• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Instytut Sztuki w Cieszynie

  Przeczytaj także...
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Cieszyn (czes. Těšín, niem. Teschen, łac. Tessin) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, którego władz jest siedzibą. Leży na Pogórzu Śląskim, nad Olzą. Współczesne administracyjne pojęcie „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę „Czeski Cieszyn”.
  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  Instytut Sztuki w Cieszynie

  Historia[]

  Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Wydziały w Cieszynie (obecnie Wydziału Artystycznego UŚ i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji) powstał w 1973 roku na bazie kierunku wychowania plastycznego. Pierwotnie powołano Zakład, niedługo później przekształcając go w Instytut Wychowania Muzycznego i Plastycznego. W roku 1981 wyłoniła się z tej struktury Katedra Wychowania Plastycznego. Dalsze przekształcenia miały związek z powstaniem Instytutu Wychowania Plastycznego, a później Kształcenia Plastycznego. Od 1997 roku jednostkę przemianowano na Instytut Sztuki. Instytut posiada prawo nadawania doktoratów i habilitacji sztuki.

  Polska Komisja Akredytacyjna (do 30.09.2011 Państwowa Komisja Akredytacyjna) – jest ustawowym organem szkolnictwa wyższego, powołanym przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i działającym niezależnie na rzecz jakości kształcenia. Polska Komisja Akredytacyjna ocenia poziom prowadzonych kierunków studiów we wszystkich uczelniach publicznych i niepublicznych.Wydział Artystyczny tworzą dwa, istniejące w obrębie struktury Wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (Wydziału Artystycznego UŚ i Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ), Instytuty: Instytut Muzyki oraz Instytut Sztuki.

  Kierunki kształcenia[]

  Kształcenie studentów odbywa się na dwóch kierunkach Grafice i Edukacji Artystycznej w zakresie Sztuk Plastycznych. Oba kierunki kształcenia uzyskały także pełną akredytację Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

  Struktura[]

  Obecnie w strukturze Instytutu istnieją następujące Katedry:

 • Grafiki,
 • Projektowania Graficznego,
 • Malarstwa,
 • Rzeźby
 • Interdyscyplinarnej Kreacji Wizualnej,
 • Teorii Sztuki i Dydaktyki Artystycznej.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego
 • Oficjalna strona Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UŚ
 • Oficjalna strona Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ
 • Oficjalna strona Uniwersytetu Śląskiego
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Katedra, kościół katedralny, kościół biskupi (łac. ecclesia cathedralis, z gr. καθέδρα, kathedra - krzesło, siedziba) – główny kościół biskupa diecezjalnego, arcybiskupa (archikatedra) lub patriarchy (kościół patriarchalny), w którym głosi on doktrynę katolicką. Termin stosuje się także do konkatedr i prokatedr. Niekiedy swobodnie jako określenie głównego kościoła miejskiego – nie zawsze jednak największy i najpiękniejszy kościół danej diecezji jest zarazem jej kościołem katedralnym, choćby w przypadku diecezji rzymskiej Bazylika św. Piotra znacznie przewyższa rozmiarami Bazylikę Laterańską. W historii sztuki i kultury utarło się, by ogólnie nazywać katedrami wielkie kościoły romańskie i gotyckie, niekoniecznie stanowiące katedry we właściwym sensie.Grafika – jeden z podstawowych obok malarstwa i rzeźby działów sztuk plastycznych. Obejmuje techniki pozwalające na powielanie rysunku na papierze lub tkaninie z uprzednio przygotowanej formy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Katowice (niem. Kattowitz, śl. Katowicy, czes. Katovice) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa śląskiego, dawniej województwa katowickiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 307 233 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.