• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Indianapolis Colts

  Przeczytaj także...
  Play-off – system rozgrywek sportowych, odmiana systemu pucharowego, mający na celu wyłonienie drużyny mistrzowskiej. Stosowany najczęściej po zakończeniu znacznie dłuższej rundy zasadniczej (nazywanej czasem - głównie w odniesieniu do rozgrywek w USA - sezonem regularnym lub zasadniczym), która wyłania uczestników play-offów oraz określa ich rozstawienie.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.
  Terre Haute – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Indiana, nad rzeką Wabash. Liczy nieco ponad 60 tysięcy mieszkańców.

  Indianapolis Colts - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Indianapolis, w stanie Indiana. Drużyna jest częścią Dywizji Południowej konferencji AFC.

  Drużynę założono w roku 1953 pod nazwą Baltimore Colts. W latach 1947-1950 grała inna drużyna pod tą samą nazwą, która rozpoczęła zawodową karierę jako Miami Seahawks, członek założyciel ligi All-America Football Conference. Zespół przeniósł się w roku 1947 do Baltimore, w stanie Maryland, gdzie trzy lata później dołączył do ligi NFL po rozwiązaniu AAFC. Jednakże po jednym sezonie zespół rozwiązano ku niezadowoleniu lokalnych kibiców. W roku 1953 NFL zezwoliła na odrestaurowanie drużyny Colts na bazie resztek po rozwiązanej franczyzie Dallas Texans. Grając w Baltimore zespół zdobył 4 Mistrzostwa NFL, włączając Super Bowl V.

  Super Bowl XLI był czterdziestym pierwszym Finałem o Mistrzostwo NFL w zawodowym futbolu amerykańskim, rozegranym 4 lutego 2007, na stadionie Dolphin Stadium, w Miami Gardens, w stanie Floryda.Indianapolis – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica i największe miasto stanu Indiana, leżące w hrabstwie Marion.

  Przed sezonem 1984 Colts przenieśli się do Indianapolis, w stanie Indiana, w dość nietypowy sposób: w śnieżną noc 29 marca przewieziono konwojem ciężarówek wszystkie sprzęty klubowe do nowej siedziby. Przeprowadzka tak rozsierdziła wielu kibiców z Baltimore oraz byłych zawodników drużyny, że całkowicie odżegnali się od zespołu z Indianapolis. Od czasu przenosin Colts dziesięciokrotnie pojawili się w fazie play-off konferencji i wygrali Super Bowl XLI.

  Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland. All-America Football Conference (skrót: AAFC, Wszechamerykańska Konferencja Futbolowa) - zawodowa liga futbolu amerykańskiego działająca w latach 1946-1949.

  Letnim obiektem treningowym drużyny jest Rose-Hulman Institute of Technology in Terre Haute, w stanie Indiana.

  Zawodnicy polskiego pochodzenia w Colts: Chris Gardocki (1995-1998)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Indianapolis Colts (ang.)
 • Indianapolis Colts w Sports E-Cyclopedia (ang.)
 • Indianapolis Colts na polskim portalu NFL24.pl (pol.)

 • Franczyza (ang. franchise) – system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.American Football Conference (skrót: AFC, Amerykańska Konferencja Futbolowa) - jedna z dwóch konferencji w zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, National Football League (NFL).
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.