• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inna - piosenkarka

  Przeczytaj także...
  "I Need You for Christmas" (Potrzebuje Cię w Święta) - świąteczny singiel rumuńskiej wokalistki pop Inny, stworzony i wyprodukowany przez duet Play & Win. Premiera singla miała miejsce pod koniec listopada 2009 roku. Jest to jedna z dwóch pieśni bożonarodzeniowych Inny (drugą jest "O, ce veste minunată!") popularnych w Rumunii."Déjà Vu" - drugi singiel rumuńskiej piosenkarki Inny, pochodzący z jej pierwszego albumu Hot. Utwór stworzony przez Play & Win i wyprodukowany przez Boba Taylora, został wydany 2 czerwca 2009 roku.
  Eurodance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) popularny w latach 90. XX wieku bedący podgatunkiem muzyki dance.

  Inna, właśc. Elena Alexandra Apostoleanu (ur. 16 października 1986 w Mangalii) – rumuńska piosenkarka muzyki dance i eurodance.

  Biografia[]

  Pochodzi z miejscowości Neptun leżącej nad Morzem Czarnym. Zachęcona przez rodziców zaczęła śpiewać już w dzieciństwie. Od 8. roku życia rozwijała swoje możliwości wokalne regularnymi lekcjami. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomii w Konstancy, a następnie Wydział Nauk Politycznych na tamtejszym uniwersytecie.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Jej pierwszy singel "Hot" został wyprodukowany w 2008 roku, przy współpracy z trzema producentami z grupy Play & Win: Radu Bolfeą, Sebastianem Barakiem i Marcelem Botezanem. Na Sopot Hit Festiwal w 2009 piosenka zajęła drugie miejsce w konkursie na zagraniczny hit lata.

  Pod koniec listopada 2009 Inna wydała świąteczny singel "I Need You for Christmas".

  Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  Drugim singlem promującym album wokalistki Hot jest "Déjà Vu", z kolei trzecim "Love".

  Dwukrotnie otrzymała nagrodę w kategorii najlepszy artysta Rumunii i Mołdawii podczas gali European Music Awards kanału MTV.

  W listopadzie 2015 ukazała się piosenka "Yalla" promującą jej nowy album.

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne[]

  Single[]

  Przypisy

  1. Jason Birchmeier: Inna Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-03-19].
  2. Inna "Yalla": Piękna Rumunka bije rekordy, muzyka.interia.pl [dostęp 2016-01-22].
  3. Inna – biografia. eska.pl. [dostęp 2012-10-23].
  4. Inna French Albums Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-03-19].
  5. Inna Belgian Albums Chart WA (fr.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-03-19].
   Inna Belgian Albums Chart FL (niderl.). www.ultratop.be. [dostęp 2015-03-19].
  6. Inna Dutch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2015-03-19].
  7. Inna Spanish Albums Chart (ang.). spanishcharts.com. [dostęp 2015-03-19].
  8. Inna Portuguese Albums Chart (ang.). portuguesecharts.com. [dostęp 2015-03-19].
  9. OLiS – sprzedaż w okresie 24.08.2009 – 30.08.2009 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2015-03-19].
  10. Inna a primit Discul de Aur in Olanda cu un mic incident (video) (rum.). www.utv.ro. [dostęp 2015-03-19].
  11. Inna French Singles Chart (ang.). lescharts.com. [dostęp 2015-03-19].
  12. Inna Dutch Singles Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2015-03-19].
  13. Inna (Dance) /Single-Chartverfolgung (niem.). musicline.de. [dostęp 2015-03-19].
  14. Inna Spanish Singles Chart (ang.). spanishcharts.com. [dostęp 2015-03-19].
  15. FIMI: Inna (wł.). www.fimi.it. [dostęp 2015-03-19].
  "Love" - trzeci singiel rumuńskiej piosenkarki Inny, pochodzący z jej pierwszego albumu Hot. Utwór stworzony i wyprodukowany przez Play & Win, został wydany w formacie digital download 22 lipca 2009 roku.16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.
  Mangalia (tur. Mankalya) – miasto w Rumunii w okręgu i aglomeracji Konstancy. Liczy 40 150 mieszkańców (2002). Mangalia jest kąpieliskiem morskim, dość ważnym portem oraz uzdrowiskiem. W latach 60. XX wieku w mieście wybudowano zespół nowoczesnych pensjonatów i hoteli. Corocznie latem odbywa się tutaj jeden z największych festiwali muzycznych w Rumunii - Festival Callatis.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  "Hot" - debiutancki album rumuńskiej piosenkarki popowej Inny wydany 4 sierpnia 2009 roku w Polsce i 7 października 2009 w Rosji, dzięki wytwórniom Roton Records, Universal Music Group i Ultra Records. Album znalazł się w Polish Airplay Chart w sierpniu 2009 i Czech Album Charts w lutym 2010, debiutując kolejno na 27 i 28 pozycji. Standardowa edycja zawiera 11 piosenek, podczas gdy w Rumunii składa się ona z 14. Po dużym sukcesie "Hot", "Love", "Déjà Vu" i "Amazing", "10 Minutes" został wydany jako piąty oficjalny singiel. W listopadzie 2009 z reedycji albumu "Hot" Inna wydała świąteczny singiel "I Need You for Christmas". We Francji i Wielkiej Brytanii "Sun Is Up" został wydany jako szósty singiel z albumu, podczas gdy w innych krajach był pierwszym singlem z drugiej płyty Inny "I Am the Club Rocker".
  MTV (skrót od Music Television) to najpopularniejsza stacja muzyczna na świecie, należąca obecnie do MTV Networks, wchodzącej w skład Viacomu. Stację odbierać można za pośrednictwem telewizji satelitarnych i naziemnych oraz sieci kablowych.
  Sopot Hit Festiwal 2009 – II edycja widowiska muzycznego Sopot Hit Festiwal odbyła się w dniach 7-9 sierpnia 2009 w sopockiej Operze Leśnej. W pierwszym dniu został wybrany Polski Hit Lata 2009 (Ewa Farna – "Cicho"), a w drugim Zagraniczny Hit Lata 2009 (Katerine – "Ayo technology"). Trzeci dzień festiwalu natomiast poświęcony był jubileuszowi 35-lecia istnienia zespołu Budka Suflera. Festiwal transmitowany był na żywo przez stacje telewizyjne – TVP2, TVP Polonia, TVP HD oraz za pośrednictwem Radia Eska.

  Reklama