• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

  Przeczytaj także...
  Zbigniew Eugeniusz Religa (ur. 16 grudnia 1938 w Miedniewicach, zm. 8 marca 2009 w Warszawie) – polski kardiochirurg i polityk.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Uniwersytet Medyczny w Łodzi – publiczna szkoła wyższa o profilu medycznym, która rozpoczęła działalność 1 października 2002 roku. Uczelnia powstała po połączeniu - na mocy Ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - dwóch łódzkich uczelni: Akademii Medycznej (zał. 1 stycznia 1950) oraz Wojskowej Akademii Medycznej (zał. 1 lipca 1958), kontynuując przy tym kilkudziesięcioletnią historię obu akademii.

  Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (CZMP) – jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce i wiodący ośrodek referencyjny (trzeciego stopnia) w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii.

  Placówka jest zespołem dwóch szpitali: ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego, zapewniających możliwość kompleksowej opieki i oferujących usługi nie tylko w zasięgu lokalnym, ale również w skali całej Polski. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest jedynym ośrodkiem w Polsce realizującym diagnostykę i leczenie płodu, noworodka i dziecka. Ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter, Instytut zapewnia wszechstronną opiekę nad kobietami z ciężką patologią położniczą, między innymi z: ciążą powikłaną cukrzycą, chorobami nowotworowymi, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, chorobami serca, infekcjami oraz wadami płodu. W Instytucie diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki patologii ginekologicznej oraz niepłodności kobiecej.

  Lądowisko Łódź – lądowisko sanitarne w Łodzi, w województwie łódzkim, położone przy ul. Rzgowskiej 281/289. Przeznaczone jest do wykonywania startów i lądowań śmigłowców sanitarnych i ratowniczych w dzień i w nocy o dopuszczalnej masie startowej do 5 700 kg.

  Historia[edytuj kod]

  Szpital Centrum Zdrowia Matki Polki został otwarty 26 maja 1988 r. W 1991 oddano do użytku sanitarne lądowisko. Od 16 września 1997 r. działa jako instytut podlegający bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia.

  Kontrowersje wokół planów likwidacji[edytuj kod]

  W lipcu 2007 roku minister zdrowia Zbigniew Religa zdecydował o podjęciu działań na rzecz likwidacji Instytutu i przekazania jego majątku Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi, uzasadniając to złą kondycją finansową szpitala. W tym celu powołał komisję likwidacyjną. Przeciwnicy decyzji sugerowali, iż decyzja ministra była karą za zorganizowanie w szpitalu strajku pracowników opieki zdrowotnej.

  Struktura instytutu[edytuj kod]

 • 22 kliniki, w których znajduje się 912 łóżek, w tym 110 łóżek noworodkowych, oraz 73 miejsca intensywnej terapii noworodkowej (w tym w Klinice Neonatologii – Oddział Intensywnej Terapii Noworodka 51 łóżek oraz w Klinie Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt – Oddział Intensywnej Terapii Noworodka 22 łóżka)
 • 7 zakładów diagnostycznych
 • część ambulatoryjna, gdzie prowadzona jest działalność w 15 poradniach specjalistycznych
 • Szpital Ginekologiczno-Położniczy składa z 11 klinik. Szpital propaguje ideę porodów rodzinnych oraz system rooming-in. Bloki porodowe Instytutu przystosowane są do przyjęcia porodów wcześniaków, noworodków hipotroficznych oraz innych skomplikowanych przypadków patologii położniczych. Natomiast w Szpitalu Pediatrycznym Instytutu CZMP mieści się 11 klinik działających w zakresie pediatrii ogólnej, alergologii, gastroenterologii, kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii dziecięcej, neurologii, neurochirurgii dziecięcej, ortopedii, rehabilitacji, endokrynologii, okulistyki, otolaryngologii, a także anestezjologii i intensywnej terapii.

  W 2013 r. w Klinikach Instytutu CZMP hospitalizowanych było 43873 pacjentów, w tym 20635 pacjentów w Szpitalu Pediatrycznym oraz 23 238 w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym, a liczba porad lekarskich udzielanych w poradniach specjalistycznych wynosiła 43993 (+ POZ 23049).
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.