• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inari - miejscowość

  Przeczytaj także...
  Laponia – najdalej na północ wysunięty region administracyjny Finlandii. Do 2009 również prowincja o tej samej nazwie.Lapończycy (czasami też Saamowie, Łoparowie, Loparowie; lap. Saami, Sámi) – lud zamieszkujący głównie Laponię – krainę historyczno-geograficzną w Europie Północnej obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji (Płw. Kolski) oraz Szwecji. Lapończycy są potomkami pierwotnych mieszkańców Skandynawii.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Inari (skolt Aanar, północnolapoński Anár, szw. Enare) jest największą miejscowością w gminie o tej samej nazwie położonej w Laponii na północy Finlandii, około 320 km na północ od koła podbiegunowego.

  Położona jest na zachodnim brzegu jeziora Inari w miejscu gdzie wpływa do niego rzeka Juutua. Pierwsze ślady ludzkie pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Jednak osada powstawała bardzo wolno ze stopniowego przekształcania się miejsca handlu miejscowej ludności. Jako jednostka administracyjna utworzona w 1876, szybko stała się centrum dla rozproszonej ludności. W 2005 roku Inari liczyło 459 mieszkańców, jednak w szczycie sezonu letniego przebywa do 4000 ludzi.

  Język północnolapoński (też język saami północny) - jeden z kilku języków używanych przez ugrofiński lud Lapończyków w północnej części Norwegii, Finlandii i Szwecji, o największej liczbie użytkowników.Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  W miejscowości zlokalizowana jest przystań dla łodzi oraz wodnosamolotów. Na granicy miejscowości znajduje się skansen i muzeum Lapończyków (Sámi Museum) - "Siida Museum" oraz drewniany kościół z 1951 roku.

  Ujście rzeki Juutua do jeziora Inari
  Spiżarka w muzeum Lapończyków w Inari

  Przypisy

  1. History (of Inari). [dostęp 2007-05-09].

  Bibliografia[]

 • Paweł Kubicki, FINLANDIA - praktyczny przewodnik, wyd. Pascal 2008, ISBN 978-83-7513-149-9
 • Zobacz też[]

 • Inari (jezioro)
 • Język skolt (lapoński skolt, kolta, koltta, “lapp” , lopar, "rosyjski lapp") − jeden ze wschodnich języków lapońskich, używany przez około 400-osobową grupę żyjącą w Finlandii, na północny zachód od terenów inari i przez kilkanaście osób w Rosji. W Rosji wyróżniono 2 dialekty - notozer i yokan.Wodnosamolot (albo: hydroplan) – samolot przystosowany konstrukcyjnie do startu i lądowania (wodowania) z powierzchni wody.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.