Instytut Psychiatrii i Neurologii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Instytut Psychiatrii i Neurologii – ośrodek naukowo-badawczy i kliniczny z siedzibą w Warszawie, zajmujący się prowadzeniem badań własnych w zakresie psychiatrii i neurologii oraz koordynowaniem ich w skali kraju, udzielaniem konsultacji organom państwowym w zakresie tych dziedzin oraz działalnością diagnostyczną i leczniczą. Prowadzi też działalność wydawniczą, szkolenia i studium doktoranckie. W skład instytutu wchodzą 23 kliniki i zakłady naukowe. Został utworzony w 1951 roku rozporządzeniem Rady Ministrów jako Instytut Psychoneurologiczny. Obecną nazwę nadano w roku 1984.

Filip Janusz Rybakowski (ur. 16 lipca 1973 w Poznaniu) – polski psychiatra, profesor nauk medycznych; profesor nadzwyczajny Katedry Psychiatrii Wydziału Lekarskiego II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

Dyrektorzy[ | edytuj kod]

Pierwszym dyrektorem Instytutu był Zygmunt Kuligowski. Kolejni dyrektorzy:

 • 1973–1991: Stanisław Dąbrowski
 • 1991–2002: Stanisław Pużyński
 • 2002–2016: Danuta Ryglewicz
 • 2016-2020: Janusz Heitzman
 • od 2020 Halina Sienkiewicz-Jarosz.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Łukasz Mikołaj Święcicki (ur. 1961) – polski lekarz, specjalista w zakresie psychiatrii, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Anna Członkowska z domu Dowżenko (ur. 15 czerwca 1943 w Warszawie) – polska lekarka, neurolog, profesor nauk medycznych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jacek Zaremba (ur. 1936) – polski lekarz, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, specjalista w zakresie genetyki, genetyki człowieka, genetyki klinicznej, neurogenetyki i neurologii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama