• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inguszetia

  Przeczytaj także...
  Kaukaz – region na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim wokół gór Kaukaz. Od północy graniczy z europejską częścią Rosji, od południa, w zależności od przyjmowanego podziału, z Bliskim Wschodem albo z Azją Zachodnią (Przednią).Język inguski (ing. гӀалгӀай мотт, Ğalğaj mott) – język Inguszów, zamieszkujących głównie autonomiczną republikę Inguszetię, wchodzącą w skład Federacji Rosyjskiej. Należy do języków nachskich (nachijskich), tworzących podgrupę wśród języków nachsko-dagestańskich (północno-wschodnich) w wielkiej rodzinie języków kaukaskich. Na terenie Inguszetii język inguski jest wraz z językiem rosyjskim oficjalnym językiem urzędowym.
  Czeczeńsko-Inguska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Czeczeńsko-Inguska ASRR – republika autonomiczna w Związku Radzieckim, wchodząca w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.
  Ingush03.svg
  Mapa polityczna Kaukazu

  Inguszetia (ing. ГIалгIай Мохк, Ghalghaj Mochk) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona na północnych zboczach Kaukazu. W ramach federacji Inguszetia graniczy z Osetią Północną oraz Czeczenią, ma także zewnętrzną granicę z Gruzją.

  Gruzja (gruz. საქართველო, Sakartwelo) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Obszar 69,7 tys. km². Graniczy na północy z Rosją, na wschodzie z Azerbejdżanem, a na południu z Armenią i Turcją; zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, przy czym od 2012 r. siedzibą parlamentu jest Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi.Czeczeńsko-Inguski Obwód Autonomiczny, Czeczeńsko-Inguski OA – obwód autonomiczny w Związku Radzieckim, istniejący w latach 1934-1936, wchodzący w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Republika jest niewielka, odległość granic ze wschodu na zachód wynosi 72 km, z północy na południe – 144 km. Klimat kontynentalny, średnia temperatura w lipcu + 21 °C, średnia temperatura w styczniu -5 °C.

  Czas moskiewski (ang. Moscow Time, MSK, МСК; ros. Московское время) – strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 60°E, który różni się o 4 godziny od uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC+4:00).Murat Magomietowicz Ziazikow, ros. Мурат Магометович Зязиков (ur. 10 września 1957 w Oszu) – rosyjski wojskowy i polityk narodowości kirgiskiej, generał-lejtnant, doktor nauk filozoficznych, prezydent Inguszetii (2002–2008).

  Strefa czasowa[ | edytuj kod]

  Inguszetia należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK). UTC +3:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+3:00, a czas letni – UTC+4:00.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Demografia na przełomie poszczególnych lat:

  Według danych za 2004 w republice mieszkało ponad 468 tys. mieszkańców, w tym ludność miejska – 41,6%, wiejska – 58,4%.

  Rusłan Sułtanowicz Auszew, ros. Руслан Султанович Аушев (ur. 29 września 1954) – prezydent Inguszetii w latach 1993-2001.Inguski Obwód Autonomiczny, Inguski OA – obwód autonomiczny w Związku Radzieckim, istniejący w latach 1924-1934, wchodzący w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Republika została utworzona 4 czerwca 1992. Jest ona prawną kontynuacją istniejącej od 1936 (z przerwą w latach 1944–1957) Czeczeńsko-Inguskiej ASRR, która z kolei powstała z Czeczeńsko-Inguskiego OA, utworzonego w 1934 z połączenia istniejącego od 1924 Inguskiego Obwodu Autonomicznego z Czeczeńskim OA.

  Uniwersalny czas koordynowany, UTC (ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI (fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC z dokładnością nie mniejszą niż 0,9 s, od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. sekunda przestępna. Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).Kaukaz (także Wielki Kaukaz; azer.: Qafqaz, orm. Կովկաս, gruz. კავკასიონი, ros. Кавказские горы) – łańcuch górski w zachodniej Azji pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim. Leży na terenie Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. W paśmie tym znajdują się najwyższe szczyty: Rosji (Elbrus – 5642 m, najwyższy szczyt całego Kaukazu), Gruzji (Szchara – 5193 m), Azerbejdżanu (Bazardüzü – 4485 m) i Armenii (Aragac – 4090 m).
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Prezydenci Inguszetii[ | edytuj kod]

 • Rusłan Auszew – 1993–2004
 • Murat Ziazikow – 2004–2008
 • Junus-bek Jewkurow – od 2008
 • Tablice rejestracyjne[ | edytuj kod]

  Tablice pojazdów zarejestrowanych w Inguszetii mają oznaczenie 06 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

  Osetia Północna (oficj. Republika Osetii Północnej – Alania, ros. Республика Северная Осетия – Алания, Riespublika Siewiernaja Osietija – Ałanija, oset. Цæгат Ирыстоны Аланийы Республикæ) – jedna z autonomicznych republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej, położona na północnym Kaukazie.Czeczenia (czecz. Нохчийчоь/Noxçiyçö, ros. Чечня, Czecznia), Republika Czeczeńska (czecz. Нохчийн Республика / Noxçiyn Respublika; ros. Чеченская Республика, Czeczenskaja Riespublika) – autonomiczna republika, ze stolicą w mieście Grozny, wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Jest położona na północnym Kaukazie, graniczy z rosyjskimi Dagestanem na wschodzie, Inguszetią na zachodzie i Krajem Stawropolskim na północy oraz z Gruzją na południu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona Republiki Inguszetii
 • Warto wiedzieć że... beta

  Junus-biek Bamatgiriejewicz Jewkurow (ros. Юнус-бек Баматгиреевич Евкуров, ur. 23 lipca 1963 we wsi Tarskoje, rejon prigorodny, Północnoosetyjska ASRR) – rosyjski wojskowy i polityk narodowości inguskiej, prezydent Inguszetii od 31 października 2008.
  Czeczeński Obwód Autonomiczny, Czeczeński OA – obwód autonomiczny w Związku Radzieckim, istniejący w latach 1923-1934, wchodzący w skład Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.832 sek.