• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • InfoCentral

  Przeczytaj także...
  WordPerfect Corporation – amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne założone w 1979 roku przez Alana Ashtona, Bruce’a Bastiana i Dona Owensa, pod nazwą Satellite Software International, z siedzibą w Orem, w stanie Utah.Netscape Communications Corporation (poprzednio pod firmą Mosaic Communications Corporation, MCC) – przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie, założone przez Marca Andreessena i Jamesa H. Clarka w kwietniu 1994 roku w celu wydania własnej wersji przeglądarki internetowej opartej na innej przeglądarce NCSA Mosaic znanej od tego czasu pod nazwą Netscape Navigator lub także pod nazwą kodową Mozilla. Przedsiębiorstwo zostało wykupione przez korporację AOL w roku 1998 i przestało istnieć 15 lipca 2003. Różne znaki towarowe związane z nazwą Netscape pozostają jednak w dalszym ciągu w użyciu.
  Otwarte oprogramowanie (ang. open source movement, dosł. ruch otwartych źródeł) – odłam ruchu wolnego oprogramowania (ang. free software), który proponuje nazwę open source software jako alternatywną dla free software, głównie z przyczyn praktycznych, a nie filozoficznych.

  InfoCentral (PIM = Personal Information Manager) – program do zarządzania informacją osobistą.

  Opracowany w 1993 roku w firmie WordPerfect Corporation. Program wyróżnia się nowatorską ideą łączenia ze sobą dowolnych obiektów i tworzenia z nich zintegrowanych drzew wiedzy (tzw. iBazy, ang. iBases). Te dwa elementy - obiekty i połączenia (relacje) - są kluczowymi pojęciami, stosowanymi w programie. Zarówno obiekty, jak i połączenia, można swobodnie definiować zależnie od własnych potrzeb, budując dla nich specjalne formatki.

  CorelCENTRAL - zarządca informacji osobistej (ang. Personal Information Manager) firmy Corel, który zastąpił opracowany przez WordPerfect Corporation program InfoCentral i został zintegrowany z pakietem WordPerfect Office po przejęciu tego pakietu przez Corela, w 1996 roku.Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.

  Powstające w ten sposób bazy danych są sukcesywnie uzupełniane nowymi, o najróżniejszym charakterze, obiektami i połączeniami, i tworzą stopniowo siatkę informacji, którą można przeglądać i która jest zaopatrzona w proste mechanizmy wyszukiwania danych. Do obiektów można również dołączać komentarze, a nawet istniejące na dysku pliki, skojarzone z odpowiednimi aplikacjami. Przy budowie baz danych można się również posługiwać informacjami importowanymi z innych programów. Komentatorzy podkreślają, że tego rodzaju podejście jest wygodne dla osób, które posługują się na co dzień zróżnicowaną i swobodnie kształtowaną informacją (lekarza, prawnika, naukowca, studenta, inżyniera, menedżera, dziennikarza i wielu innych profesji).

  Novell, Inc. NASDAQ: NOVL – amerykańska firma specjalizująca się w sieciowych systemach operacyjnych takich jak NetWare i SUSE Linux.

  Do wad programu można zaliczyć uzależnienie go od ówczesnej wersji przeglądarki internetowej Netscape, co utrudniało współpracę InfoCentrala z innymi przeglądarkami.

  Po przejęciu WP Corp. przez firmę Novell 1994 program był dalej rozwijany, natomiast po przejęciu narzędzi biurowych pochodzących z WP Corp. przez firmę Corel, (1996), rozwój programu został zatrzymany w 1997 roku, zaś w jego miejsce pojawił się znacznie uproszczony CorelCENTRAL. Rozwój tej ostatniej aplikacji, krytykowanej przez wielu specjalistów, został ostatecznie wstrzymany, natomiast InfoCentral do dzisiaj jest dostępny jako darmowy program i mimo wielu lat przerwy w dalszym ciągu może funkcjonować w środowisku Windows 9.x, a nawet Windows XP (wersja poprawiona przez M. Koenecke), aczkolwiek odczuwa się brak dostatecznego wsparcia dla współczesnych technik internetowych.

  W Internecie spotyka się postulaty nadania programowi statusu open source i oddania go społeczności wolnego oprogramowania, ale na razie postulat ten nie spotkał się z reakcją Corela. Idea łączenia danych leżąca u podstaw konstrukcji programu (opatentowana technika iConnect) jest jednak w pełni aktualna, zwłaszcza w świecie powszechnie stosowanego hipertekstu, i wymaga jedynie zmodernizowanej implementacji.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna Michaela Koenecke
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.688 sek.