Institute for Advanced Study

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fuld Hall – główny budynek Instytutu Studiów Zaawansowanych, otwarty w 1939
Widok z lotu ptaka

Institute for Advanced Study (Instytut Studiów Zaawansowanych, Instytut Badań Zaawansowanych), IAS – amerykańska prywatna placówka naukowa w Princeton w stanie New Jersey, prowadząca badania podstawowe w wielu dziedzinach nauki, założona w 1930 roku przez pedagoga i reformatora szkolnictwa wyższego Abrahama Flexnera (1866–1959) i filantropów: Louisa Bambergera (1855–1944) i jego siostrę Caroline Bamberger Fuld (1864–1944). Utworzony w okresie narodzin faszyzmu w Europie, instytut odegrał kluczową rolę w transferze kapitału intelektualnego z Europy do Ameryki.

Edward Witten (ur. 26 sierpnia 1951 w Baltimore) – amerykański fizyk teoretyk i matematyk, jeden z najważniejszych badaczy teorii strun (M-teoria). Profesor Institute for Advanced Study.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Usytuowany jest na kampusie Olden Lane w południowo-zachodniej części miasta. Tworzą go budynki akademickie, dwie biblioteki, jadalnia, audytorium i budynki mieszkalne dla uczonych. Na instytut składają się: Szkoła Studiów Historycznych, Szkoła Matematyki, Szkoła Nauk Przyrodniczych, Szkoła Nauk Społecznych i Centrum Biologii Systemów.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Medal Fieldsa – nagroda przyznawana w dziedzinie matematyki dwóm, trzem lub czterem uczonym za wyniki, które miały największy wpływ na jej rozwój. Związana z nim jest premia finansowa w wysokości 15 000 dolarów kanadyjskich (w 2006: 13 400 USD).

Co roku 190 najwybitniejszych uczonych z całego świata jest wyróżnianych zaproszeniem do grona członków wizytujących (visiting members). W każdym roku reprezentują oni około stu instytucji naukowych i uczelni i przybywają do IAS z 20-30 krajów.

W Instytucie Studiów Zaawansowanych nie prowadzi się klasycznych zajęć dydaktycznych ani prac zleconych. Nie można w nim uzyskać stopnia naukowego ani tytułu zawodowego. Finanse na badania są przyjmowane od instytucji rządowych, firm i osób prywatnych pod warunkiem, że dawca nie stawia wymagań pod adresem instytutu.

Tytuł zawodowy – system certyfikatów i tytułów, które otrzymują osoby, które dowiodły, że posiadają określony zasób wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Pracownicy[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pracownicy Institute for Advanced Study w Princeton.

Wśród około pięciu tysięcy byłych członków wizytujących jest ponad tuzin laureatów Nagrody Nobla, liczni zdobywcy Nagrody Wolfa, Nagrody MacArthurów i Medalu Fieldsa. Większość z nich to członkowie licznych akademii nauk. Przykłady:

Nagroda Wolfa jest przyznawana przez Fundację Wolfa w Izraelu za wybitne osiągnięcia na rzecz ludzkości i przyjaźni między narodami. Corocznie od 1978, komitety złożone z międzynarodowych ekspertów przyznają 5-6 nagród w następujących dziedzinach: chemia, fizyka, matematyka, medycyna, rolnictwo i sztuka. Nagrody w sztuce są przyznawane na przemian w architekturze, muzyce, malarstwie i rzeźbie. Laureat otrzymuje dyplom i 100 000 USD.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
 • Albert Einstein,
 • Kurt Gödel,
 • John von Neumann,
 • Robert Oppenheimer,
 • Freeman Dyson,
 • Edward Witten,
 • Bohdan Paczyński.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nagroda Alberta Einsteina – nagroda naukowa przyznawana we współpracy z IAS.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna internetowa Instytutu Studiów Zaawansowanych (ang.)
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).
  Bohdan Paczyński (ur. 8 lutego 1940 w Wilnie, zm. 19 kwietnia 2007 w Princeton) – polski astronom i astrofizyk. W swoich badaniach zajmował się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych, mikrosoczewkowania grawitacyjnego oraz rozbłyskami gamma.
  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Badania podstawowe – prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie praktyczne.

  Reklama