• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ingvar Carlsson

  Przeczytaj także...
  Sven Olof Joachim Palme (ur. 30 stycznia 1927 w Sztokholmie, zm. 28 lutego 1986 tamże) – polityk szwedzki, przewodniczący Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej 1969-1986, premier Szwecji 1969-1976 oraz 1982-1986. W latach 1958-1986 zasiadał w Riksdagu. W latach 1963-1965 był ministrem bez teki, następnie do 1967 ministrem komunikacji i w latach 1967-1969 ministrem odpowiedzialnym za oświatę.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (szw. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti (SAP), potocznie Socialdemokraterna) – największa partia polityczna w Szwecji (zarówno pod względem członkostwa jak i miejsc w parlamencie).

  Gösta Ingvar Carlsson (ur. 9 listopada 1934 w Borås) – szwedzki polityk, działacz Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej i jej przewodniczący w latach 1986–1996, parlamentarzysta, wicepremier i minister, premier Szwecji w latach 1986–1991 oraz 1994–1996.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się jako syn magazyniera Olofa Karlssona i Idy z domu Johansson. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie w Lund. Kształcił się później w Stanach Zjednoczonych na Northwestern University. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach szwedzkich socjaldemokratów. Pod koniec lat 50. wraz z Olofem Palme należał do grupy młodych współpracowników premiera Tage Erlandera. W 1961 objął funkcję przewodniczącego socjaldemokratycznej młodzieżówki SSU, którą kierował do 1967.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1965 po raz pierwszy uzyskał mandat posła do Riksdagu. Z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję w każdych kolejnych wyborach do 1994 włącznie. W latach 1967–1969 był sekretarzem stanu w urzędzie premiera. Był następnie członkiem rządów, którymi kierował Olof Palme. Sprawował w nich urzędy ministra edukacji (1969–1973) oraz ministra mieszkalnictwa (1973–1976), a po powrocie socjaldemokratów do władzy zajmował stanowisko wicepremiera (1982–1986). Od 1985 do 1986 był jednocześnie ministrem środowiska.

  Riksdag (szw. Sveriges Riksdag) – jednoizbowy parlament królestwa Szwecji. Liczy 349 posłów, wybieranych na czteroletnią kadencję (do 1994 roku, kadencja riksdagu trwała 3 lata).Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  28 lutego 1986 Olof Palme został postrzelony, na skutek czego zmarł. 1 marca 1986 Ingvar Carlsson został nowym premierem, w tym samym miesiącu przejął również przywództwo w Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej. Rządem kierował do 4 października 1991, gdy po przegranych przez socjaldemokratów wyborach nowy gabinet sformowała centroprawicowa koalicja Carla Bildta.

  Northwestern University (Uniwersytet Północno-Zachodni, Uniwersytet Północnozachodni, Uniwersytet Northwestern) – amerykański uniwersytet niepubliczny w Evanston w stanie Illinois. Założony w 1851, kształci około 15 tysięcy studentów, w tym około 8 tysięcy na studiach licencjackich. Uniwersytet w Lund (szw. Lunds universitet) – uniwersytet znajdujący się w szwedzkim mieście Lund. Jest jedną z największych placówek edukacyjnych i badawczych w Szwecji i całej Skandynawii. Często uznawany za jeden ze stu najlepszych uniwersytetów na świecie. Uniwersytet w Lund został założony w 1666 roku jako najstarszy po Uniwersytecie w Uppsali szwedzki uniwersytet, jednak studium generale powstało w Lund już w roku 1438. Uniwersytet założono po wyparciu Duńczyków ze Szwecji jako demonstrację odzyskania przez Szwedów kontroli nad ziemiami szwedzkimi. Początkowo Uniwersytet przeżywał trudności ze względu na polityczne animozje pomiędzy studentami oraz niepewną sytuację finansową. W XVII wieku zaczął rozkwitać, głównie dzięki przejęciu jego finansowania przez państwo szwedzkie. Pod koniec XX wieku przybrał obecną formę. Uniwersytet składa się z ośmiu wydziałów, ma również dodatkowy kampus w pobliskim Helsingborgu. Obecnie (2009) na Uniwersytecie w Lund kształci się ponad 24 000 studentów.

  W wyniku kolejnych wyborów z 1994 socjaldemokraci powrócili do władzy. 7 października 1994 Ingvar Carlsson ponownie objął urząd premiera. W sierpniu 1995 ogłosił zamiar rezygnacji z działalności politycznej. 22 marca 1996 na czele nowego rządu stanął Göran Persson. Ingvar Carlsson ustąpił również z kierowania partią i członkostwa w parlamencie. Został później m.in. prezesem fundacji Bergmancenter na Fårö.

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Calrsson, G. Ingvar (szw.). runeberg.org. [dostęp 2017-04-03].
  2. Carlsson, Ingvar (Gösta) (ang.). rulers.org. [dostęp 2017-04-03].
  3. Ingvar Carlsson (norw.). snl.no. [dostęp 2017-04-03].
  4. Profil na stronie Riksdagu (szw.). [dostęp 2017-04-03].
  5. Members of the Swedish Government 1946– (ang.). sweden.gov.se. [dostęp 2017-04-03].
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.Nils Daniel Carl Bildt (ur. 15 lipca 1949 w Halmstad) – szwedzki polityk, premier Szwecji w latach 1991–1994, były przewodniczący centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, od 2006 minister spraw zagranicznych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Borås [buˈroːs] – miasto w Szwecji. Siedziba władz administracyjnych gminy Borås w regionie Västra Götaland. Około 63 441mieszkańców. Pod względem zaludnienia jest na 14 miejscu w Szwecji. Borås leży nad rzeką Viskan (uchodzącą do cieśniny Kattegat). Miasto jest wiodącym szwedzkim skupiskiem przemysłu tekstylnego, swoją siedzibę ma tam również wiele firm zajmujących się sprzedażą wysyłkową. Posiada również bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, na którą składa się m.in. kilkanaście hoteli o różnym standardzie oraz kilkadziesiąt restauracji, a także wiele różnorodnych sklepów przyciągających zarówno klientów lokalnych, jak i turystów.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Premier jest szefem rządu Szwecji od roku 1876, kiedy ustanowiono to stanowisko. Do tego momentu Szwecja nie miała formalnego przywódcy rządu. Pierwszym szwedzkim premierem został Louis De Geer.
  Fårö – niewielka wyspa na północ od Gotlandii przy południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji, druga pod względem powierzchni w prowincji Gotlandia. Niewielka wyspa, użytkowana głównie dla celów rolniczych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.