• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • InterCity

  Przeczytaj także...
  Stadler FLIRT – rodzina elektrycznych i spalinowo-elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych od 2004 w zakładach szwajcarskiej firmy Stadler Rail, a od 2007 również w polskim zakładzie tej firmy w Siedlcach. Pod koniec sierpnia 2013 liczba sprzedanych pojazdów tej rodziny wynosiła 910.EuroCity (skrót EC) – międzynarodowa kategoria pociągów utworzona 31 maja 1987 r. przez zarządy kolejowe krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii i Austrii.
  Przewoźnicy kolejowi przypisują zwykle uruchamianym przez siebie pociągom pasażerskim kategorię, określającą ich cechy, takie jak: prędkość handlowa, wyposażenie pociągu, cena biletu, rodzaj obsługiwanych stacji czy też rodzaj obsługiwanej trasy.
  Obsługiwany przez DSB pociąg InterCity, stacja Aalborg, Dania
  Niemiecki IC obsługiwany przez DB Fernverkehr

  InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy.

  Pociągi tej kategorii wyróżnia przede wszystkim niewielka liczba postojów na trasie (ograniczona do większych miast), a także wysoka prędkość maksymalna (rzędu 160 km/h i więcej), co skutkuje wysokimi prędkościami handlowymi. Pociągi InterCity są zwykle zestawiane z taboru o podwyższonym komforcie i zaliczane zazwyczaj do tzw. segmentu premium. Wyższa jest też często cena biletów. Pociąg IC prowadzi zazwyczaj wagon restauracyjny.

  Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca, który na podstawie licencji wykonuje przewozy kolejowe lub zapewnia pojazdy trakcyjne.Tabor kolejowy – pojazdy kolejowe przystosowane do kursowania samodzielnie lub w składzie pociągu, przeznaczone do przewozu osób i rzeczy lub służące do prac remontowo-budowlanych i ratunkowych.

  W Polsce[ | edytuj kod]

  W Polsce marka pociągów "InterCity" funkcjonowała do 2009 roku, kiedy to w ramach upraszczania oferty została przemianowana na "Express InterCity" (EIC).

  Od grudnia 2014 r. spółka PKP Intercity ponownie wprowadziła markę "InterCity". Stanowi ona część oferty połączeń pospiesznych ze wspólną taryfą z pociągami TLK. Umożliwia ona w większości przypadków naliczanie opłaty za przejazd na podstawie łącznej długości trasy pokonanej przez podróżnego pociągami obu marek (sumowanie przebytych kilometrów). Wyróżnikiem marki InterCity jest obsługa połączeń pospiesznych wyłącznie nowymi lub zmodernizowanymi wagonami, a także elektrycznymi zespołami trakcyjnymi serii ED160 i ED161.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Twoje Linie Kolejowe (skrótowiec TLK) – nazwa handlowa (marka) dziennych oraz nocnych pociągów pospiesznych uruchamianych przez spółkę PKP Intercity S.A. od 4 kwietnia 2005. Głównym konkurentem pociągów są dwie marki Przewozów Regionalnych - interREGIO oraz REGIOekspres.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • EuroCity
 • InterPici
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona spółki PKP Intercity
 • wagony spółki PKP Intercity
 • InterPici (czyt. z włoska – interpiczi, skrót: IP) – kategoria pociągów, produkt Kolei Węgierskich (Magyar Államvasutak – w skrócie MÁV), oferowany tylko na terytorium Węgier.Wagon restauracyjny to rodzaj wagonu kolejowego, który jest wyposażony w sposób umożliwiający przygotowanie, podawanie i spożywanie w nim posiłków przez podróżnych. Pierwsze wagony restauracyjne wprowadzono w 1879 r. Typowy wagon restauracyjny składa się z zajmującej większą część przestrzeni sali jadalnej mającej ok. 40 miejsc konsumenckich oraz kuchni z zapleczem socjalnym dla załogi wagonu.W części restauracyjnej przejście znajduje się pośrodku, a w części kuchennej - z boku wagonu. Stoliki są rozmieszczone po obu stronach przejścia w rzędach, po jednej stronie 2-osobowe, a po drugiej 4-osobowe.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Pociąg pospieszny (skrót D, dawniej skrót: M – pociągi pospieszne spółki PKP Intercity; P – jeszcze dawniej w spółce PKP Przewozy Regionalne i przed podziałem PKP) – kategoria pociągów pasażerskich.
  DSB, Danske Statsbaner - "Duńskie Koleje Państwowe", w całości należąca do państwa spółka akcyjna oferująca przewozy kolejowe w Danii.
  PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.
  Pesa Dart – projekt elektrycznego zespołu trakcyjnego dedykowanego ruchowi dalekobieżnemu, zaprojektowana przez Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz.
  Prędkość handlowa – iloraz odległości dzielącej punkt początkowy i końcowy trasy pokonywanej przez środek transportu i czasu, w jakim ta trasa została przebyta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.