Instytut Salka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instytut Salka w Kalifornii
Instytut Salka w Kalifornii, strumyk płynący przez dziedziniec

Instytut Salka (ang. Salk Institute for Biological Studies) znajduje się w La Jolla w Kalifornii i jest niezależną naukową instytucją non-profit.

Louis Isadore Kahn (ur. 20 lutego 1901 lub 1902 w Kuressaare na wyspie Saaremaa, zm. 17 marca 1974 w Nowym Jorku) – amerykański architekt modernistyczny, przez lata związany z Uniwersytetem w Pensylwanii.Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.

Został utworzony w 1960 przez Jonasa Salka – wynalazcę szczepionki przeciwko wirusowi polio. Wśród założycieli wymienia się także Jacoba Bronowskiego oraz Francisa Cricka.

Instytut zatrudnia około 1200 naukowców pracujących w 70 grupach skupionych na badaniach w trzech obszarach: biologii molekularnej i genetyce, neurobiologii oraz botanice. Tematyka badań dotyczy między innymi raka, cukrzycy, wad wrodzonych, choroby Alzheimera i Parkinsona, AIDS oraz stwardnienia zanikowego bocznego (SLA). Badania są prowadzone dzięki wsparciu różnych organizacji takich jak National Institutes of Health (NIH), Howard Hughes Medical Institute (HHMI) oraz prywatnych przedsiębiorstw (koncerny farmaceutyczne). Specjalnie dotowane są badania prowadzone w celu rozwoju techniki oraz badania o zwiększonym stopniu ryzyka.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Renato Dulbecco (ur. 22 lutego 1914 w Catanzaro w południowych Włoszech, zm. 20 lutego 2012 w La Jolla, Kalifornia) - amerykański onkolog pochodzenia włoskiego, laureat Nagrody Nobla.

Kampus został zaprojektowany przez Louisa Kahna. Salk pragnął, by był on jak najatrakcyjniejszy, tak by skusić najlepszych naukowców z całego świata. Budynki instytutu powstały w stylu modernistycznym. Układ składa się z dwóch symetrycznych kompleksów ze strumykiem przepływającym przez dzielący je dziedziniec. W celu ułatwienia współpracy pomiędzy zespołami nie ma ścianek działowych na żadnej z trzech kondygnacji. Okna i świetliki zostały zaprojektowane tak, by bez trudu mogły być przesuwane po prowadnicach, w zgodzie z ideą otwartości i współpracy cechującą Instytut Salka.

Robert William Holley (ur. 28 stycznia 1922 w Urbana, zm. 11 lutego 1993 w Los Gatos) – amerykański biochemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w roku 1968 za wyjaśnienie istoty kodu genetycznego i ustalenie struktury transportującego RNA (tRNA).Jonas Edward Salk (ur. 28 października 1914 w Harlemie w Nowym Jorku, zm. 23 czerwca 1995) – wirolog, wynalazca szczepionki przeciw grypie i szczepionki przeciw paraliżowi dziecięcemu.

Budynki zostały uznane za zabytek architektury w 1991.

Aktywność naukowa[ | edytuj kod]

Organizacja instytutu: instytut składa się z zespołów naukowych, które są złożonych z kilku grup. Każda grupa prowadzona jest przez członka wydziału.

Niektóre grupy:

National Institutes of Health, NIH (ang. Narodowe Instytuty Zdrowia) – część Ministerstwa Zdrowia i Pomocy Humanitarnej Stanów Zjednoczonych (United States Department of Health and Human Services), najważniejsza instytucja rządowa w Stanach Zjednoczonych zajmująca się badaniami biomedycznymi i związanymi ze zdrowiem.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Pracownia Botaniki Molekularnej i Biologii Komórki Roślinnej,
 • Pracownia Biologii Systematycznej,
 • Pracownia Morfologii Roślin,
 • Pracownia Genetyki,
 • Pracownia Neurobiologii Molekularnej,
 • Pracownia Neurobiologii Komórkowej,
 • Pracownie Neurobiologii Układowej,
 • Pracownia Biologii Molekularnej i Biologii Komórki,
 • Pracownia Biochemii i Proteomiki,
 • Pracownia Immunobiologii i Mikrobiologii Patogenów
 • Laboratoria Renato Dulbecco zajmujące się badaniami nad rakiem.
 • Instytut jest obecnie kierowany przez dr Williama Brody'ego, który 1 marca 2009 r. zastąpił będącego na stanowisku tymczasowego prezesa - Rogera Guillemina. Pod względem publikacji Instytut jest jedną z czołowych placówek naukowych na świecie w zakresie biologii (szczególnie neurobiologii i botaniki). Ponadto został uznany przez "Times Higher Education" za najlepszy biomedyczny instytut na świecie w 2004 oraz w 2009 zajął I miejsce w rankingu "Science Watch" jako najlepszy zakład naukowy w dziedzinie neurobiologii oraz badań nad zachowaniem.

  Biologia molekularna – nauka podstawowa zajmująca się biologią na poziomie molekularnym. Bada, w jaki sposób funkcjonowanie organizmów żywych uwarunkowane jest właściwościami budujących je cząsteczek, a zwłaszcza biopolimerów, jakimi są kwasy nukleinowe i białka. Zazębia się ona z takimi dziedzinami wiedzy jak genetyka, biochemia, biofizyka czy cytologia.Francis Harry Compton Crick (ur. 8 czerwca 1916 w Northampton, zm. 28 lipca 2004 w San Diego) – angielski biochemik, genetyk i biolog molekularny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 1962. Wraz z Jamesem D. Watsonem, Mauricem Wilkinsem i Rosalindą Franklin odkrył strukturę molekularną DNA. Pracownik naukowy Laboratorium Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Cambridge, członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Genetyka (ze starożytnej greki: γένεσις genesis – "pochodzenie") – nauka o dziedziczności i zmienności organizmów, które są oparte na informacji zawartej w podstawowych jednostkach dziedziczności – genach.
  1 marca jest 60. (w latach przestępnych 61.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 305 dni. W starożytnym Rzymie był to pierwszy dzień w roku.
  Zachowanie (ang. behavior) człowieka lub zwierzęcia – skoordynowane postępowanie w odniesieniu do określonego otoczenia w określonym czasie, na który składają się wykonywane za pomocą grup mięśni reakcje ruchowe na bodźce z otoczenia.
  Bronowski (ur. 18 stycznia 1908 w Łodzi - zm. 22 sierpnia 1974 w East Hampton w stanie Nowy Jork w USA) – angielski pisarz i naukowiec żydowskiego pochodzenia.

  Reklama