• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Institute for Scientific Information

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Institute of Scientific Information (ISI) zwany popularnie Instytutem Filadelfijskim – komercyjna instytucja naukowa, będąca częścią Thomson Reuters Corporation, z siedzibą w Filadelfii (USA), która zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem różnego rodzaju naukowych baz danych tworzonych na podstawie ogólnodostępnych danych, takich jak czasopisma naukowe, książki, patenty i wydawnictwa konferencyjne.

  Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) to instytucja, której zadaniem jest udostępnianie wielkich mocy obliczeniowych środowisku naukowemu z całej Polski. Jest to także instytucja spełniająca funkcję głównego, krajowego centrum udostępniania kilkunastu naukowych baz danych.Impact factor (IF) – w tłumaczeniu „Miara oddziaływania” – to wskaźnik prestiżu i siły oddziaływania czasopism naukowych, ustalany corocznie na podstawie prowadzonego przez koncern wydawniczy Thomson Reuters indeksu cytowań publikacji naukowych.

  Instytut ten oferuje odpłatnie dostęp do kilkudziesięciu różnych baz danych (w wersji internetowej w postaci serwisu WWW ISI Web of Knowledge), z których najbardziej znane to:

 • ISI Citation Index - czyli indeks cytowań poszczególnych artykułów publikowanych w czasopismach naukowych. Dostępne są: Science Citation Index Expanded (SCI), Social Sciences Citation Index (SSCI) oraz Arts & Humanities Citation Index (A&HCI). Pełna baza SCI obejmuje obecnie publikacje od 1945 r. (aktualna polska licencja: od 1996 do dziś). Aktualizacja raz w tygodniu.
 • ISI Journal Citation Reports - czyli sumaryczny indeks liczby i dynamiki cytowań wszystkich artykułów w danym czasopiśmie - jest on podstawą do przyznawania poszczególnym czasopismom tzw. Impact factor - która jest miarą prestiżu i siły oddziaływania danego czasopisma. Aktualizacja raz do roku.
 • Current Contents - czyli zbiory abstraktów czasopism z wybranych dziedzin nauki. Dostępne są Science Current Contents, Biomedicinal Current Contents, Arts & Humanites Current Contents, Social Sciences Current Contents, a także ich podzbiory ze ściśle określonych dziedzin. Aktualizacja raz w tygodniu.
 • Bazy danych ISI prenumerowane są w Polsce przez uczelnie i instytuty badawcze za pośrednictwem ICM.

  Lista filadelfijska (ISI Master Journal List) – lista czasopism naukowych opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information. Lista zawiera tytuły czasopism, które przeszły proces oceny i są uwzględniane przez bazy ISI. Termin ten często jest błędnie używany na określenie listy czasopism, które mają obliczony wskaźnik Impact factor (IF). Wartości IF podawane są raz do roku w bazie Journal Citation Reports (JCR) prowadzonej przez ISI. Nazwę lista filadelfijska wprowadził Andrzej Kajetan Wróblewski, w innych krajach używana jest nazwa bezpośrednio związana z ISI.

  Institute of Scientific Information prowadzi też bardziej szczegółowe badania literaturowe na zamówienie. Można np. zamówić w nim znalezienie "wszystkiego co się da" na dany ściśle określony temat, lub zamówić usługę stałego "śledzenia" wydarzeń naukowych z jakiejś szczegółowej dziedziny badań.

  Instytut ten jest bardzo wpływową instytucją, gdyż wiele jego produktów - zwłaszcza indeksy cytowań i Impact factor - stanowią podstawę do oceny dorobku poszczególnych naukowców, uczelni, instytutów i czasopism w wielu krajach, w tym także (od ok. 2000 r.) w Polsce.

  Zobacz też[]

 • lista filadelfijska
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona ISI
 • Słownik ISI - międzynarodowej terminologii statystycznej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.