• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inni - film

  Przeczytaj także...
  Christopher Eccleston (ur. 16 lutego 1964 w Salford) – angielski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Odtwórca roli dziewiątego Doktora w brytyjskim serialu Doktor Who, za którą odebrał nagrodę National Television.Światłowstręt, fotofobia – nadwrażliwość oka na światło, objawia się najczęściej odruchowym mrużeniem powiek. Może być objawem schorzeń tęczówki, zapalenia spojówek, zranień rogówki, niektórych chorób zakaźnych jak na przykład odry, wścieklizny, zaniku czopków (achromatopsja). Może też występować jako jeden z objawów przy silnych osłabieniach organizmu spowodowanych dowolnymi przyczynami (np. zatrucie alkoholowe), a także w migrenie. Jest także skutkiem ubocznym diagnostycznego lub leczniczego zastosowania atropiny.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Inni (ang. The Others, hiszp. Los Otros) – film w reżyserii Alejandro Amenábara z roku 2001. Film ten otrzymał aż osiem nagród Goi, m.in. w kategoriach najlepszy film, najlepsza reżyseria i najlepszy scenariusz. „Błyskotliwie opowiedziany gotycki horror” (Anita Piotrowska).

  Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.Jersey (Baliwat Jersey) – dependencja Korony brytyjskiej obejmująca administracyjnie wyspę Jersey, jedną z Wysp Normandzkich oraz kilkadziesiąt sąsiednich, niezamieszkałych wysepek, de facto terytorium zależne. Oficjalną władzę sprawuje gubernator, który w Jersey nosi tytuł "Książę Normandii", działający w imieniu królowej brytyjskiej, przez nią powoływany i odwoływany. Praktyczną władzę sprawuje rząd wybierany w wyborach.

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Nicole Kidman jako Grace Stewart
 • Alakina Mann jako Anne Stewart, córka Grace
 • James Bentley jako Nicholas Stewart, syn Grace
 • Fionnula Flanagan jako Bertha Mills, nowa gospodyni domowa i niańka Anne i Nicholasa
 • Eric Sykes jako Edmund Tuttle, nowy ogrodnik
 • Elaine Cassidy jako Lydia, nowa służąca
 • Christopher Eccleston jako Charles Stewart, mąż Grace, żołnierz
 • Alexander Vince jako Victor Marlish
 • Keith Allen jako pan Marlish, ojciec Victora
 • Michelle Fairley jako pani Marlish, matka Victora
 • Renée Asherson jako stara kobieta
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  W czasie drugiej wojny światowej na wyspie Jersey okupowanej przez Niemcy, samotna, czekająca na powrót męża Grace (Nicole Kidman) mieszka w swojej posiadłości wraz z dwójką swych dzieci – dziewięcioletnim Nicholasem i jedenastoletnią Anne – cierpiących na fotofobię, rzadką chorobę, która uniemożliwia im przebywanie na słońcu. W domu panuje całkowita ciemność i obowiązują ścisłe reguły: żadnych drzwi nie wolno otwierać, nie zamknąwszy uprzednio wszystkich innych. Odludna wyspa Jersey napawa Grace strachem. Bohaterka tylko w domu czuje się bezpiecznie. Bezpieczeństwo to jest jednak pozorne. Grace nęka z biegiem czasu coraz więcej pytań, na które nie potrafi znaleźć odpowiedzi. Pewnego dnia Grace przekonuje się, że w jej domu, poza nią i dziećmi, przebywa ktoś jeszcze.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Język hindi – język z grupy indoaryjskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się jako pierwszym językiem 180 milionów osób, natomiast przy zaklasyfikowaniu jako dialekty hindi języków radźastani, bihari oraz pahari (bez nepalskiego) aż 422 mln osób, czyli 41% mieszkańców Indii. Używany jest także w Nepalu (500 tys.), na Fidżi (300 tys.), na Mauritiusie i w Surinamie (po 100 tys.). Posługują się nim również hinduscy imigranci w Europie Zachodniej. Język hindi jest językiem urzędowym, od 1950 roku ogólnopaństwowym (angielski jest językiem pomocniczym) Republiki Indii, oraz jednym z 23 języków konstytucyjnych. W kilku indyjskich stanach i terytoriach: Uttar Pradesh, Uttarakhand, Himachal Pradesh, Harianie, Madhya Pradesh, Biharze, Radżastanie oraz na terytorium stołecznym Delhi hindi (w wersji standardowej) jest oficjalnym językiem administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w szkołach.

  Powiązane[ | edytuj kod]

 • Powstał remake tego filmu w języku hindi pt. Hum Kaun Hai?
 • W filmie Straszny film 3 pojawiają się nawiązania do niektórych scen z tego filmu.
 • W filmie Straszny hiszpański film pojawiają się nawiązania do niektórych scen z tego filmu.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 192. ISBN 978-83-60292-30-3.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Inni w bazie IMDb (ang.)
 • Inni w bazie Filmweb
 • Adam Garbicz (ur. 1943) - polski dziennikarz, krytyk filmowy i historyk kina. Zaangażowany w ruch klubów filmowych. Autor i współautor m.in. wielotomowego przewodnika Kino. Wehikuł magiczny, Encyklopedii kina i Światowej encyklopedii filmu religijnego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Elaine Cassidy (ur. 31 grudnia 1979 w Wicklow) – irlandzka aktorka. Najlepiej znana z roli Abby Mills w serialu Wyspa Harpera. Nominowana do nagród Satelita oraz Genie.
  Straszny hiszpański film (Spanish Movie) - hiszpańska komedia filmowa z 2009 roku w reżyserii Javiera Ruiza Caldery i ze scenariuszem Paco Cabezasa i Eneko Lizarragi. Nawiązuje do amerykańskiej serii Straszny film i stara się w podobny sposób parodiować największe hiszpańskie hity filmowe, zwłaszcza z pierwszej dekady XXI wieku.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Straszny film 3 (ang. Scary Movie 3) – amerykański film komediowy z 2003 roku, parodia horrorów i wysokobudżetowych, hollywoodzkich projektów, drugi sequel Strasznego filmu (2000). Po konflikcie w wytwórni zdecydowano o odsunięciu od produkcji braci Wayans, odpowiedzialnych za dwa poprzednie filmy z serii, a reżyserię powierzono Davidowi Zuckerowi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.