• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inger Aufles

  Przeczytaj także...
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1966 miały miejsce w dniach 17 - 26 lutego 1966 w Oslo, Norwegia. Impreza ta po raz trzeci zawitała do stolicy Norwegii, po raz drugi w nieolimpijskim roku.
  Ingrid Wigernæs z d. Løken (ur. 22 lutego 1928 r. w Hemsedal) - norweska biegaczka narciarska, srebrna medalistka mistrzostw świata.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Inger Reidun Aufles z d. Døving (ur. 29 maja 1941 w Valldal) - norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska i srebrna medalista mistrzostw świata.

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.

  Kariera[]

  Igrzyska olimpijskie w Grenoble w 1968 r. były jej olimpijskim debiutem. Zdobyła tam brązowy medal w biegu na 10 km stylem klasycznym, ulegając jedynie zwyciężczyni Toini Gustafsson ze Szwecji oraz drugiej na mecie Berit Mørdre-Lammedal z Norwegii. Ponadto wspólnie z Berit Mørdre-Lammedal i Babben Enger Damon triumfowała w sztafecie 3x5 km. Zajęła także 7 miejsce w biegu na 5 km stylem klasycznym. Cztery lata później, podczas igrzysk olimpijskich w Sapporo Norweżki z Aufles w składzie zajęły trzecie miejsce w sztafecie. Na tych samych igrzyskach zajmowała 12 miejsce w biegach na 5 i 10 km.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Berit Mørdre Lammedal (ur. 16 kwietnia 1940 r.) – norweska biegaczka narciarska, trzykrotna medalistka olimpijska i srebrna medalista mistrzostw świata.

  W 1966 r. wystartowała na mistrzostwach świata w Oslo. Wraz z Berit Mørdre-Lammedal i Ingrid Wigernæs zdobyła srebrny medal w sztafecie 3x5 km. Cztery lata później, na mistrzostwach świata w Wysokich Tatrach wraz z koleżankami z reprezentacji zajęła czwarte miejsce w sztafecie.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Przypisy

  1. Skład drużyny: Inger Aufles, Babben Enger Damon, Berit Mørdre-Lammedal
  2. Skład drużyny: Inger Aufles, Aslaug Dahl, Berit Mørdre-Lammedal
  3. Skład drużyny: Ingrid Wigernæs, Inger Aufles, Berit Mørdre-Lammedal
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970 miały miejsce w dniach 14 - 22 lutego 1970 w Wysokich Tatrach, Czechosłowacja. Impreza ta po raz drugi odwiedziła to miasto.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Toini Gustafsson-Rönnlund z d. Karvonen (ur. 17 stycznia 1938 r.) - szwedzka biegaczka narciarska pochodzenia fińskiego, czterokrotna medalistka olimpijska oraz trzykrotna medalistka mistrzostw świata.
  Barbra Mette "Babben" Enger Damon (ur. 19 września 1939 r.) – norweska biegaczka narciarska, złota medalistka olimpijska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.151 sek.