Siedziba Instytutu w Poznaniu
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania – instytut badawczy należący do sieci instytutów badawczo-rozwojowych przy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Instytut założony został w 1967 roku. Jego siedziba znajduje się przy ul. Ewarysta Estkowskiego 6 w Poznaniu.
Instytut Logistyki i Magazynowania pełni rolę polskiego centrum kompetencji w zakresie logistyki i gospodarki elektronicznej. Realizuje prace badawczo-rozwojowe i usługi doradcze podnoszące efektywność funkcjonowania przedsiębiorstw i łańcuchów dostaw. Wspiera przedsiębiorstwa w efektywnym wdrażaniu globalnych standardów i nowych zastosowań opartych m.in. na kodach kreskowych.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Administracja elektroniczna (również e-administracja, ang. e-administration) – administracja publiczna wykorzystująca technologie informacyjne i komunikacyjne w działaniu pracowników administracji publicznej, mająca na celu poprawę jakości usług świadczonych przez administrację. E-administracja ma na celu również poprawienie demokratyzacji i prowadzi do zbudowania społeczeństwa informacyjnego.
Instytut uczestniczy w programach związanych z rozwojem handlu elektronicznego i e-administracji w Polsce. Współpracuje z lokalnymi i krajowymi instytucjami gospodarczymi oraz jest członkiem stowarzyszeniach branżowych. jest wydawcą czasopisma „Logistyka”, portalu Logistyka.net.pl, publikacji książkowych; organizuje kongresy logistyczne, seminaria i szkolenia. Prowadzi certyfikację logistyków i jest inicjatorem powołania Wyższej Szkoły Logistyki.
Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – polski urząd administracji rządowej obsługujący ministra właściwego do spraw działu administracji rządowej gospodarka.
Instytut Logistyki i Magazynowania rozwija, promuje i wdraża innowacyjne rozwiązania w zakresie logistyki i e-gospodarki
Najistotniejszymi zadaniami Instytutu są:
doskonalenie krajowego i europejskiego systemu logistycznego,
tworzenie zrównoważonych łańcuchów dostaw,
wdrażanie globalnego standardu komunikacji w łańcuchach dostaw (System GS1),
poprawa obsługi logistycznej i bezpieczeństwa handlu internetowego,
śledzenie ruchu, pochodzenia i autentykacji produktów,
upraszczanie i elektronizacja procesów gospodarczych i administracyjnych,
współtworzenie Internetu produktów,
integracja środowiska logistycznego,
rozwój i popularyzacja wiedzy logistycznej,
Dyrektor – dr hab Arkadiusz Kawa
dr hab. inż. Witold Hołubowicz prof UAM (Przewodniczący)
prof. dr hab. inż. Tomasz Nowakowski (Zastępca Przewodniczącego)
dr hab inż. Bogusław Śliwczyński, prof. ILiM (Zastępca Przewodniczącego)
dr Piotr Nowak (Sekretarz)
Pozostali członkowie Rady:
Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
dr Anna Gawrońska
mgr Janusz Gocałek
dr Michał Grabia
dr inż. Stanisław Krzyżaniak
prof. dr hab. Agnieszka Merkisz-Guranowska
dr Ryszard Orliński
inż. Waldemar Rogiewicz
dr inż. Krzysztof Sieczkarek
Krzysztof Stalewski
mgr inż. Zbigniew Szuliński
mgr Karolina Tokarz
mgr inż. Jacek Zając
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI).
Oficjalna strona internetowa Instytutu Logistyki i Magazynowania

Instytut badawczy – w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych jest to państwowa jednostka organizacyjna, wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym, która prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
Warto wiedzieć że... beta
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Witold Piotr Hołubowicz (ur. 8 sierpnia 1958) – polski inżynier, doktor habilitowany nauk technicznych, specjalizuje się w telekomunikacji i teleinformatyce (m.in. w systemach łączności radiowej i telefonii komórkowej), nauczyciel akademicki Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.