• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • InterContinental Warszawa

  Przeczytaj także...
  Tadeusz Spychała (ur. 1933 w Lesznie, zm. 29 sierpnia 2003 w Wiedniu) - polski architekt na stałe mieszkający w Austrii.Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).
  Jacuzzi – potoczne określenie wanien z hydromasażem, czyli formą masażu wodnego. Dzisiejsze wanny jacuzzi obejmują swym znaczeniem modele wanien od najprostszych, wyposażonych w dysze ze strumieniami wody, aż po wysoce zaawansowane (z elektronicznym sterowaniem). Wanny z hydromasażem są jednym z podstawowych urządzeń w profilaktyce spa.

  InterContinental Warszawa – pięciogwiazdkowy hotel znajdujący się przy ul. Emilii Plater 49 w Warszawie.

  Opis[ | edytuj kod]

  Budynek charakteryzuje jednolita, smukła bryła, utrzymana w groszkowej tonacji kolorów. Kolor elewacji nawiązuje do sąsiedniego wieżowca, Warsaw Financial Center. W hotelu urządzono 414 pokoi, w tym 76 apartamentów przeznaczonych do dłuższego pobytu. Znajduje się tam również 14 sal konferencyjnych, dwie restauracje, bar oraz kawiarnia. Na 43. i 44. piętrze (150 metrów nad ziemią) powstało centrum rekreacji z siłownią, salą do aerobiku, jacuzzi i basenem o wymiarach 6 × 14 metrów. Jest to najwyżej położony basen w Polsce. Z okien centrum widać Wisłę, do czego nawiązuje jego angielska nazwa (RiverView Wellness Centre).

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Na podziemnych kondygnacjach znajduje się parking dla 175 samochodów.

  Budynek został wzniesiony w latach 2001–2003 według projektu Tadeusza Spychały, Wojciecha Popławskiego i Willibanda Fürsta. Konstrukcję żelbetową zaprojektowali Johann Meyer i Jerzy Błażeczek. InterContinental powstał na niewielkiej działce, na której wcześniej znajdował się pierwszy w Polsce klub jazzowy Akwarium.

  Warsaw Financial Center (WFC) należy do czołówki najbardziej prestiżowych biurowców Warszawy. Mieści się u zbiegu ulic Emilii Plater i Świętokrzyskiej, w ścisłym centrum miasta. Oddany do użytku w 1998 roku, był pierwszym nowoczesnym budynkiem biurowym w stolicy i zapoczątkował powstanie Centralnej Dzielnicy Biznesowej.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

  Przeciwko budowie wieżowca protestowali mieszkańcy sąsiadującego z nim bloku mieszkalnego, twierdząc że ograniczy im dostęp do światła słonecznego. Doszło jednak do porozumienia z inwestorem, co miało wpływ na konstrukcję i wygląd budynku. Pomiędzy piątą a dwudziestą kondygnacją zostało bowiem zaprojektowane wcięcie, które zapewnia odpowiednie nasłonecznienie mieszkań w sąsiednim bloku.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Promieniowanie słoneczne – strumień fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych (promieniowanie korpuskularne) docierający ze Słońca do Ziemi. Natężenie promieniowania słonecznego docierającego do górnych granic atmosfery określone jest przez stałą słoneczną. Wielkość ta jest zdefiniowana dla średniej odległości Ziemia-Słońce i wynosi około 1366,1 W/m. Natężenie promieniowania słonecznego zmienia się w cyklu rocznym ze względu na zmiany odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem w zakresie ±3,4%. Chwilowa wartość natężenia promieniowania słonecznego docierającego do górnych granic atmosfery może być wyznaczona ze wzoru

  Całkowity koszt budowy wieżowca wyniósł 113 mln euro.

  Warszawski InterContinental jest jednym z najwyższych pięciogwiazdkowych hoteli w Europie.

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

 • W 2016 hotel, jako jedyny w Polsce, otrzymał pięć gwiazdek (symboli budynku określających poziom usług) w czerwonym przewodniku Michelina „Main Cities of Europe".
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jarosława Zieliński: Złota 44 i inne warszawskie niebotyki. Warszawa: EKBIN, 2015, s. 200. ISBN 978-83-940941-0-2.
  2. Jarosława Zieliński: Złota 44 i inne warszawskie niebotyki. Warszawa: EKBIN, 2015, s. 202. ISBN 978-83-940941-0-2.
  3. Nowoczesny hotel w centrum Warszawy. W: InterContinental Warszawa [on-line]. warszawa.intercontinental.com. [dostęp 2016-11-14].
  4. Konferencje. W: InterContinental Warszawa [on-line]. warszawa.intercontinental.com. [dostęp 2018-02-28].
  5. RiverView Wellness Centre. W: InterContinental Warszawa [on-line]. warszawa.intercontinental.com. [dostęp 2016-11-14].
  6. Dariusz Bartoszewicz. W cieniu drapaczy chmur. Spacerownik. „Dodatek do 'Gazety Stołecznej'”, s. 10, 17 października 2016. 
  7. Jarosława Zieliński: Złota 44 i inne warszawskie niebotyki. Warszawa: EKBIN, 2015, s. 201. ISBN 978-83-940941-0-2.
  8. Dariusz Bartoszewicz. Jej warszawskie wysokości. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 20 marca 2015. 
  9. Warszawski Intercontinental na pięć gwiazdek Michelina. rp.pl, 27 marca 2017. [dostęp 2017-12-26].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona hotelu
 • Hotel Intercontinental na stronie Wieżowce Warszawy
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.