Intel 8088
NEC V20 - mikroprocesor 16-bitowy, z 8-bitową magistralą danych i 20-bitową magistralą adresową, zgodny z procesorem Intel 8088, aczkolwiek nieco szybszy niż 8088 taktowany tą samą częstotliwością. Posiada także tryb zgodności z 8-bitowym procesorem Intel 8080.Koprocesor, jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU, ang. Floating Point Unit) to układ scalony wspomagający procesor w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. W większości współczesnych konstrukcji, koprocesor arytmetyczny, a także jednostki obsługujące bardziej skomplikowane obliczenia (np. instrukcje wektorowe) są zintegrowane z procesorem w jednym układzie.
16-bitowe – słowa, adresy i inne dane to takie informacje, które mieszczą się na 16 bitach pamięci, co jest równe dokładnie dwóm oktetom. 16-bitowe architektury CPU czy ALU są architekturami używającymi takiej właśnie wielkości rejestrów, szyny adresowej, szyny danych.
8088 to zminimalizowana wersja układu 8086 wprowadzona do sprzedaży w 1979 roku. Podobnie jak 8086 operował na danych 16-bitowych. Pierwszą różnicą w stosunku do 8086 było ograniczenie szerokości magistrali danych do 8-bitów. Przetwarzane przez niego dane przed wysłaniem dzielone były na dwie części, dzięki czemu zachowano pełną zgodność z poprzednikiem. Drugą różnicą było skrócenie kolejki rozkazów z 6 do 4 bajtów. Układ montowany był w komputerach IBM PC (od modelu 5150).
Układy te pierwotnie wykonywane były w technologii NMOS. Wersje o zmniejszonym poborze mocy wykonane w technologii CMOS oznaczano numerem 80C88. W skład procesora 8088 wchodziła jednostka wykonawcza (Execution Unit, EU: 9 rejestrów dla użytkownika, rejestr buforowy dla jednostki arytmetyczno-logicznej, magistrala danych) oraz jednostka szyny (Bus Interface Unit, BU) służąca do komunikacji jednostki wykonawczej z otoczeniem, połączone magistralą danych i układem sterującym.
Może współpracować z koprocesorem numerycznym 8087
Procesory zgodne z 8088 produkowały także inne firmy, np. NEC V20, AMD.