• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Intel GMA

  Przeczytaj także...
  Procesor graficzny, inaczej GPU (ang. Graphics Processing Unit) – jest główną jednostką obliczeniową znajdującą się w nowych kartach graficznych.Laptop (po polsku – przenośny komputer ang. lap – kolana, top – na wierzchu), nazywany również notebook – przenośny komputer osobisty. Inne zminiaturyzowane komputery (mniejsze od laptopów) to netbooki, palmtopy (np. Palm lub Pocket PC) lub smartfony.
  Wolne i Otwarte oprogramowanie (FOSS) może być wykorzystywane z różnym sprzętem graficznym, najwięcej poprzez projekt X.Org. Są zróżnicowane formy wsparcia, zaczynając od całkowicie działających sterowników, a kończąc na nieobsługiwanym urządzeniu. Niektórzy producenci nie dostarczają otwartych sterowników, bądź dokumentacji technicznej koniecznej dla niezależnych programistów w celu napisania zakcelerowanych sterowników urządzeń 3D; wsparcie dla produktów od tych przedsiębiorstw może być ograniczone; mogą dostarczyć tylko binarne sterowniki (znane także jako ang. binary blobs) lub brak dokumentacji może zmusić programistów otwartych sterowników do dekompilacji i badania (ang. reverse engineer) ich produktów. W przypadku binarnych sterowników są pewne zastrzeżenia jeśli chodzi o filozofię wolnego oprogramowania, jakość, oraz wątpliwe bezpieczeństwo.
  GMA X3000

  Intel Graphics Media Accelerator bądź GMA – nierozwijana już linia procesorów kart graficznych (GPU) firmy Intel, wbudowanych w różne układy płyt głównych. Zintegrowana grafika umożliwia stworzenie komputera bez osobnej karty graficznej, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów oraz zużycia prądu. Rozwiązania tego typu są często wykorzystywane w laptopach, a także małych i średnich komputerach domowych. Są one jednak zależne od pamięci komputera, której używają do przechowywania danych, co znów obniża wydajność, ponieważ zarówno procesor, jak i karta graficzna muszą mieć dostęp do pamięci poprzez tę samą szynę.

  Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

  GMA są znane z posiadania sterowników obsługujących OpenGL ze sprzętowym przyśpieszeniem grafiki 3D dla systemu okien X11 będących otwartym oprogramowaniem.

  Następcą GMA są układy Intel HD Graphics zintegrowane z procesorem, wprowadzone jako pierwsze w jednostkach przeznaczonych na socket LGA 1156.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • karty graficzne i FOSS
 • MacBook
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.intel.com/design/chipsets/applnots/313343.htm
 • http://www.xbitlabs.com/articles/chipsets/display/ig965-gf6150_12.html
 • The Register: Intel vs AMD - integrated graphics shoot-out
 • Pamięć komputerowa to różnego rodzaju urządzenia i bloki funkcjonalne komputera, służące do przechowywania danych i programów (systemu operacyjnego oraz aplikacji). Potocznie przez "pamięć komputerową" rozumie się samą pamięć operacyjną.OpenGL (ang. Open Graphics Library) – specyfikacja uniwersalnego API do generowania grafiki. Zestaw funkcji składa się z 250 podstawowych wywołań, umożliwiających budowanie złożonych trójwymiarowych scen z podstawowych figur geometrycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
  Szyna danych (ang. data bus) – część magistrali odpowiedzialna za transmisję właściwych danych, w odróżnieniu od danych adresowych (za co odpowiedzialna jest szyna adresowa), czy sygnałów sterujących. Podział taki ma sens jedynie dla magistrali, w których taka część jest wydzielona, czyli na ogół dla magistral równoległych.
  Grafika 3D (grafika trójwymiarowa) – nazwa jednej z dziedzin grafiki komputerowej, zajmującej się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Nazwa pochodzi od angielskiego sformułowania Three-Dimensional Graphics.
  Chipset – grupa specjalistycznych układów scalonych, które są przeznaczone do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i zwykle sprzedawane jako jeden produkt.
  MacBook to seria laptopów z rodziny Macintosh wyprodukowanych i wydawanych przez firmę Apple Inc.. Rodzina komputerów MacBook jest następcą serii iBook. Pierwsza seria została wprowadzona na rynek 16 maja 2006. MacBook bazuje na procesorze Intel Core 2 Duo i dostępny jest w dwóch konfiguracjach zegara: 2.1 GHz oraz 2,4 Ghz. W przeciwieństwie do poprzednika, który dostępny był jedynie w kolorze białym, MacBook dostępny był w kolorach czarnym lub białym, lecz produkcję czarnych wstrzymano po wprowadzeniu modelu Unibody. MacBook towarzyszy linii profesjonalnych laptopów MacBook Pro. 20 lipca 2011 roku Apple zakończyło produkcje MacBooków.
  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
  Intel HD Graphics – rozwijana linia procesorów kart graficznych (GPU) firmy Intel, wbudowanych w procesor. Następca linii układów Intel GMA. Zintegrowana grafika umożliwia stworzenie komputera bez osobnej karty graficznej, co przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów oraz zużycia prądu. Rozwiązania tego typu są często wykorzystywane w laptopach i komputerach stacjonarnych przeznaczonych do zastosowań biurowych, a także w centrach multimedialnych zwanych HTPC. Są one jednak zależne od pamięci komputera, której używają do przechowywania danych, co znów obniża wydajność, ponieważ zarówno procesor, jak i karta graficzna muszą mieć dostęp do pamięci poprzez tę samą szynę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.