Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IW UAM) - historyczna jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jeden z 6 instytutów tworzących Wydział Historyczny UAM. Instytut powstał w 1991. Prowadził działalność naukowo-dydaktyczną i organizuje studia z dziedziny wschodoznawstwa. Instytut wydawał publikacje naukowe, w tym czasopismo Sprawy Wschodnie. Od 1 października 2019 roku, zarządzeniem Rektora UAM, Instytut Wschodni był jedną z jednostek organizacyjnych Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 1 stycznia 2020, zarządzeniem Rektora UAM, Instytut został przekształcony w Katedrę Studiów Wschodnich na skutek zmian organizacyjnych na Wydziale Historii.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Studia[ | edytuj kod]

Instytut prowadził studia I i II stopnia w dziedzinie wschodoznawstwa, w zakresie:

 • historii od najdawniejszych czasów do współczesności, obejmujące zarówno dzieje wielkich organizacji politycznych (Rosja, ZSRR) jak i poszczególnych krajów, narodów i regionów z ich tradycjami, mitami i odmiennymi,
 • nauk politycznych i stosunków międzynarodowych, obejmujące podstawy analiz społeczno-politycznych, poznanie systemów politycznych państw powstałych po rozpadzie ZSRR i stosunków między nimi po 1991,
 • prawa międzynarodowego, dyplomatycznego i konsularnego,
 • podstaw ekonomii i stosunków gospodarczych rozwijających się na obszarze zainteresowań po 1991,
 • kultury Europy Wschodniej, Azji Środkowej i Syberii, z naciskiem na krąg kultury rosyjskiej, obejmujące zagadnienia z dziedziny etnologii, literaturoznawstwa i religioznawstwa.
 • Struktura[ | edytuj kod]

 • Zakład Badań nad Przemianami Politycznymi i Społecznymi Europy Wschodniej i Azji
 • Zakład Badań nad Kulturą Europy Wschodniej i Azji
 • Zakład Historii Europy Wschodniej
 • Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Zakład Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - jeden z pięciu zakładów tworzących Instytut Wschodni UAM (od 1 września 2008 roku). Dawniej zakład był częścią Instytutu Historii UAM.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (WH UAM) – jeden z 15 wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształci studentów na sześciu podstawowych kierunkach spośród nauk historycznych, którzy do wyboru mają studia stacjonarne i niestacjonarne. WH UAM powstał w 1976 roku po reorganizacji struktur uniwersyteckich, kiedy to zlikwidowano Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama