Informacja kwantowa
Komputer kwantowy – układ fizyczny do opisu którego wymagana jest mechanika kwantowa, zaprojektowany tak, aby wynik ewolucji tego układu reprezentował rozwiązanie określonego problemu obliczeniowego.Informatyka kwantowa – dziedzina łącząca informatykę i mechanikę kwantową, zajmująca się wykorzystaniem własności układów kwantowych do przesyłania i obróbki informacji (patrz też informacja kwantowa).
Informacja (łac. informatio – przedstawienie, wizerunek; informare – kształtować, przedstawiać) – termin interdyscyplinarny, definiowany różnie w różnych dziedzinach nauki; najogólniej – właściwość pewnych obiektów, relacja między elementami zbiorów pewnych obiektów, której istotą jest zmniejszanie niepewności (nieokreśloności).
Informacja kwantowa – informacja zawarta w stanie układu kwantowego. Jednostką informacji kwantowej jest kubit.
Aspektami przetwarzania informacji kwantowej zajmuje się informatyka kwantowa.
Charakterystyka[ | edytuj kod]
Informacja kwantowa może być zakodowana w nielokalnych związkach pomiędzy poszczególnymi elementami układu, które nie mają odpowiednika w klasycznej teorii informacji. Mówimy wtedy, że układ jest w stanie splątanym.
Inną cechą odróżniającą informację kwantową od klasycznej informacji jest jej probabilistyczność. Mierząc wartość jednego kubitu, można z pewnym prawdopodobieństwem uzyskać wynik 0 lub 1. Z wyjątkiem pewnych szczególnych przypadków nie można przewidzieć, który z nich zostanie uzyskany.
Niemożliwe jest uzyskanie pełnej informacji o nieznanym układzie, co wynika z faktu zaburzania układu przez czynność pomiaru. Informacji kwantowej nie można więc odczytać lub skopiować bez jednoczesnej modyfikacji jej treści.
Zastosowania[ | edytuj kod]
Te szczególne własności kwantowej informacji znalazły zastosowanie w kryptografii kwantowej. Możliwe jest też rozważanie kwantowego odpowiednika urządzenia przetwarzającego taką informację – komputera kwantowego.