• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Intelligent Dance Music

  Przeczytaj także...
  Plaid - duet brytyjskich artystów wykonujących muzykę elektroniczną, w którego skład wchodzi Andy Turner i Ed Handley. Są oni również założycielami grupy The Black Dog.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.
  Squarepusher, właśc. Tom Jenkinson (ur. 17 stycznia 1975) – brytyjski muzyk tworzący awangardową muzykę elektroniczną, związany z wytwórnią Warp Records.
  .mw-parser-output table.gatunekmuzyki-blues td.naglowek{background:cornflowerblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-country td.naglowek{background:#b17d53;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-disco td.naglowek{background:deeppink;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-electronic td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-hip-hop td.naglowek{background:darkblue;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-pop td.naglowek{background:lightskyblue;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-rock td.naglowek{background:firebrick;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-reggae td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-ska td.naglowek{background:green;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-soul td.naglowek{background:darkorange;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-metal td.naglowek{background:black;color:white!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-jazz td.naglowek{background:pink;color:black!important}.mw-parser-output table.gatunekmuzyki-inne td.naglowek{background:#EAECF0;color:black!important}

  IDM (ang. Intelligent Dance Music) – gatunek muzyki elektronicznej.

  Boards Of Canada – szkocki duet muzyczny braci Michaela Sandisona i Marcusa Eoina. Michael urodził się 1 czerwca 1970 roku, natomiast Marcus 21 lipca 1971. Twórczość duetu oscyluje wokół eksperymentalnej elektroniki, ambientu, IDM-u, downtempo z elementami triphopowymi. Nazwa zespołu powstała od nazwy wytwórni filmowej National Film Board of Canada dzięki fascynacji, zwłaszcza Michaela, filmami dokumentalnymi tejże wytwórni.Aphex Twin, właśc. Richard David James (ur. 18 sierpnia 1971 w Limerick w Irlandii) – brytyjski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Określany powszechnie jako jedna z najbardziej wpływowych i innowacyjnych osób we współczesnej muzyce elektronicznej.

  Styl ten powstał we wczesnych latach 90. i wtedy też zaczęto używać tego terminu, początkowo na określenie sceny twórców eksperymentalnego techno i jungle skupionych wokół wytwórni Warp. Obecnie definicja IDM wydaje się obejmować wiele różnorodnych eksperymentalnych stylów elektroniki wywodzących się z elektronicznej muzyki tanecznej, jak również inne style muzyki ściśle związane z cyfrowym brzmieniem (np. glitch).

  Mouse on Mars – niemiecka grupa elektroniczna, założona w 1993 roku przez Andiego Tomę i Jana St. Wermera, kolegów z dziecinstwa. Zespół porusza się w kręgu techno i IDMu, ale eksperymentowała też z muzyką rockową oraz ambientem.Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  Część krytyków muzycznych zarzuca, że termin IDM nie jest aktualny, ponieważ nazwa nie pokrywa się z tym co oddaje ta muzyka, że przede wszystkim muzyka ta nie jest taneczna, natomiast nazwa jest taka a nie inna, ponieważ styl ten wywodzi się z acid techno, które jest taneczne, ciężkie, agresywne, szybkie. W założeniu gatunek ten jest od techno mniej agresywny, bardziej melodyjny, improwizacyjny i abstrakcyjny. Dlatego niektórzy krytycy muzyczni używają też nazw: intelligent techno, listening techno, art techno, braindance.

  Guillermo Scott Herren (ur. 1976) - producent oraz artysta hip-hopowym i IDM, aktualnie mieszkającym w Barcelonie i należącym do wytwórni Warp Records.Murcof (Fernando Corona ur. 1970 w Tijuanie) – meksykański artysta nagrywający muzykę elektroniczną. Od 2006 roku mieszka w Barcelonie,Hiszpania. Zadebiutował wydając w 2003 album Martes. Od 2001 roku należy do zespołu Nortec Collective. Wiele jego kompozycji opiera się na abstrakcyjnej, glitch, czasem skomplikowanej elektronicznej perkusji. Za młodu słuchał muzyki klasycznej, która zainteresowała go do takiego stopnia, iż badał jej współczesną odmianę. W taki sposób odkrył Strawińskiego, Ligetiego, Sanakiego, Stockhausena, Schoenberga, jednocześnie zaczął słuchać elektroniki.

  Prekursorami IDM byli tacy artyści jak Richard D. James, Autechre, Plaid, Speedy J i inni, którzy znaleźli się na albumach Artificial Intelligence I i II wydanych przez Warp Records.

  Charakterystycznymi elementami tej muzyki są eksperymenty w tworzeniu dźwięków, a jednocześnie precyzja w ich doborze i kompozycji.

  Przykładowi artyści nurtu IDM[ | edytuj kod]

 • Amon Tobin
 • Apparat
 • Aphex Twin
 • Autechre
 • Boards of Canada
 • Clark
 • Leftfield
 • LFO
 • Lorn
 • Mike Paradinas
 • Modeselekor
 • Mouse On Mars
 • Murcof
 • Plaid
 • Seefeel
 • Scott Herren
 • Squarepusher
 • Venetian Snares
 • C.H. District
 • Moderat
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • IDM (ang.). Allmusic. [dostęp 2012-05-31].
 • Leftfield – duet muzyków i producentów muzycznych, Paula Daleya (wcześniej The Rivals, A Man Called Adam, Brand New Heavies) i Neila Barnesa, założony w 1989 roku w Londynie. Nazwa Leftfield została użyta przez Barnesa na potrzeby singla "Not Forgotten", zanim Paul Daley rozpoczął z nim współpracę podczas remiksowania i tworzenia nowych utworów. Leftfield uważani są za pionierów w gatunku intelligent dance music i progressive house, jako jedni z pierwszych łączyli house z dubem i reggae. Obok The Chemical Brothers i Underworld jako jedni z pierwszych grali na żywo z wokalistami. Scott Kirkland z The Crystal Method w 2005 roku stwierdził, że Leftfield to "najlepsza grupa grająca muzykę elektroniczną, kropka" ("The best Electronic band, period!").Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Chris Clark – angielski twórca muzyki elektronicznej z gatunku IDM. Aktualnie związany jest z wytwórnią Warp Records. W 2006 roku zmienił swój pseudonim artystyczny na Clark. Jego najnowszym dziełem jest album Iradelphic (2012).
  Glitch (ang. krótkotrwałe zakłócenie), znany również jako Clicks and Cuts – gatunek muzyki elektronicznej powstały w latach 90. wraz z upowszechnieniem się cyfrowej obróbki dźwięku.
  Apparat (Sascha Ring) - mieszkający w Berlinie niemiecki muzyk wykonujący muzykę elektroniczną, współwłaściciel wytwórni Shitkatapult. Swoją karierę rozpoczynał tworząc muzykę przeznaczoną do klubów tanecznych, jednak ostatnimi czasy zwrócił się w stronę ambientu uzasadniając, że jest "bardziej zainteresowany tworzeniem dźwięków niż bitów".
  Moderat to wywodzące się z Berlina trio producenckie. Formacja powstała w roku 2002, w wyniku współpracy Saschy Ringa (Apparat) oraz Gernota Bronserta i Sebastiana Szarego (Modeselektor). Ich pierwszą płytą była EP-ka Auf Kosten Der Gesundheit wydana roku 2003.
  Amon Tobin, właśc. Amon Adonai Santos de Araujo Tobin (ur. 7 lutego 1972 w Rio de Janeiro) – brazylijski muzyk i DJ występujący również pod pseudonimami Cujo i Two Fingers.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.755 sek.