• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ingolstadt  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Matthäus Merian der Ältere (starszy) (ur. 22 września 1593 w Bazylei, zm. 19 czerwca 1650 w Bad Schwalbach k. Wiesbaden) – rytownik pochodzenia szwajcarskiego, działający głównie w Niemczech.Powiat (niem. Kreis) – jednostka podziału administracyjnego i samorządu terytorialnego II stopnia w Niemczech. Wyróżnia się dwa rodzaje powiatów Landkreise, czyli powiaty ziemskie i Kreisfreie Städte (Stadtkreise w Badenii-Wirtembergii), czyli miasta na prawach powiatu. Obecnie istnieje 401 powiatów: 294 ziemskich i 107 miast na prawach powiatów. Na powiaty dzielą się wszystkie kraje związkowe Niemiec z wyjątkiem Berlina, Bremy i Hamburga. Większość powiatów ma od 100 000 do 200 000 mieszkańców. Najmniejszy powiat ziemski pod względem powierzchni, Main-Taunus ma 222,39 km², największy zaś, Mecklenburgische Seenplatte jest od niego 25-krotnie większy.
  Transport[ | edytuj kod]

  Ingolstadt jest znaczącym węzłem kolejowym. W mieście znajdują się stacje kolejowe Ingolstadt Hauptbahnhof, Ingolstadt Nord.

  Miasto jest ważnym węzłem komunikacji drogowej. Przez miasto (ok. 2,5 km na wschód od zabytkowego centrum) biegnie z północy na południe autostrada A9. Przez miasto biegnie ze wschodu na zachód droga krajowa B16a, będąca wariantem drogi krajowej B16 łączącej Ratyzbonę (niem. Regensburg) z Donauwörth, natomiast z południa na północny zachód droga krajowa B13 (MonachiumWürzburg).

  Ludwik IX Bogaty (ur. 23 lutego 1417 w Burghausen, zm. 18 stycznia 1479 w Landshut) – książę Bawarii-Landshut, panujący w latach 1450 - 1479, syn Henryka XVI Bogatego i Małgorzaty von Österreich.MTV Ingolstadt - niemiecki klub piłkarski, grający obecnie w A-Klasse Donau-Isar 2 West (odpowiednik jedenastej ligi), mający siedzibę w mieście Ingolstadt, leżącym w Bawarii.

  Sport[ | edytuj kod]

  W mieście działały w przeszłości kluby piłkarskie MTV Ingolstadt oraz ESV Ingolstadt. 5 lutego 2004 roku założono klub FC Ingolstadt 04, który w sezonie 2010/11 awansował z 3. ligi do 2. Bundesligi, a w sezonie 2014/15 do Bundesligi.

  W mieście działa też klub hokejowy ERC Ingolstadt, od 2002 występujący w rozgrywkach DEL.

  Zabytki[ | edytuj kod]

  najważniejsze obiekty zabytkowe Ingolstadt

  W mieście zachowało się wiele zabytków architektury, reprezentujących style od gotyckiego po style historyczne i secesję. Do najcenniejszych należą:

  Bundesliga (niem. Deutsche Bundesliga) – najwyższa klasa rozgrywkowa w niemieckiej piłce nożnej. Została ona założona przez niemiecki związek piłki nożnej – DFB w dniu 28 lipca 1962 roku w Dortmundzie. Rozgrywki zainaugurowano w sezonie 1963/64, natomiast mistrzem Niemiec pomiędzy sezonami 1902/03 a 1962/63 został oficjalnie zwycięzca meczu finałowego rozgrywek DFB, później Oberligi.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
 • tzw. Herzogskasten – stary zamek książęcy, najstarsza budowla świecka w Ingolstadt, obecnie siedziba biblioteki im. Marieluise Fleißer;
 • Nowy zamek, obecnie siedziba Bawarskiego Muzeum Wojskowego (Bayerisches Armeemuseum);
 • Wieża strażnicza Pfeifturm;
 • Fragmenty średniowiecznych murów obronnych z tzw. Bramą Krzyżową (niem. Kreuztor);
 • Stary ratusz;
 • Kościół św. Maurycego (St. Moritz);
 • Kościół Najświętszej Marii Panny (Liebfrau);
 • Kościół Maria de Victoria (tzw. Asamkirche);
 • Kościół franciszkanów;
 • Kościół klasztorny St. Johann im Gnadenthal;
 • Kościół św. Mateusza (ewangelicki);
 • tzw. Stara Anatomia – dziś siedziba Niemieckiego Muzeum Historii Medycyny (Deutsches Medizinhistorisches Museum);
 • budynek tzw. Szkoły Wyższej – dawnej siedziby pierwszego uniwersytetu bawarskiego;
 • tzw. Tillyhaus – dom, w którym zmarł w 1632 r. hrabia von Tilly;
 • tzw. Ickstatthaus – dom Johanna von Ickstatt.
 • Reduit Tilly (z niem. "Reduta Tilly'ego") - Budowla obronna zbudowana i zaprojektowana przez Leona von Klenze na zamówienie Ludwika I w latach 1828-1841 zbudowana na bazie wcześniejszej budowli zbudowanej przez wcześniej wspomnianego hrabiego von Tilly (stąd nazwa). Współcześnie znajduje się tam Muzeum Broni (Armeemuseum)[1]
 • Droga krajowa 13 (Bundesstraße 13, B 13) – niemiecka droga krajowa przebiegająca ze północy na południe z Würzburga przez Uffenheim, Gunzenhausen, Ingolstadt, München do skrzyżowania z drogą B307 koło Sylvensteinstausee.Deutsche Eishockey Liga (w skrócie DEL, pol. Niemiecka Hokejowa Liga) – najwyższa klasa rozgrywkowa niemieckiego hokeja na lodzie. Poprzedniczką DEL była Bundesliga. Rozgrywki należą do międzynarodowego stowarzyszenia Hockey Europe.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Droga krajowa 16 (Bundesstraße 16, B 16) – niemiecka droga krajowa przebiegająca ze wschodu na południe od skrzyżowania z drogą B85 koło Rodingu przez Regensburg, Manching, Ingolstadt, Donauwörth, Dillingen, do Füssen w Bawarii.
  Ludwik VII Brodaty (ur. 1368, zm. 2 maja 1447 w Burghausen) – książę Bawarii-Ingolstadt (od 1413 roku) z dynastii Wittelsbachów, faktyczny regent Francji pod koniec panowania Karola VI Szalonego.
  Secesja [fr. sécession < łac. seccesio ‘odejście’] – styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i pierwszego XX wieku, zaliczany w ramy modernizmu. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki. Charakterystycznymi cechami stylu secesyjnego są: płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, swobodne układy kompozycyjne, asymetria, płaszczyznowość i linearyzm oraz subtelna pastelowa kolorystyka.
  Herzogskasten (dosłownie z niem.: “książęca buda” lub “książęca skrzynia”) – pierwszy zamek książęcy w Ingolstadt w Bawarii, w Niemczech. Najstarsza zachowana świecka budowla w mieście.
  Nowy zamek (niem. das Neue Schloss) – zespół budowli obronnych we wschodniej części kompleksu staromiejskiego w Ingolstadt w Bawarii, w Niemczech.
  Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.