• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inn

  Przeczytaj także...
  Pasawa (niem. Passau, łac. Castra Batavia, czes. Pasov) – miasto na prawach powiatu w południowo wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Bawaria, w regionie Donau-Wald, siedziba powiatu Pasawa. Leży bezpośrednio przy granicy z Austrią. Liczy 50 548 mieszkańców (31 grudnia 2011) i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, administracyjnym i turystycznym, węzłem komunikacyjnym oraz siedzibą uniwersytetu.Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.

  Inn (Inna, retorom. En) – rzeka w Szwajcarii, Austrii i Niemczech, prawy alpejski dopływ Dunaju (łączy się z nim w Pasawie).

  Źródła Innu znajdują się w Masywie Bernina i tworzy on przełom przez Tyrolsko-Bawarskie Alpy Wapienne. Na rzece zlokalizowano kilka hydroelektrowni, jest żeglowna od ujścia dopływu – rzeki Salzach. Wzdłuż biegu rzeki znajduje się kilka jezior, m.in. szwajcarskie jezioro St. Moritz, Silvaplana, Sils, Champfer.

  Neuötting – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, w powiecie Altötting. Leży bezpośrednio na północ od Altötting, nad rzeką Inn, przy autostradzie A94, drodze B588 i linii kolejowej Monachium – Wels.Źródło – naturalny, skoncentrowany, samoczynny wypływ wody podziemnej na powierzchnię Ziemi. W hydrobiologii strefa źródliskowa określana jest nazwą krenal, dzielący się na eukrenal (źródło właściwe) i hypokrenal (strefę odpływu źródła), natomiast organizmy je zamieszkujące to krenon.

  Główne dopływy: Sill, Salzach, Ziller, Mangfall.

  Inn w dolinie Engadin (Scuol, Szwajcaria)

  Miasta nad Innem:

 • Szwajcaria: Sankt Moritz
 • Austria: Landeck, Imst, Innsbruck, Hall in Tirol, Schwaz, Rattenberg, Wörgl, Kufstein
 • Niemcy: Rosenheim, Wasserburg am Inn, Mühldorf am Inn, Neuötting am Inn, Simbach am Inn
 • Pogranicze Austrii i Niemiec: Braunau am Inn (Austria), Schärding (Austria), Pasawa (Niemcy)
 • Pogłębiarka na rzece w Langkampfen

  Zobacz też[]

 • Rzeki Europy
 • Braunau am Inn – miasto nad rzeką Inn, w północno-zachodniej części Austrii, w kraju związkowym Górna Austria (Oberösterreich), siedziba powiatu Braunau am Inn. Leży około 90 km na zachód od Linzu, w pobliżu granicy z niemieckim landem Bawaria. Liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 17 330 osób.Imst – miasto powiatowe w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Imst. Liczy 9821 mieszkańców (1 stycznia 2015).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Berninagruppe, Massiccio del Bernina — łańcuch górski położony w Alpach Wschodnich, w części Alp Retyckich, na pograniczu Szwajcarii i Włoch. Najwyższym szczytem pasma jest Piz Bernina (4049 m), będący jednocześnie kulminacją całych Alp Wschodnich. Do pozostałych najwyższych szczytów należą:
  Kufstein – miasto w Austrii, w kraju związkowym Tyrol, siedziba powiatu Kufstein, przy granicy z Niemcami, nad rzeką Inn. Około 17 tys. mieszkańców.
  Jezioro St. Moritz (retorom. Lej da San Murezzan) – ostatnie z czterech jezior w szwajcarskiej dolinie Engadyna, w dystrykcie Maloja w kantonie Gryzonia. Nad brzegiem jeziora znajduje się znany kurort - miasto St. Moritz.
  Champfer (niem. Champfersee, retorom. Lej da Champfèr) - jezioro w szwajcarskiej gminie Silvaplana, w dystrykcie Maloja, w kantonie Gryzonia.
  Język romansz (Rumantsch), znany też jako język retoromański – język obejmujący pięć grup dialektów retoromańskich, używanych w szwajcarskim kantonie Gryzonia: Sursilvan, Sutsilvan, Surmiran, Puter, Vallader.
  Mühldorf am Inn, Mühldorf a.Inn – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Südostoberbayern, siedziba powiatu Mühldorf am Inn. Leży około 70 km na wschód od Monachium, nad Innem, przy drodze B12 i liniach kolejowych: Monachium – Wels; Rosenheim – Landshut; Monachium – Tittmoning – Salzburg.
  Hall (do 1975 Solbad Hall in Tirol) – miasto w zachodniej Austrii, w kraju związkowym Tyrol, nad rzeką Inn, na wschód od Innsbrucku. Około 13 tys. mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.