XDL), dźwięk i inne funkcje multimedialne (SFA), różne języki i wiele więcej. Minimalne wymagania systemu to:
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.916 sek.