Instytut Urologiczny Vattikuti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Urologiczny Vattikuti (Vattikuti Urology Institute) jest amerykańskim ośrodkiem klinicznym i badawczym w dziedzinie urologii. Ustanowiony został w 2001 roku na terenie szpitala Henry'ego Forda (Henry Ford Hospital) w Detroit. Instytut jako jeden z pierwszych na świecie ustanowił zabieg z użyciem robota Da Vinci jako standard w operacyjnym leczeniu raka prostaty. Doświadczenie ośrodka to ponad 5000 zabiegów z użyciem robota. VUI stanowi jeden z największych ośrodków urologicznych w USA. Świadczy opiekę ok. 50 000 pacjentom z 25 krajów rocznie.

Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Instytutem od jego utworzenia kieruje dr Mani Menon.

Prostatektomia "VIP" i zabiegi przy użyciu robota[ | edytuj kod]

VUI jest czołowym ośrodkiem jeśli chodzi o zabiegi z użyciem robota w zakresie operacji prostaty i innych operacji w urologii. Minimalnie inwazyjne zabiegi w VUI wykonywane są przy użyciu robota Da Vinci. Zabieg z użyciem robota umożliwia minimalną inwazyjność, większą prezycję, krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do zdrowia. Chirurg w trakcie zabiegu obserwuje zabieg na dwóch ekranach 3-D, co umożliwia zwiększenie dokładności operatora oraz zaoszczędzenie delikatnych nerwów otaczających prostatę. Zaawansowane technicznie zabiegi z użyciem robota wykonywane w ośrodku to między innymi niskoinwazyjna prostatektomia opracowana przez Dr. Menona oraz chirurgów VUI (prostatektomia "VIP" Vattikuti Institute Prostatectomy) oraz oszczędzający zabieg usunięcia guza nerki nerki przy pozostawieniu jej zdrowej części. W roku 2001 wykoknano ok. 100 operacji VIP, natomiast 2007 na całym świecie wykonano już ich ok. 30 000.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowo-płciowym; jego budową, fizjologią, schorzeniami (np. zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory), wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym oraz ich diagnozowaniem i leczeniem.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Henry Ford (ur. 30 lipca 1863 w Dearborn, Michigan, USA, zm. 7 kwietnia 1947 w Detroit) – przemysłowiec amerykański, który założył w Detroit w 1903 spółkę Ford Motor Company.
Chirurgia (z grec. cheir − ręka, ergon – czyn, działanie, cheirurgia – ręcznie wykonywana praca) – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Jest nauką nadrzędną i zawiera wiele podspecjalności. Sama nazwa chirurgia identyfikowana jest z dziedziną o nazwie chirurgia ogólna. Jest to kliniczna dziedzina medycyny. Oprócz chirurgii zabiegowej istnieje jednak szeroki zakres chirurgii zachowawczej. Praca chirurga jest ciągłym wybieraniem mniejszego ryzyka. Niekiedy okazuje się, że mniejszym ryzykiem jest zaniechanie operacji, np. leczenie operacyjne małej przepukliny u pacjenta z ciężką niewydolnością oddechową stanowi większe ryzyko niż zaniechanie operacji.
Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Mani Menon (ur. 9 lipca 1948) – amerykański urolog pochodzenia hinduskiego kierujący Instytutem Urologicznym Vattikuti w Detroit w USA. Uznaje się go za jednego z pionierów operacyjnego leczenia raka prostaty z użyciem robota Da Vinci. Menon jest autorem setek publikacji, artykułów i wykładów, licznych sympozjów szkoleniowych z dziedziny robotyki. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym zdobywcą nagrody złotego cystoskopu w 1990.

Reklama