• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innocenty

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.Istnieją spory co do liczby papieży i antypapieży w historii. Wymienia się od 36 do 43 antypapieży. W roku 1942 kardynał Giovanni Mercati, prefekt Archiwów Watykanu, stworzył listę papieży, która od tamtej pory została oficjalnie uznana przez Kościół katolicki. Zamieszczona poniżej lista jest zgodna z listą Mercatiego.
  Innocenty, imię świeckie - Boris Dmitrijewicz Tichonow (ur. 22 maja 1889 w Irkucku – zm. w lipcu 1937) – biskup, następnie arcybiskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, rozstrzelany w czasie stalinowskiej wielkiej czystki.

  Innocentyimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "niewinny, prawy". Imię to zostało przybrane przez 13 papieży i jednego antypapieża.

  Innocenty imieniny obchodzi: 31 marca, 12 marca, 9 kwietnia, 17 kwietnia, 10 maja, 22 czerwca, 4 lipca, 12 sierpnia i 22 września.

  Znane osoby noszące imię Innocenty:

  Innocenty (Józef Wojciech) Guz OFMConv (ur. 18 marca 1890 we Lwowie, zm. 6 czerwca 1940 w Sachsenhausen (KL)) – polski duchowny katolicki, franciszkanin, błogosławiony Kościoła katolickiego.Innokientij Michajłowicz Smoktunowski (ur. 28 marca 1925 we wsi Tatianowka w obwodzie tomskim; zm. 3 sierpnia 1994 w Moskwie) - radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny, uważany za jednego z najwybitniejszych w historii kina radzieckiego.
 • św. Innocenty z Alaski
 • bł. Innocenty Guz
 • Innocenty — biskup, następnie arcybiskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
 • Innokientij Smoktunowski – aktor rosyjski • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Innocenty, imię świeckie Iwan Jewsiejewicz Wieniaminow-Popow (ur. 1797 w Anginskim, zm. 1879) – rosyjski biskup prawosławny, misjonarz na Aleutach i Alasce, autor przekładów Pisma Świętego na języki lokalne, badacz etnografii i geografii Aleutów.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.