• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ingeborga

  Przeczytaj także...
  Ingeborga – księżniczka nowogrodzka, córka wielkiego księcia kijowskiego Mścisława I Haralda i wnuczka Włodzimierza Monomacha, żona księcia duńskiego – Kanuta Lavarda.Literatura to wszystkie "sensowne twory słowne" (wg definicji Stefanii Skwarczyńskiej), czyli dzieła artystyczne, tj. literatura piękna, oraz teksty użytkowe, tj. literatura stosowana, zachowane w formie pisanej lub w przekazie ustnym.
  Królestwo Francji (fr. Royaume de France) do 1204 Królestwo Franków (łac. Regnum Francorum) – państwo historyczne w Europie, na terenie obecnej Francji, jedno z jej prawno-historycznych poprzedników. Istniało w latach 987-1791.

  Ingeborgaimię żeńskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od złożenia słów Ing - imię jednego z nordyckich bogów i borg oznaczającego "forteca", "twierdza".

  Ingeborga imieniny obchodzi 30 lipca i 30 sierpnia.

  Znane osoby noszące to imię:

 • Ingeborga – królowa Francji
 • Ingeborga – księżniczka nowogrodzka
 • Ingeborga – księżna Danii
 • Ingeborg Bachmann (19261973) – pisarka austriacka
 • Ingeborg Geisendörferniemiecka działaczka polityczna
 • Ingeborg Hunzingerniemiecka rzeźbiarka (XX w.)
 • Zob. też:

 • (391) Ingeborg
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  JKW Księżna Ingeborg, Ingeborg Charlotte Caroline Frederikke (ur. 2 sierpnia 1878, zm. 11 marca 1958) – księżniczka duńska, piąte dziecko i druga córka, króla Danii Fryderyka VIII (1843–1912) i królowej Lovisy (1851–1926).(391) Ingeborg (1894 BE) - planetoida z grupy przecinających orbitę Marsa okrążająca Słońce w ciągu 3,54 lat w średniej odległości 2,32 j.a. Została odkryta 1 listopada 1894 roku w Landessternwarte Heidelberg-Königstuhl w Heidelbergu przez Maxa Wolfa. Nazwa planetoidy pochodzi od Ingeborg, postaci z mitologii nordyckiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Ingeborga Duńska, fr. Ingeborg, Isambour, Ingeburge, Ingelburge, lub Isemburge de Danemark (ur. 1175 - 29 lipca 1236, w Corbeil) - córka Waldemara I Wielkiego - króla Danii, i Zofii Mińskiej, siostra króla Kanuta VI i króla Waldemara II. Królowa Francji jako druga żona Filipa II Augusta.
  30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  Ingeborg Bachmann, pseud. Ruth Keller (ur. 25 czerwca 1926 w Klagenfurcie, zm. 17 października 1973 w Rzymie) – austriacka eseistka, poetka, pisarka, germanistka.
  Polityka (z gr. poly: mnogość, różnorodność; polis - miasto-państwo) – pojęcie właściwe naukom społecznym, rozumiane na wiele sposobów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.