Inspicjent
Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie – teatr otwarty 29 stycznia 1913 z inicjatywy Arnolda Szyfmana jako jego prywatne przedsięwzięcie. Pierwszym przedstawieniem w nowo wybudowanym gmachu przy ulicy Karasia był Irydion Krasińskiego.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Inspicjent – w teatrze lub operze osoba odpowiadająca za koordynację i zgodność z planem przebiegu przedstawienia, pracownik teatru czuwający nad techniczną i organizacyjną stroną przedstawienia. Podczas trwania spektaklu jest najważniejszą osobą w teatrze, od niego zależy pomyślność wszystkich wejść aktorów lub solistów i zmian dekoracji. Inspicjent przywołuje przez specjalny system nagłaśniający, słyszalny tylko za kulisami, zarówno zespoły artystyczne, jak i technikę. Inspicjent jest osobą, która wie wszystko o spektaklu, jest obecna od początku jego powstawania, do ostatniego pokazu.
Jego miejsce jest za kulisami w tzw. budce inspicjenta lub inaczej inspicjenturze.
Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „inspiciens”, inaczej nadzorujący.
Historia[ | edytuj kod]
Początkowo pracą teatru zarządzali aktorzy i autorzy sztuki. Stanowisko inspicjenta pojawiło się w teatrze w XVII w.. Jednak dopiero w XVIII w. zatrudniono osobę odpowiedzialną za zarządzanie sceną na stanowisko inspicjenta. Z czasem stanowisko to zostało rozdzielone na reżysera i inspicjenta.
Obowiązki[ | edytuj kod]
Inspicjenci są członkami zespołu artystycznego i podlegają bezpośrednio dyrektorowi artystycznemu lub naczelnemu. Takie miejsce w strukturze teatru związane jest ze specyfiką pracy, która wymaga autonomii od zespołu aktorskiego, technicznego i administracyjnego/organizacyjnego/produkcyjnego. Inspicjenci koordynują przebieg prób i spektakli.
Do obowiązków inspicjenta należy:
Przypisy[ | edytuj kod]
- Larry Fazio , Stage Manager: The Professional Experience, Boston: Focal Press, 2000, s. 367, ISBN 0-240-80410-4, OCLC 43397151 .
- Inspicjent jest jak saper, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2020-07-08] .
- http://www.aict.art.pl/sownik-teatralny/id.inspicjent/i.html.