• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Indyjski kalendarz narodowy

  Przeczytaj także...
  Kalendarz perski, kalendarz irański (farsi گاهشماری ایرانی‌; Gahshomari-ye Irani), zwany także kalendarzem Dżalali – kalendarz opracowany w XI-wiecznej Persji, używany aż do dzisiaj w Iranie i Afganistanie.Rok przestępny – rok kalendarzowy, który ma 366 dni zamiast 365. Występuje wyłącznie w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce). Ma on na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.
  Ekliptyka – (z gr. έκλειψις zaćmienie) wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.

  Indyjski zreformowany kalendarz narodowy – oficjalny, urzędowy kalendarz stosowany w Indiach. Jest używany obok kalendarza gregoriańskiego przez Gazette of India, w wiadomościach nadawanych przez radiostację All India Radio oraz w komunikatach publikowanych przez rząd Indii.

  Jest to kalendarz słoneczny, w którym rok podzielony jest na 12 miesięcy i ma 365 dni (w latach przestępnych 366 dni).

  Kalendarz księżycowo-słoneczny - kalendarz będący kombinacją kalendarza słonecznego i księżycowego. Rok kalendarzowy trwa 365 dni, ale długość miesiąca równa jest długości miesiąca księżycowego (29 lub 30 dni).Ćajtra ( dewanagari: चैत्र , hindi: चैत , trl. ćajt, tamil: சித்திரை ćithirai ) – pierwszy miesiąc roku w indyjskim kalendarzu narodowym. W kalendarzu nepalskim (Bikram Sambat) oraz bengalskim (Bongabdo) ćajtra jest ostatnim miesiącem w roku. W kalendarzach księżycowych ćajtra rozpoczyna się podczas nowiu lub pełni księżyca przypadającej na ten okres, i jest zazwyczaj pierwszym miesiącem w roku.W kalendarzach solarnych ćajtra rozpoczyna się wraz z wejściem Słońca w znak Ryb.

  Struktura kalendarza[ | edytuj kod]

  Kalendarz hinduistyczny

  W latach przestępnych ćajtra ma 31 dni i zaczyna się 21 marca. Podobnie jak w kalendarzu perskim wszystkie miesiące pierwszej połowy roku mają 31 dni, co odpowiada wolniejszemu ruchowi Słońca po ekliptyce w tym okresie.

  Kalendarz gregoriański – kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 przez papieża Grzegorza XIII bullą Inter gravissimas; kalendarz juliański zreformowany przez Luigiego Lilio; w Polsce stosowany od roku wprowadzenia.Sakowie, Śakowie (sanskryt: शक Śaka, staropers.: Sakā, grecki Σάκαι; zwani też Scytami ałtajskimi, wschodnimi lub środkowoazjatyckimi) – koczownicze i osiadłe plemiona spokrewnione ze Scytami i Sarmatami, zamieszkujące w I tysiącleciu p.n.e. tereny Azji Środkowej.

  Nazwy miesięcy pochodzą ze zreformowanego kalendarza księżycowo-słonecznego era Wikrama z pewnymi różnicami w ich wymowie, co bywa przyczyną niejasności, do którego należą kalendarza .

  Lata liczy się według ery Śaka (na pamiątkę zwycięstwa nad Sakami), która zaczęła się (rok 0) w 78 r. Aby określić, czy rok jest przestępny należy dodać 78 do roku ery Saka - w rezultacie, jeśli rok jest rokiem przestępnym w kalendarzu gregoriańskim, to jest przestępnym w erze Saka.

  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.Kalendarz Wikrama (dewanagari trl. wikramasamwat lub samwat) – system datowania ustanowiony według tradycji indyjskiej przez króla Wikramaditję w roku 58 p.n.e., po zwycięstwie nad Scytami (Śakami). Powszechnie jest określany jako tzw. era Wikrama. Ten system liczenia czasu przyjął się w całych zachodnich i północnych Indiach. Kalendarz Wikrama Samwat z lunarnymi miesiącami, ale słonecznym rokiem, jest obecnie oficjalnie przyjęty w Nepalu.

  Wprowadzenie kalendarza[ | edytuj kod]

  Kalendarz hinduski był opracowany przez specjalny komitet reformy kalendarza (Calendar Reform Committee). Rząd Indii utworzył go w 1952 roku. Zadanie komitetu polegało na ujednoliceniu bardzo licznych systemów liczenia czasu występujących w Indiach. Kalendarz jest częścią Indian Ephemeris and Nautical Almanac, kompendium zawierającego informacje astronomiczne. Są w nim również dane i wzory pozwalające określić czas potrzebny do sporządzenia religijnego kalendarza hinduistycznego.

  Era Śaka – era hinduska, zaczynająca się 3 marca 78 r. n.e., używana powszechnie w Indiach i krajach Azji Południowo-Wschodniej, gdzie do dziś funkcjonuje równolegle do kalendarza buddyjskiego. W Indiach, na bazie księżycowego kalendarza Śaka stworzono oficjalnie uznany solarny Indyjski kalendarz narodowy.Kalendarz słoneczny, kalendarz solarny - kalendarz oparty na cyklu zmian pór roku związanym z ruchem obiegowym Ziemi wokół Słońca. Rok ma 365 dni, średnia długość roku zwrotnikowego (słonecznego) wynosi 365,2422 dni, co wymusza wyrównanie roku kalendarzowego co pewien czas (zob. rok przestępny).

  Oficjalnym początkiem kalendarza był 1 ćajtra, 1879 ery Saka, czyli 22 marca 1957.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. A Gateway to India ImageGovernment of India Info over the web. National calendar , www.indiaimage.nic.in, dostęp 2011.04.03
  2. Pañcāṅga. W: Swami Harshananda: A Concise Encyclopeaedia of Hinduism. Wyd. 1. T. 2: H - P. Bangalore: Ramakrishna Math, April 2008, s. 478. ISBN 978-81-7907-057-4. (ang.)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.