• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Infernus

  Przeczytaj także...
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.
  Orcustus − norweski zespół black metalowy założony w 2002 roku w Bergen. Utwory grupy oscylują wokół tematyki śmierci, chaosu i czarnej magii. Członkowie zespołu otwarcie identyfikują się z filozofią satanistyczną. W skład grupy wchodzili muzycy znani z takich zespołów jak: Gehenna, Aura Noir, Enslaved, Gorgoroth, Emperor, Borknagar, Gaahlskagg i Mayhem.

  Infernus, właściwie Roger Tiegs (ur. 18 czerwca 1972 w Bergen) – norweski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów. Założyciel blackmetalowej grupy muzycznej Gorgoroth. Ponadto muzyk współpracował z takimi grupami jak: Orcustus, Desekrator czy Borknagar.

  W 2007 roku Infernus opuścił grupę Gorgoroth w atmosferze konfliktu z pozostałymi jej członkami – basistą Tomem Visnesem pseud. King ov Hell i wokalistą Kristianem Espedalem pseud. Gaahl. Według zasądzonego wyroku sądowego prawa do dysponowania nazwą grupy mieli ówcześnie wspomniani King Ov Hell i Gaahl. Tiegs tego samego roku powołał grupę muzyczną o prawdopodobnej nazwie The Force Gorgoroth, w skład której weszli Tomas Asklund, szwedzki perkusista znany z grup Dissection i Dark Funeral oraz Frank Watkins, basista deathmetalowej grupy Obituary. 11 marca 2009 roku Infernus ogłosił na swoim blogu Myspace, że wyrokiem sądu zwrócono mu prawo do nazwy Gorgoroth.

  Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Obituary – amerykańska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała na Florydzie 1984 roku pod nazwą Executioner, następnie zmienili nazwę na Xecutioner, aż w końcu na Obituary. Już jako Obituary skład grupy tworzyli: John Tardy, Allen West, Trevor Peres, David Tucker i Donald Tardy. Do 2009 roku zespół wydał osiem albumów studyjnych pozytywnie oceniane zarówno przez fanów jak i krytyków muzyznych.

  Roger Tiegs praktykuje satanizm teistyczny. Od 2006 roku jest właścicielem wytwórni muzycznej Forces of Satan Records. Firma wydała płyty takich zespołów jak: Gorgoroth, Ophiolatry, Black Flame czy Tangorodrim. Na przełomie 2006 i 2007 roku muzyk odbył karę czterech miesięcy pozbawienia wolności w związku z napaścią na tle seksualnym. Tiegs w przeszłości był także oskarżony m.in. o uprowadzenie oraz naruszenie zasad regulujących posiadanie broni palnej, jednakże muzyk został uniewinniony.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum – Infernus (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  2. Encyclopaedia Metallum – Gorgoroth (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  3. Encyclopaedia Metallum – Borknagar (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  4. Encyclopaedia Metallum – Orcustus (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  5. Encyclopaedia Metallum – Desekrator (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2011-11-29].
  6. Nowa kapela eksgitarzysty Gorgoroth (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-11-29].
  7. Infernus Wins Gorgoroth Trademark Case (ang.). www.metalunderground.com. [dostęp 2011-11-29].
  8. Interview with Infernus of Gorgoroth (ang.). www.sheol-magazine.com. [dostęp 2011-11-29].
  9. GORGOROTH Guitarist Launches FORCES OF SATAN RECORDS - Apr. 8, 2007 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-29].
  10. GORGOROTH Guitarist Convicted Of Aggravated Sexual Assault, Is Cleared Of Rape Charge - Jan. 11, 2006 (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-11-29].
  11. Interview with Infernus by German Rock Hard magazine (ang.). www.gorgoroth.com.pl. [dostęp 2011-11-29].
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.King ov Hell właściwie Tom Cato Visnes (ur. 7 listopada 1974 w Bergen), znany również jako TC King - norweski muzyk, kompozytor i instrumentalista. Tom Cato Visnes znany jest przede wszystkim z występów w black metalowej grupie Gorgoroth, w której pełnił funkcję basisty w latach 1999–2007. W latach 2002-2007 występował w zespole rockowym Audrey Horne.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dark Funeral – szwedzka grupa muzyczna wykonująca black metal. Zespół został założony w 1993 roku w Sztokholmie. Do 2009 roku grupa wydała sześć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Zespołowi przewodzi gitarzysta Micke "Lord Ahriman" Svanberg, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.
  Tomas Asklund, znany również jako Alzazmon – szwedzki perkusista, a także inżynier dźwięku i producent muzyczny. Tomas Asklund znany jest z występów w black/death metalowych zespołach takich jak: Dissection, Dark Funeral, Necromicon, Infernal i Dawn. Od 2007 roku współpracuje z zespołem Gorgoroth. Wraz z grupą nagrał wydany w 2009 roku album pt. Quantos Possunt ad Satanitatem Trahunt. Wziął także udział w ponownym nagraniu albumu Under the Sign of Hell, wydanego w oryginale w 1997 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Frank Watkins (ur. 19 lutego 1968) – amerykański muzyk, kompozytor i instrumentalista, basista, znany z występów w grupach muzycznych Sacrosanct, Bad Rep, Hell Witch oraz Obituary. Od 2007 roku współpracuje z zespołem Gorgoroth.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Gaahl, właśc. Kristian Eivind Espedal (ur. 7 sierpnia 1975 w Sunnfjord) – norweski wokalista i autor tekstów. Espedal znany jest przede wszystkim z występów w blackmetalowej grupie Gorgoroth, której był członkiem w latach 1998–2007. Mając 16 lat założył zespół Trelldom. Założył także grupę Gaahlskagg i grał w Sigfader.
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.