• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innocenti Elba

  Przeczytaj także...
  Fiat Uno – model Fiata z lat 80. i początku lat 90., wybrany samochodem roku 1984. Produkowany we Włoszech od 1983 do 1995 roku. Jego produkcja w innych krajach trwa nadal. W ciągu 10 lat produkcji we Włoszech wyprodukowano 6 milionów egzemplarzy. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1984 model zajął 1. pozycję.Innocenti to firma powstała w 1933 roku w Mediolanie przy ulicy Via Pitteri jako Innocenti, Societa Generale per I`Industriala Metallurgica e Meccanica i przed II wojną światową była ważnym zakładem przemysłowym we Włoszech. Założycielem jej był Ferdinando Innocenti. W czasie wojny została zbombardowana przez lotnictwo, po wojnie od roku 1948 zaczęła produkować skutery Lambretta. W 1959 r. zostało zawarte porozumienie licencyjne z British Motor Corporation, na mocy którego po roku lub w 1961 r. wyjechał pierwszy samochód Innocenti A40 (Austin A40 Farina).
  Fiat Duna (w Brazylii pod nazwą Fiat Prêmio) – mały samochód produkowany przez koncern Fiat w Brazylii. Konstrukcja Duny jest wersją sedan modelu Fiat Uno, gdyż ten typ nadwozia cieszy się dużą popularnością w Ameryce Południowej.

  Fiat Elbasamochód osobowy klasy aut miejskich produkowany przez włoską markę FIAT w latach 1985 - 2000.

  Historia modelu[ | edytuj kod]

  Fiat Elba - tył
  Fiat Elba po liftingu

  Fiat Elba powstał na bazie Fiata Uno I jako jedna z jego odmian nadwoziowych, obok Fiata Prêmio/Duna. Zastąpił model Fiat Panorama. W 1991 był również sprzedawany we włoskiej sieci firmy Innocenti jako Innocenti Elba. Model o nadwoziu kombi nosiły nazwę Fiat Duna Weekend. Głównym miejscem produkcji, począwszy do marca 1986 roku do 1996 lub 1997 roku, była fabryka firmy Fiat Automóveis w Betim w Brazylii. Początkowo, do przełomu lat 80. i 90., budowano go tylko w odmianie z dwoma drzwiami z boku. Dopiero po około dwóch latach uruchomiono produkcję wersji z dodatkową parą drzwi. Na bazie wersji nadwoziowej z dwoma drzwiami z boku produkowano również odmianę użytkową pod nazwą Fiat Penny. Miała ona zamalowane szyby boczne za drzwiami i miejsce na bagaż za przednimi fotelami.

  Fiat Automóveis S.A. (w skrócie FIASA) – brazylijska filia koncernu Fiat z siedzibą w Betim w stanie Minas Gerais, zajmująca się od 1976 roku produkcją i dystrybucją w Brazylii samochodów osobowych i dostawczych. Jest drugim co do wielkości producentem samochodów w Ameryce Południowej, a fabryka w Betim o rocznej zdolności produkcyjnej około 850 tys. sztuk jest obecnie największym zakładem montażowym Fiata na świecie i największą fabryką tego typu w swoim regionie.FIAT, Fabbrica Italiana di Automobili Torino – włoski koncern motoryzacyjny, mający swą siedzibę w Turynie. Znany głównie z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.


  Warto wiedzieć że... beta

  Fiat Panorama - trzydrzwiowe kombi zbudowane w oparciu o samochód Fiat 147, subkompaktowy model produkowany przez włoską firmę motoryzacyjną Fiat na terenie Ameryki Południowej. Model Panorama montowany był w zakładach w Brazylii, jego produkcja ruszyła w marcu 1980 roku. Fiat Panorama został wycofany z produkcji w roku 1986 na rzecz nowego modelu Elba/Duna/Duna Weekend.
  Segment B – klasa małolitrażowych samochodów osobowych, która grupuje samochody ultrakompaktowe – nieco większe od najmniejszych aut segmentu A, ale niespełniające kryteriów zaliczenia ich do typowych aut kompaktowych (autosegment C). Często nazywane są autami subkompaktowymi.
  Samochód osobowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu pasażerów, zdolny do przewożenia nie więcej niż dziewięciu osób, wraz z kierowcą, oraz ich bagażu. Dopuszczalna masa całkowita samochodu osobowego wynosi 3500 kg. Do kierowania samochodem osobowym uprawnia w Polsce prawo jazdy kategorii B.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.674 sek.