• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Instytut Oceanografii imienia Scripps

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kalifornijski, kampus Los Angeles (University of California, Los Angeles, popularnie UCLA) – publiczny amerykański uniwersytet oferujący studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i dalsze, ulokowany na północy dzielnicy Westwood w mieście Los Angeles. Drugi po Berkeley pod względem daty założenie kampus systemu Uniwersytetu Kalifornijskiego i największy uniwersytet w stanie Kalifornia.FLIP (ang. Floating Instrument Platform) – pływające laboratorium będące własnością US Navy, użytkowane przez Scripps Institution of Oceanography. Statek ma specjalną konstrukcję, pozwalającą na użytkowanie go w pozycji pionowej (rufą w dół).
  Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.

  Instytut Oceanografii Scrippsów, Instytut Oceanograficzny Scrippsów (ang. Scripps Institution of Oceanography) – instytut naukowy zajmujący się badaniem oceanów, jeden z najstarszych i największych tego rodzaju na świecie. Należy do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i położony jest w La Jolla, północnej dzielnicy tego miasta, nad Pacyfikiem. Ma 67 budynków, w tym Akwarium Birchów (muzeum edukacyjne).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Instytucja powstała w 1903 jako Marine Biological Association. W 1907 otrzymała od Edwarda Willisa Scrippsa darowiznę w postaci terenu, na którym wzniesiono budynek ufundowany przez Ellen Browning Scripps (przyrodnią siostrę Edwarda Willisa). Oboje finansowali placówkę – formalnie dedykowaną pamięci George'a Henry'ego Scrippsa (jako George H. Scripps Memorial Marine Biological Laboratory), ich przyrodniego brata – przez pierwszą dekadę. Pierwszym kierownikiem był profesor zoologii William Emerson Ritter.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Fitoplankton – mikroskopijne organizmy roślinne (w tym glony niezaliczane do królestwa roślin w niektórych systemach taksonomicznych) oraz sinice (należące do Procaryota) , które biernie unoszą się w wodzie, nie posiadając zdolności ruchu lub tylko w znacznie ograniczonym zakresie.

  W 1912, dla uhonorowania rodzeństwa Scrippsów, instytucja została nazwana Scripps Institution for Biological Research. W 1925 przemianowano ją na Scripps Institution of Oceanography. Przed 1938 była związana z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley, a po 1938 stała się częścią Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Batyskaf (gr. bathos – głębokość i skaphos – statek) – statek podwodny z własnym napędem przeznaczony do badań głębinowych.

  W 1936 dyrektorem instytutu został znany norweski oceanograf Herald Sverdrup, a w 1948 Carl Henry Eckart. W 1956 powstał Uniwersytet Kalifornijski w La Jolla (szybko przemianowany na Uniwersytet Kalifornijski w San Diego), który swoje powstanie w dużej mierze zawdzięcza Instytutowi Oceanografii Scrippsów.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Ellen Browning Scripps (ur. w 1836 w Londynie, zm. w 1932 w San Diego) – amerykańska filantropka, fundatorka wielu instytucji non-profit w południowej Kalifornii.

  Programy naukowe[ | edytuj kod]

  Instytut prowadzi badania oceanograficzne, sejsmologiczne, klimatyczne, meteorologiczne, biologii morza, chemii atmosfery, a także działalność edukacyjną i studia doktoranckie. Specjalizuje się w pomiarach oceanicznych.

  Batyskaf Star III
  Widok na część wybrzeża miejscowości La Jolla (od zachodu), gdzie mieści się Instytut Oceanografii Scrippsów. Czerwone plamy to zakwit fitoplanktonu

  Statki badawcze[ | edytuj kod]

  Instytucja eksploatuje kilka klasycznych statków badawczych oraz statek RV FLIP (ang. RV oznacza research vessel, statek badawczy), który po wypłynięciu w morze jest zatapiany z jednej strony i przekręca się o 90 stopni. Statki te przepływają rocznie około 100 000 mil i są to:

  La Jolla (wymowa /ləˈhɔɪ.ə/ lə-HOY-ə) to dzielnica San Diego, drugiego co do wielkości miasta w stanie Kalifornia. Znana głównie jako elegancki kurort oraz siedziba uniwersytetu, instytutów naukowych i centrum finansowego. Nazwa La Jolla pochodzi od hiszpańskiego słowa "la joya" - perła.Uniwersytet Kalifornijski w San Diego (University of California, San Diego), skrótowo nazywany UC San Diego lub UCSD – jeden z dziesięciu uniwersytetów wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego.
 • RV FLIP (od 1962)
 • RV Robert Gordon Sproul (od 1984)
 • RV Roger Revelle (od 1995)
 • RV Sally Ride (od 2016)
 • Uwagi[ | edytuj kod]

  1. także: Instytut Oceanografii im. Scrippsów
  2. także: Instytut Oceanograficzny im. Scrippsów
  3. Wszyscy troje byli dziećmi Jamesa Mogga Scrippsa: Ellen Browning z pierwszego małżeństwa, George Henry z drugiego, a Edward Willis z trzeciego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. European Union Terminology, Interactive Terminology for Europe [dostęp 2019-05-02]
  2. Anna Błońska: Choć są stosunkowo nieduże, nurkują głęboko dzięki oddychaniu beztlenowemu, KopalniaWiedzy.pl, 12 października 2017
  3. Tomasz Ulanowski: Chmury przesuwają się na północ, suche strefy zwrotnikowe coraz szersze, wyborcza.pl, 13 lipca 2016
  4. Południowa Kalifornia zadrży, gazeta.pl/wiadomosci, 22 czerwca 2006
  5. Tomasz Ulanowski: Tajemnica puchnącego lodu rozwiązana?, wyborcza.pl, 22 lipca 2014
  6. Elizabeth N. Shor: How Scripps Institution Came To San Diego, sandiegohistory.org
  7. History, scripps.ucsd.edu
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Instytut badawczy – w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych jest to państwowa jednostka organizacyjna, wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.