• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Indian Wells - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Salton Sea – słone, endoreiczne, ryftowe jezioro w USA, w stanie Kalifornia, na obszarze hrabstw Imperial i Riverside. Jest to druga (po Dolinie Śmierci) największa depresja w USA.Daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera L.), często nazywany palmą daktylową lub daktylem – gatunek rośliny z rodziny arekowatych (popularnie nazywanych palmami). Jest uprawiany w południowo-zachodniej Azji, północnej Afryce i na południu USA. W stanie dzikim nie występuje.
  Indio – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau w roku 2010, w Indio mieszka 76 036 mieszkańców.

  Indian Wells – miasto w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Populacja: 3816 (2000). Powierzchnia: 37,79 km².

  Miasto jest położone mniej więcej w połowie drogi wytyczonej fragmentem autostrady I-10, przebiegającym nieco na północ od centrów miast Palm Springs (słynnego kurortu golfowego) i Indio (siedziby kwietniowego festiwalu muzyki alternatywnej Coachella Valley Music and Arts Festival), w Dolinie Coachella, naturalnie pustynnym, sztucznie nawadnianym rejonie o intensywnym rolnictwie, zamieszkanym przez ok. milion mieszkańców. Uprawiano tu kiedyś daktyle, przed boomem deweloperskim i napływem zamożnych mieszkańców. Nadal ponad 90% plonu daktyli w Stanach Zjednoczonych pochodzi z Doliny Coachella. Uprawiane są tu także różnorodne warzywa i jest tu kilka znanych winnic. Bez doprowadzonej z daleka wody (kanałem wybudowanym w latach 30./40. XX wieku z odległej rzeki Kolorado), niczym by się nie różniła od obszarów słonawej pustyni Mojave (właściwie stanowi część górzystej pustyni Kolorado). W pobliżu znajduje się największe jezioro Kalifornii, słone Salton Sea.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).

  Orientacyjnie, rejon miasta stanowi wierzchołek równobocznego trójkąta, ulokowany w pustynnym, górzystym wnętrzu stanu, którego pozostałymi wierzchołkami są nadmorskie metropolie Los Angeles i San Diego. Indian Wells leży ok. 180 km od centrum Los Angeles.

  Indian Wells jest znane z corocznego turnieju tenisowego Pacific Life Open (tradycyjna nazwa: Indian Wells Masters), który od 2000 odbywa się na 20 kortach wielkiego nowoczesnego kompleksu tenisowego Indian Wells Tennis Garden, zawierającego otwarty stadion tenisowy na 16 100 widzów, instalacja na skalę turniejów wielkoszlemowych. Jest to jeden z najdłuższych i najważniejszych turniejów w tenisie zawodowym kobiet (WTA Tour) i mężczyzn (ATP Tour). Ostatnio zbiera 96 najlepszych zawodników i taką samą liczbę najlepszych zawodniczek.

  Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.Google Maps — serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów, oglądanie map i zdjęć lotniczych powierzchni Ziemi oraz udostępniający pokrewne im funkcje. Został stworzony w 2005 roku przez Google, jest darmowy dla niekomercyjnych użytkowników.

  Indian Wells ma najwyższy odsetek milionerów w USA, mieszka tu między innymi jeden z najbogatszych ludzi świata Charles Koch. Jednak także w tym mieście mieszkają rodziny uznawane urzędowo za żyjące w biedzie, według danych United States Census Bureau za rok 2000.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wikimapia, Google Maps (charakteryzacja geograficzna)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa miasta Indian Wells (ang.)
 • Oficjalna strona internetowa Indian Wells Tennis Garden (ang.)
 • San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie. Interstate 10 – amerykańska autostrada międzystanowa znajdująca się w południowej części kraju. Zaczyna się w Jacksonville, a kończy w Los Angeles. Przebiega przez stany:
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  BNP Paribas Open, dawniej Pacific Life Open – kobiecy turniej tenisowy z cyklu WTA Tour o kategorii WTA Premier Series, będący częścią zawodów o randze WTA Premier Mandatory i męski turniej ATP World Tour Masters 1000 zaliczany do cyklu ATP World Tour. W 1987 roku zawody przeniesiono do Indian Wells i rywalizowali najpierw mężczyźni. W 1989 roku zaczęły się również zmagania kobiet, natomiast w 1996 roku obie federacje, WTA i ATP, zaczęły organizować imprezę w tym samym czasie.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Indian Wells Tennis Garden – wielki kompleks tenisowy w Indian Wells, w Kalifornii, USA. Wybudowany w 2000, składa się z 20 kortów i jednego, odkrytego stadionu do tenisa ziemnego z widownią na 16 100 osób. Jest to drugi co do wielkości odkryty stadion tenisowy na świecie, po 22,5 tys. Arthur Ashe Stadium w USTA Billie Jean King National Tennis Center w stanie Nowy Jork, USA, gdzie rozgrywany jest coroczny turniej US Open.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bieda (ubóstwo) – to pojęcie ekonomiczne i socjologiczne opisujące stały brak dostatecznych środków materialnych dla zaspokojenia potrzeb jednostki, w szczególności w zakresie jedzenia, schronienia, ubrania, transportu oraz podstawowych potrzeb kulturalnych i społecznych. Bieda stanowi zagrożenie dla realizacji celów lub zadań życiowych.
  Palm Springs – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Palm Springs położone jest 100 mil na wschód od Los Angeles i ma około 45,7 tys. mieszkańców. Otoczone górami skalistymi i zbudowane na terenie pustynnym miasto słynie jako ośrodek turystyczny i wypoczynkowy w Południowej Kalifornii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.868 sek.