• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Intel MCS-48

  Przeczytaj także...
  Million Instructions Per Second (MIPS) − miara wydajności jednostki centralnej CPU komputera. Wykorzystywana np. w teście Dhrystone, w którym wyniki porównywane są do minikomputera VAX 11/780 z 1977 r. mającego moc około 1 MIPSa.Mikrokontroler (mikrokomputer jednoukładowy skrót ang. MCU lub μC) – scalony system mikroprocesorowy, zrealizowany w postaci pojedynczego układu scalonego zawierającego jednostkę centralną (CPU), pamięć RAM oraz na ogół pamięć programu i rozbudowane układy wejścia-wyjścia.
  Urządzenie wejścia-wyjścia, urządzenie we/wy, urządzenie I/O (ang. input/output device) służy do komunikacji systemu komputerowego z jego użytkownikiem lub innym systemem przetwarzania danych. Urządzenie wejścia-wyjścia służy często do zamiany wielkości fizycznych na dane przetwarzane przez system lub odwrotnie. Np. mysz komputerowa przetwarza ruch ręki, odbiornik GPS aktualne położenie geograficzne, a monitor komputera przetwarza dane komputerowe na obraz.
  Układ scalony z rodziny 8048 z EPROM-em

  Intel MCS-48 – rodzina ośmiobitowych mikrokontrolerów firmy Intel. Pierwsze mikrokontrolery tej rodziny (8048, 8035, 8748) zostały wyprodukowane w 1976 roku w technologii NMOS, od 1980 roku zmieniono technologię na CMOS. Najbardziej znanym członkiem rodziny był 8048.

  Donkey Kong (jap. ドンキーコング, Donkī Kongu) – gra komputerowa i wideo wydana po raz pierwszy w 1981 roku, pierwotnie przeznaczona na automaty do gier. Celem gry jest uratowanie Lady (później nazywana Pauline), ukochanej głównego bohatera, do której dotrzeć można skacząc po platformach. Donkey Kong, duży brązowy goryl, stara się to zadanie utrudnić rzucając beczki, które gracz musi przeskakiwać.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  Mikrokontroler 8048 został użyty w konsoli gier komputerowych Magnavox Odyssey, w serii Korg Trident, w analogowych syntezatorach Roland Jupiter-4 oraz Roland ProMars, a także (jako edycja 8042) w oryginalnej klawiaturze komputerowej firmy IBM. Powstał on na bazie inspiracji podobnego do niego mikroprocesora Fairchild F8.

  Zmodyfikowana architektura harwardzka - znana również jako architektura mieszana, łączy w sobie cechy architektury harwardzkiej i architektury von Neumanna. Oddzielone zostały pamięci danych i rozkazów, lecz wykorzystują one wspólne magistrale danych i adresową. Architektura niniejsza umożliwia łatwe przesyłanie danych pomiędzy rozdzielonymi pamięciami.Telewizor, odbiornik telewizyjny (skrót: TV – ang. television, od gr. tele - daleko oraz łac. visio - obraz widziany) — urządzenie elektroniczne przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu, który jest nadawany przez telewizję i składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę lub inną. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką" – dla częstotliwości 25 wynosi 50, natomiast dla 30 wynosi 60 klatek) podzielony jest z kolei na linie poziome i pionowe. Typowe wartości linii to 1080, 720, 625 lub 525 linii.

  Chociaż układy serii MCS-48 zostały w większości zastąpione przez bardzo popularny układ 8051/8031 firmy Intel, nawet pod koniec ubiegłego tysiąclecia, pozostał bardzo popularny z powodu niskich kosztów, szerokiej dostępności, skutecznej pamięci składającej się z zestawu instrukcji operacji na pojedynczych bitach oraz odpowiednich narzędzi rozwoju. Z tego powodu jest on najczęściej używany w masowych urządzeniach elektronicznych takich jak zestawy telewizyjne, piloty do telewizora, zabawki oraz inne przedmioty, w których obniżane kosztów jest kluczowe.

  Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.PROM (ang. Programmable read-only memory) - pamięć komputerowa jednokrotnego zapisu, zbudowana w postaci układu scalonego.

  Mikrokontrolery serii MCS 8048 są zbudowane w oparciu o CPU w zmodyfikowanej architekturze harwardzkiej z wewnętrzną lub zewnętrzną, programowalną pamięcią ROM oraz 64-128 bajtów wewnętrznej (znajdującej się w układzie scalonym) pamięci RAM. Układy wejścia/wyjścia są mapowane w ich własną przestrzeń adresową oddzieloną od programów i danych.

  Intel 80286 – 16-bitowy procesor opracowany przez firmę Intel, oficjalnie pokazany po raz pierwszy 1 lutego 1982. Procesor składał się ze 134 tysięcy tranzystorów, pierwsze wersje pracowały z częstotliwością 6 lub 8 MHz, późniejsze maksymalnie 25 MHz. W procesorze 286 wprowadzono nowe instrukcje, nowy tryb adresowania pamięci (tryb chroniony) oraz przeprojektowano układ DMA.PDF (ang. Portable Document Format, przenośny format dokumentu) – format plików służący do prezentacji, przenoszenia i drukowania treści tekstowo-graficznych, stworzony i promowany przez firmę Adobe Systems. Język opisu pliku PDF jest okrojoną wersją języka programowania PostScript wzbogaconą o elementy hipertekstowe.

  8049 ma 2 KB maskowanej pamięci ROM (układy 8748 oraz 8749 posiadały EPROM), która mogła zostać zastąpiona przez 4 KB zewnętrzną pamięć ROM, a także 128 bajtów RAM i 27 portów I/O. Blok oscylatora mikrokontrolera dzieli przychodzący sygnał zegarowy na 15 wewnętrznych faz, dlatego też przy maksymalnej częstotliwości równej 11 MHz, procesor uzyskuje wykonuje 0,73 miliona instrukcji wykonujących się w jednym cyklu (MIPS), ale większość instrukcji potrzebuje dwóch cykli więc normalna wydajność była zbliżona do 0,5 MIPS.

  Przestrzeń adresowa to mapa możliwej do zaadresowania przez proces pamięci. Nie cały jej obszar musi mieć swój odpowiednik w pamięci fizycznej, co jest implementowane za pomocą pamięci wirtualnej. W skład przestrzeni adresowej procesu wchodzą najczęściej:EPROM (ang. Erasable Programmable Read-Only Memory) – rodzaj pamięci cyfrowej w postaci układu scalonego, przechowującej zawartość także po odłączeniu zasilania. Wykorzystuje specjalnie skonstruowany tranzystor MOS z dwiema bramkami: sterującą, normalnie połączoną elektrycznie z resztą układu i bramką pamiętającą, odizolowaną od reszty układu.

  Układ był stosowany w oryginalnych klawiaturach do komputerów osobistych IBM. 8042 jest zawarty w komputerze osobistym PC AT i można uzyskać do niego dostęp poprzez port 0x60 oraz 0x64 (komputery używające Pentium II lub późniejszych mikroprocesorów, posiadają zintegrowany µC 8042 na Super I/O). 8042 także kontroluje linię A20 oraz „miękkie bootowanie” w celu przełączenia Intel 80286 z trybu chronionego do rzeczywistego.

  Odyssey Magnavox – pierwszy na świecie system gier wideo. Zaprojektował go Ralph Baer, a do sprzedaży konsola weszła w 1972 roku.Tryb chroniony (ang. protected mode) – tryb pracy mikroprocesorów serii x86 wprowadzony w mikroprocesorze Intel 80286. Tryb chroniony umożliwia adresowanie pamięci przekraczającej wielkość 1 MB (tryb rzeczywisty), wprowadza wiele nowych udogodnień wspierających wielozadaniowość, takich jak: sprzętowa ochrona pamięci (układ MMU), wsparcie w przełączaniu kontekstu procesora i wiele innych.

  Inny wariant, µC 8035 o mniejszej ilości pamięci ROM, został użyty w grze przygodowej Donkey Kong. Pomimo, że nie była to aplikacja typowa dla tego mikrokontrolera, jego celem było generowanie muzyki w tle.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MCS-48 family architecture (PDF)
 • Coprolite 8048 Projects
 • Warto wiedzieć że... beta

  MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) – technologia produkcji tranzystorów polowych z izolowaną bramką i obwodów układów scalonych. Jest to aktualnie podstawowa technologia produkcji większości układów scalonych stosowanych w komputerach i stanowi element technologii CMOS.
  Intel 8051 – mikrokontroler stworzony przez firmę Intel w 1980 roku. Zapoczątkował rodzinę mikrokontrolerów MCS-51 (od ang. MicroComputer System) będących udoskonalonymi lub wyspecjalizowanymi mikrokontrolerami o tej samej, ośmiobitowej architekturze i kompatybilnej z pierwowzorem liście rozkazów. Mikrokontrolery należące do rodziny MCS-51 do dziś znajdują szerokie zastosowanie w niemal każdej dziedzinie elektroniki. Produkowane są m.in. przez firmy Dallas Semiconductor, Philips i Atmel.
  IBM (ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE: IBM) – jeden z najstarszych koncernów informatycznych.
  Fairchild Channel F – konsola gier wideo z systemem programowania, która ukazała się na rynku w 1976 roku. Do konsoli podłączało się kartridże, które były wyposażone w pamięć ROM oraz kod mikroprocesora. Konsola zawierała przycisk „Hold”, który umożliwiał zatrzymanie gry, możliwa była również zmiana prędkości gry bez utraty wyników. Do konsoli dodawano kontroler, który umożliwiał manipulacje we wszystkie strony.
  Pentium II - mikroprocesor bazujący na architekturze serii x86, zaprojektowany i wytwarzany przez firmę Intel, oficjalnie zaprezentowany 7 maja 1997. Bazuje na rdzeniu P6, który po raz pierwszy został użyty w Pentium Pro, ma dodatkowe instrukcje MMX i poprawioną obsługę programów 16-bitowych.
  Tryb rzeczywisty – tryb pracy mikroprocesorów z rodziny procesorów x86, w którym procesor pracuje tak jak procesor Intel 8086.
  ROM (ang. Read-Only Memory - pamięć tylko do odczytu) - rodzaj pamięci półprzewodnikowej urządzenia elektronicznego, w szczególności komputera, z której dane można tylko odczytywać, a zapis jest niemożliwy lub trwa długo może wymagać dodatkowych czynności lub sprzętu. W tego typu pamięciach przechowywane są dane, które muszą być zachowane, nawet jeśli urządzenie nie jest zasilane.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.722 sek.