• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innogy Polska

  Przeczytaj także...
  Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) - przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, odpowiedzialne za ruch sieciowy w systemie dystrybucyjnym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację i remonty sieci dystrybucyjnej oraz jej niezbędną rozbudowę, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi. Terminem tym określa się również osobę fizyczną lub prawną odpowiedzialna za działalność operacyjną i zapewnienie utrzymania, a w razie potrzeby, również za rozwój systemu dystrybucyjnego, połączenia z innymi systemami i za zapewnienie długookresowej zdolności systemu do pokrycia uzasadnionego zapotrzebowania na dystrybucję energii elektrycznej .Spółka akcyjna (niem. Aktiengesellschaft, ang. Joint-stock company, fr. Société par actions, hiszp. Sociedad anónima) – rodzaj powszechnej w gospodarce wolnorynkowej spółki kapitałowej, której forma opiera się na obiegu akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy. Kapitał zakładowy składa się z wkładów założycieli, którzy stają się współwłaścicielami spółki.
  Elektrociepłownia Będzin S.A. – główny producent energii cieplnej i elektrycznej dla Zagłębia Dąbrowskiego. Zakład istnieje od 1913, na początku lat 90. został przekształcony w spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Największym akcjonariuszem notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie elektrociepłowni jest niemieckie przedsiębiorstwo "envia Mitteldeutsche Energie AG".

  innogy Polska S.A. (dawniej: RWE Polska S.A) – spółka akcyjna obrotu energią w branży energetycznej.

  Głównym akcjonariuszem innogy Polska jest RWE Energy – jeden z siedmiu segmentów Grupy RWE. innogy Polska S.A. jest jedną z 2 w pełni sprywatyzowanych w Polsce spółek energetycznych obok Górnośląskiego Zakładu Energetycznego wchodzącego w skład koncernu Tauron.

  Historia[ | edytuj kod]

  RWE Stoen S.A. powstała w wyniku zakupu od Skarbu Państwa 85% akcji spółki STOEN (Stołeczny Zakład Energetyczny S.A. 1993–1999, STOEN S.A. 1999–2002) przez niemiecką Grupę RWE. Przejęcie kontroli nad spółką STOEN S.A. nastąpiło w grudniu 2002 roku za cenę 1,5 mld złotych. W maju 2007 nastąpiła zmiana nazwy i znaku firmy ze STOEN na RWE Stoen. 1 lipca 2007 spółka została podzielona na 2 spółki: RWE Stoen (spółka obrotu) RWE Stoen Operator (operator systemu dystrybucyjnego). Ponadto została powołana też RWE Stoen Contracting. 1 października 2008 spółka RWE Stoen S.A. zmieniła nazwę na RWE Polska S.A.

  Energetyka – dział nauki i techniki, a także gałąź przemysłu, które zajmują się przetwarzaniem dostępnych form energii na postać łatwą do wykorzystania przy zasilaniu wszelkich procesów przemysłowych, a także napędzaniu maszyn i urządzeń używanych w życiu codziennym.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Działalność[ | edytuj kod]

  W 2006 udział spółki w rynku dystrybucji energii w Polsce wynosił według raportu własnego około 5,5% RWE Stoen dystrybuował wtedy energię elektryczną dla ok. 850 000 odbiorców w Warszawie i najbliższej okolicy (praktycznie granica Warszawy – dalej za dystrybucję odpowiada Zakład Energetyczny Warszawa-Teren S.A.). W 2006 dostawa energii wyniosła 6427 GWh.

  TAURON – Polska Energia S.A. – polskie przedsiębiorstwo grupujące firmy z branży energetycznej, drugie pod względem wielkości w Polsce po Polskiej Grupie Energetycznej.BMW i3 – samochód elektryczny produkowany przez koncern BMW od 2013 roku. Pierwszy seryjnie produkowany samochód o zerowej emisji spalin.

  W Polsce do grupy innogy należą: innogy Polska, innogy Stoen Operator, innogy Renewables Polska, innogy Polska Contracting, innogy Dea Polska. Ponadto innogy posiada udziały w Elektrociepłowni Będzin (69,56%) oraz w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Dąbrowie Górniczej (34%).

  Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski.RWE AG (Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk, z niem. „Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej”) – niemiecka spółka energetyczna z siedzibą w Essen, jedna z 30 spółek wchodzących w skład indeksu giełdowego DAX.

  W związku ze stratami poniesionymi przez grupę RWE związanymi z planowanymi zamknięciami elektrowni atomowych w Niemczech RWE chciała sprzedać do końca 2013 r. aktywa o łącznej wartości 11 mld euro wobec wcześniejszego celu na poziomie 8 mld, jednak nie potwierdziła planów sprzedaży RWE Polska i RWE Stoen Operator.

  Skarb Państwa – podmiot cywilnoprawnych (w tym majątkowych) praw państwa, z reguły osoba prawna reprezentująca państwo jako właściciela majątku, z wyłączeniem części pozostających we władaniu innych państwowych osób prawnych (m.in. funduszów celowych, przedsiębiorstw i banków państwowych, jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych osób prawnych). Jako osoba prawna w obrocie prawnym jest równoprawna z innymi osobami prawnymi i fizycznymi (w przeciwieństwie do uprawnień władczych państwa).Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  2 września 2016 spółki grupy RWE Polska zmieniły nazwę na innogy; m.in. RWE Polska na innogy Polska, RWE Stoen Operator – innogy Stoen Operator. Nowa nazwa to połączenie pierwszych lub ostatnich sylab słów „innowacja“ i „energy“ lub „technology“. Ma podkreślać, że spółki chcą koncentrować się na innowacjach i technologii.

  W kwietniu 2019 spółka uruchomiła pierwszy w Warszawie i jeden z największych w Europie elektryczny car sharing (wypożyczanie samochodów na minuty) z 500 elektrycznymi BMW i3.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. RWE zapłacił za akcje STOEN-u. „Gazeta Wyborcza”, 2002-12-23. 
  2. Polska polityka w zakresie bezpieczeństwa energetycznego – MILWOMEN.PL, www.milwomen.pl [dostęp 2017-04-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-23] (pol.).
  3. Raport Roczny 2006 (pol.). RWE Stoen S.A.. [dostęp 2009-06-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-29)].
  4. RWE. RWE Polska. [dostęp 2009-06-08].
  5. RWE wycofa się z Polski? Rynek huczy od plotek, koncern zaprzecza. „Rzeczpospolita”, 2011-09-01. 
  6. RWE Polska zmienia nazwę na innogy Polska, wnp.pl [dostęp 2016-09-23].
  7. RWE przedstawia innogy. innogy.pl. [dostęp 2017-06-15].
  8. Przegląd informacji rynkowych. Wydarzenia. „Polityka”, s. 48, 10 kwietnia 2019.   w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.