• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Instytut Urologiczny Vattikuti

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Rak gruczołu krokowego (prostaty) – choroba nowotworowa gruczołu krokowego, występująca u 11% mężczyzn z rozpoznanym nowotworem i będąca przyczyną 9% zgonów z powodu chorób nowotworowych u mężczyzn.
  Urologia – dziedzina medycyny zajmująca się układem moczowo-płciowym; jego budową, fizjologią, schorzeniami (np. zapalenia, zaburzenia funkcji, ograniczona płodność, nowotwory), wadami patologicznymi w aspekcie endokrynologicznym, naczyniowym i operacyjnym oraz ich diagnozowaniem i leczeniem.

  Instytut Urologiczny Vattikuti (Vattikuti Urology Institute) jest amerykańskim ośrodkiem klinicznym i badawczym w dziedzinie urologii. Ustanowiony został w 2001 roku na terenie szpitala Henry'ego Forda (Henry Ford Hospital) w Detroit. Instytut jako jeden z pierwszych na świecie ustanowił zabieg z użyciem robota Da Vinci jako standard w operacyjnym leczeniu raka prostaty. Doświadczenie ośrodka to ponad 5000 zabiegów z użyciem robota. VUI stanowi jeden z największych ośrodków urologicznych w USA. Świadczy opiekę ok. 50 000 pacjentom z 25 krajów rocznie.

  Craig G. Rogers (ur. 26 maja 1971) – amerykański urolog zatrudniony w Instytucie Urologicznym Vattikuti w Detroit, gdzie zajmuje stanowisko kierownika zakładu chirurgii nerek. Rogers zajmuje się badaniem i leczeniem raka nerki przy użyciu robota Da Vinci. Znany jest z wdrażania nowych technologii do zabiegów z użyciem robota. Jako pierwszy zastosował robotowa sondę ultrasonograficzną w robotowej operacji nerki, jako jeden z pierwszych zastosował technologię nanoknife w urologii oraz technikę robotowej operacji nerki z pojedynczego nacięcia. W 2009 roku zdawał relację na żywo z przebiegu wykonywanej operacji przy użyciu Twittera.Mani Menon (ur. 9 lipca 1948) – amerykański urolog pochodzenia hinduskiego kierujący Instytutem Urologicznym Vattikuti w Detroit w USA. Uznaje się go za jednego z pionierów operacyjnego leczenia raka prostaty z użyciem robota Da Vinci. Menon jest autorem setek publikacji, artykułów i wykładów, licznych sympozjów szkoleniowych z dziedziny robotyki. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, w tym zdobywcą nagrody złotego cystoskopu w 1990.

  Instytutem od jego utworzenia kieruje dr Mani Menon.

  Prostatektomia "VIP" i zabiegi przy użyciu robota[]

  VUI jest czołowym ośrodkiem jeśli chodzi o zabiegi z użyciem robota w zakresie operacji prostaty i innych operacji w urologii. Minimalnie inwazyjne zabiegi w VUI wykonywane są przy użyciu robota Da Vinci. Zabieg z użyciem robota umożliwia minimalną inwazyjność, większą prezycję, krótszy pobyt w szpitalu i szybszy powrót do zdrowia. Chirurg w trakcie zabiegu obserwuje zabieg na dwóch ekranach 3-D, co umożliwia zwiększenie dokładności operatora oraz zaoszczędzenie delikatnych nerwów otaczających prostatę. Zaawansowane technicznie zabiegi z użyciem robota wykonywane w ośrodku to między innymi niskoinwazyjna prostatektomia opracowana przez Dr. Menona oraz chirurgów VUI (prostatektomia "VIP" Vattikuti Institute Prostatectomy) oraz oszczędzający zabieg usunięcia guza nerki nerki przy pozostawieniu jej zdrowej części. W roku 2001 wykoknano ok. 100 operacji VIP, natomiast 2007 na całym świecie wykonano już ich ok. 30 000.

  Zespół Urologów Instytutu Vattikuti[]

 • Dr Mani Menon – Kierownik Instytutu Vattikuti
 • Dr Craig G. Rogers – Kierownik Zakładu Chirurgii Nerki
 • Dr Jack S. Elder – Kierownik Zakładu Urologii Dziecięcej
 • Dr James O. Peabody – Starszy asystent
 • Dr Hans J. Stricker – Starszy asystent
 • Działalność badawcza i edukacyjna[]

  Instytut prowadzi szeroką działalność badawczą i naukową a także stanowi ważny ośrodek podyplomowego kształcenia specjalizacyjnego lekarzy. Od roku 2004 Instytut Vattikuti organizuje coroczne Międzynarodowe Sympozjum Robotowej Urologii International Robotic Urology Symposium (IRUS).

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Vattikuti Urology Institute • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.