Ingrid van Houten-Groeneveld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ingrid van Houten-Groeneveld (siedzi po prawej)

Ingrid van Houten-Groeneveld (nazwisko panieńskie Ingrid Groeneveld, ur. 21 października 1921 w Berlinie, zm. 30 marca 2015 w Oegstgeest) – holenderska astronom. Odkryła wraz z mężem, Cornelisem van Houtenem 4639 planetoid, z czego 2 wspólnie i 4637 we troje z Tomem Gehrelsem. Zajmują 1. miejsce wśród indywidualnych odkrywców największej liczby planetoid. W uznaniu jej zasług jedną z planetoid nazwano (1674) Groeneveld.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. (1674) Groeneveld – planetoida należąca do zewnętrznej części pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 264 dni w średniej odległości 3,2 j.a. Została odkryta 7 lutego 1938 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Karla Reinmutha. Nazwa planetoid pochodzi od Ingrid van Houten-Groeneveld, holenderskiej astronom, współodkrywczyni 4166 asteroid. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1674) 1938 DS.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Minor Planet Discoverers (ang.). W: Minor Planet Center [on-line]. Międzynarodowa Unia Astronomiczna, 2018-02-03. [dostęp 2018-03-01].
  2. (1674) Groeneveld w bazie Minor Planet Center (ang.)
Cornelis Johannes van Houten, znany także jako Kees van Houten (ur. 1920 w Hadze - zm. 24 sierpnia 2002) – holenderski astronom.21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.
Warto wiedzieć że... beta

Tom Gehrels (właściwie Anton M.J. Tom Gehrels; ur. 21 lutego 1925 w Haarlem, zm. 11 lipca 2011 w Tucson) – holenderski astronom z Uniwersytetu Arizony.
Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Oegstgeest (wymowa: uxstˈxeːst), jest miastem i gminą w prowincji Holandia Południowa w zachodniej Holandii. Nazwa wywodzi się od słowa oegst co do której krążą różne legendy, oraz od słowa geest, czyli specyficznych dla niektórych regionów równin, które w XVII wieku miały poszerzyć terytorium pobliskiej Lejdy.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

Reklama