• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Intel P55

  Przeczytaj także...
  Core i5 (o nazwie kodowej Lynnfield) to generacja procesorów firmy Intel, wykonana w technologii x86-64. Premiera odbyła się 7 września 2009 roku. Procesory te są zaprojektowane na bazie mikroarchitektury o nazwie kodowej Nehalem, która jest też wykorzystywana w procesorach serii Intel Core i7.Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.
  Universal Serial Bus, USB, uniwersalna magistrala szeregowa – rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego komputerów, zastępującego stare porty szeregowe i porty równoległe. Został opracowany przez firmy Microsoft, Intel, Compaq, IBM i DEC.

  P55 - chipset, a właściwie układ logiki współpracujący z procesorami Intel Core i5 i Intel Core i7 serii 800. W procesorach Core i5 i Core i7 serii 800 intel umieścił kontroler magistrali PCI-Express i znany już z procesorów Core i7 serii 900 kontroler pamięci RAM DDR 3 (ale w przypadku nowych procesorów jedynie dwukanałowy. W takim stanie rzeczy istnienie oddzielnego mostka północnego i południowego przestało być potrzebne i Intel zastosował nowy układ - Platform Controller Hub – centrum kontroli urządzeń peryferyjnych. Realizuje on funkcje dotychczasowego mostka południowego (komunikacja z dyskami, obsługa urządzeń interfejsu USB 2.0, komunikacja z urządzeniami magistrali PCI-Express x1 itp.). P55 komunikuje się z procesorem za pomocą magistrali DMI o przepustowości 2 GB/s.

  Intel X58 (nazwa kodowa Tylesburg) – wykonany w procesie technologicznym 65 nm chipset Intela obsługujący procesory Intel Core i7. Nowa architektura procesora CPU – Nehalem wymusiła szereg zmian na płycie głównej. Core i7 posiada zintegrowany kontroler pamięci RAM DDR3 (ang. Integrated Memory Controller, IMC) i komunikuje się z nią bezpośrednio, więc dotychczasowy mostek północny został odciążony z tego zadania (co za tym idzie znacznie wzrosła wydajność - szybkość komunikacji z pamięcią nie jest już ograniczana przez mostek północny). Obsługą nie wymagających wielkich szybkości urządzeń zajmuje się dalej mostek południowy (ICH – ang. I/O Controller Hub), w tym przypadku ICH10 lub ICH10R. Jedyne zadanie jakie pozostało dawnemu mostkowi północnemu to komunikacja z kartą graficzną przez magistralę PCI Express. Tak właśnie ”zrodził się” układ IOH (ang. Input/Output Hub – centrum wejścia/wyjścia) – chipset X58.DDR3 SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory (ver. 3)) – standard pamięci RAM typu SDRAM, będący rozwinięciem pamięci DDR i DDR2, stosowanych w komputerach jako pamięć operacyjna. Standard jest zdefiniowany w dokumencie "JEDEC Standard No. 79-3E".

  Kwestie ekonomiczne[ | edytuj kod]

  Nowy układ jest prostszy i tańszy w produkcji niż chipset X58, a platforma P55 wraz z procesorami Core i5 i Core i7 serii 800 przeznaczona jest na niższy segment rynku.

  Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona producenta[1]
 • Artykuł z portalu PC Lab dotyczący nowych płyt głównych i chipsetu P55 [2] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.