• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • InterPress

  Przeczytaj także...
  Xerox PARC (ang. Xerox Palo Alto Research Center) - ośrodek badawczy firmy Xerox powstały w roku 1970. Od początku lat 70., do połowy lat 80. wprowadził wiele istotnych innowacji w dziedzinie sprzętu i oprogramowania komputerowego, które wywarły ogromny wpływ na informatykę, takich jak:Procesor tekstu - zaawansowany edytor tekstowy umożliwiający oprócz edycji czystej zawartości tekstowej, także formatowanie tekstu, czyli nadanie mu odpowiedniej szaty typograficznej (np. stosowanie krojów pisma, ustalanie łamów, regulacja świateł itd.), stosowanie różnych kolorów, łączenie tekstu z grafiką, a jednocześnie określenie formatu papieru, na którym dany dokument ma być wydrukowany. Aby to wszystko było możliwe do wykonania w praktyce, edycja odbywa się w trybie WYSIWYG (czyli na ekranie monitora prezentowane są efekty wprowadzanych zmian wyglądu, i jednocześnie jest to wygląd dokumentu taki sam, jak po wydrukowaniu).
  Adobe Systems Incorporated NASDAQ: ADBE – amerykańskie przedsiębiorstwo komputerowe z siedzibą w San José w Kalifornii, znane z projektowania szeroko rozumianego oprogramowania graficznego dla systemów Mac OS i Windows. Przedsiębiorstwo założyli w 1982 r. byli pracownicy Xerox PARC, John Warnock i Charles Geschke. Obecnie spółka publiczna notowana na giełdzie NASDAQ, zatrudniająca w 2004 roku ponad 4000 pracowników w 26 biurach na całym świecie.

  InterPress - język opisu strony opracowany w Xerox PARC oparty na języku Forth.

  Jak wiele projektów PARC InterPress nie został skomercjalizowany, wskutek czego jego twórcy Charles Geschke i John Warnock odeszli z laboratorium i założyli własną firmę Adobe Systems, tworząc od początku analogiczny język, PostScript.

  InterPress został zaimplementowany w niektórych drukarkach Xerox i był obsługiwany przez Xerox Ventura Publisher, ale nie zyskał większego znaczenia na rynku. Stosowano go również w systemie Xeroksa InterScript, formacie procesora tekstów dla dokumentów.

  Charles M. "Chuck" Geschke (ur. 11 września 1939 w Cleveland, Ohio) - współzałożyciel w 1982 r., razem z Johnem Warnockiem, firmy Adobe Systems.PostScript – uniwersalny język opisu strony opracowany przez firmę Adobe Systems, będący obecnie standardem w zastosowaniach poligraficznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Corel Ventura – oprogramowanie DTP dla Windows rozwijane przez firmę Corel, przeznaczone przede wszystkim do produkcji książek i innych długich dokumentów.
  John Warnock (ur. 6 października 1940 w Salt Lake City, Utah) - współzałożyciel, razem z Charlesem Geschke, firmy Adobe Systems, zajmującej się oprogramowaniem graficznym; w 2001 wycofał się z pozycji menedżera zarządzającego, ale pozostaje w zarządzie firmy.
  Xerox Corp. – amerykański koncern, jeden z największych na świecie dostawców cyfrowych drukarek oraz usług outsourcingu druku, zarządzania dokumentami i procesami back office. Wraz ze spółką Fuji Xerox przeznacza rocznie ok. 1,5 mld dolarów na badania i rozwój.
  Forth jest językiem programowania wysokiego poziomu, lecz równocześnie należy do kategorii języków tzw. bliskich sprzętowi, czasem (potocznie) używa się określenia asemblerowy język programowania wysokiego poziomu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.