• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Infogrames

  Przeczytaj także...
  Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.Civilization IV (pełna nazwa Sid Meier’s Civilization IV) – komputerowa strategiczna gra turowa wyprodukowana przez amerykańskie studio Firaxis Games i wydana przez Take-Two Interactive. Jej premiera odbyła się w 2005 roku na platformach Microsoft Windows i macOS. Jest to czwarta część serii gier komputerowych Civilization.
  Take-Two Interactive Software, Inc. NASDAQ: TTWO – jest wydawcą, producentem i dystrybutorem gier komputerowych. Siedziba firmy znajduje się w Nowym Jorku, ze światową siedzibą w mieście Windsor w Anglii. Studio producenckie znajdują się w San Diego, Vancouver, Toronto, Wiedniu i w Austin w Teksasie.

  Atari (dawniej Infogrames) – francuski producent i wydawca gier komputerowych.

  Siedziba firmy znajduje się we francuskim mieście Lyon. Koncern został założony w 1983 roku przez Bruno Bonnella i Christophe’a Sapeta jako Infogrames. Dzięki strategii rozwojowej opartej na licznych przejęciach, przedsiębiorstwo stało się właścicielem marki Atari. Spółkami zależnymi są m.in. Atari London Studio, Eden Games, Atari Interactive, Inc i Atari, Inc..

  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.Civilization III – strategiczna gra turowa amerykańskiego studia Firaxis Games. Gra została wydana 30 października 2001 na na platformy Windows i Mac.

  Jeszcze przed przejęciem praw do Atari, Infogrames przejęło Hasbro Interactive w 2001 roku za 100 milionów dolarów. Zakup ten łączył się również z przejęciem przez Infogrames innych firm znane w świecie komputerów 8 i 16 bitowych jak Microprose, czy prawa do tytułu Dungeons & Dragons. Dzięki przejęciu Microprose firma wydała m.in. Civilization III, trzecią odsłonę serii Civilization, do tej pory wydawanej właśnie przez Microprose. Czwarta część serii, Civilization IV, nie została jednak wydana przez Atari, lecz przez Take-Two Interactive, które to nabyło prawa do tytułu od francuskiego koncernu.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).

  17 lipca 2017 Atari ogłosiło, rozpoczęcie prac nad nową konsolą Ataribox, na której docelowo mają działać starsze, wydanie na konsole Atari, oraz nowe gry. Konsola ma być oparta na Linuksie, żeby dać użytkownikom dostęp do gier innych producentów. Oprócz tego podstawę mają stanowić podzespoły Advanced Micro Devices oraz Radeon. Planowana premiera to wiosna 2018.

  Radeon – marka procesorów graficznych wytwarzanych przez kanadyjską firmę ATI Technologies od roku 2000, przejętą przez amerykańską firmę AMD w lipcu 2006. Można je sklasyfikować na podstawie obsługiwanej wersji sterownika DirectX oraz na podstawie szybkości taktowania zegara pamięci i procesora oraz szerokości szyny danych między układem a pamięcią. Pierwowzorem układu Radeon był Tseng ET6300, do którego prawa firma ATI nabyła przejmując Tseng Labs w 1998, co umożliwiło skuteczną konkurencję z NVIDIA.MicroProse Software – amerykańska firma komputerowa, producent gier komputerowych, istniejąca w latach 80. i na początku lat 90. XX w.

  19 Marca 2018 Atari przedstawiło koncepcje Atari VCS, znanej wcześniej jako Ataribox. W marcu 2019 opublikowano informacje o zmianie procesora w który zaopatrzony będzie nowy sprzęt. Na następcę wybrano procesory AMD z serii Ryzen, a tym samym zastąpiono oryginalną koncepcję wsparcia sprzętu poprzez APU z rodziny "Bristol Ridge" na rzecz VEGA. Termin premiery, a tym samym pierwszych wysyłek sprzętu, zostały przeniesiony z wiosny 2018 na grudzień 2019.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ATA (ang.). European Equities. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-16)].
  2. Tony Smith: Infogrames re-christens itself Atari (ang.). theregister.co.uk, 2003-03-07. [dostęp 2012-06-16].
  3. Levi Buchanan: Top 10 Infogrames Games (ang.). IGN, 2008-06-03. [dostęp 2017-11-02].
  4. Vic Hood, First look at Atari's new console, Eurogamer, 17 lipca 2017 [dostęp 2017-07-17] (ang.).
  5. Pulasthi Ariyasinghe, Ataribox will be AMD-powered, Linux-based, and cost $250-$300 – Neowin, 26 września 2017 [dostęp 2017-10-11] (ang.).
  6. Atari® Officially Introduces the Atari VCS™, Its All-New Video Computer System Inspired By More Than 40 Years Of History » Atari, Atari, 19 marca 2018 [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  7. Atari VCS, More Power is Coming to the Atari VCS, Medium, 18 marca 2019 [dostęp 2019-05-24].
  8. Atari VCS: Game, Stream, Connect Like Never Before, Indiegogo [dostęp 2019-05-24] (ang.).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.