• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • In Extremo

  Przeczytaj także...
  The Kelly Family – amerykańsko-europejski zespół muzyczny, grający głównie muzykę pop, rock oraz folk. Grupa została założona przez Barbarę Ann Kelly, jej męża Daniela, Jerome Kelly, oraz ich dzieci.Michael Patrick "Paddy" Kelly (ur. 5 grudnia 1977 w Dublinie, Irlandia) – piosenkarz i autor piosenek. Przez wiele lat występował wraz z rodzeństwem w zespole The Kelly Family. W latach 2004 - 2010 przebywał we Wspólnocie św. Jana (fr. Communauté Saint-Jean), gdzie nosił imię John Paul Mary.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  In Extremo, Zelt-Musik-Festival w roku 2018 w Freiburg, Niemcy
  Das Letzte Einhorn (Michael Robert Rhein)

  In Extremoniemiecki zespół grający folk metal pochodzący z Berlina założony w 1995. Nazwa grupy oznacza po łacinie "na końcu/granicy/szczycie" (extremum, gen. extremi).

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Harfa − instrument strunowy szarpany (chordofon) w kształcie stylizowanego trójkąta, jeden z najstarszych instrumentów muzycznych, wywodzący sie z łuku muzycznego. W starożytności spotykana była również w kształcie łuku. Harfa była znana już w Azji Mniejszej około 5000 lat temu. Znana była również w kulturze w starożytnej Mezopotamii (tzw. harfa z Ur). Mówi się, że biblijny król Dawid śpiewał psalmy akompaniując sobie na harfie kinnor, która w rzeczywistości jednak nazywana jest harfą błędnie, będąc odmianą liry. Instrumenty przypominające harfę znaleźć można w wielu kulturach. Harfę przypomina np. chiński instrument strunowy o nazwie konghou.

  Niepowtarzalny styl grupy powstał poprzez połączenie tradycyjnych metalowych brzmień z muzyką średniowieczną czy ludową - wykorzystują instrumenty takie jak dudy średniowieczne, lira korbowa, harfa i inne. W ich repertuarze znalazły się znane średniowieczne utwory pochodzące z Carmina Burana (Nymphenzeit, Omnia Sol Temperat, Totus Floreo) oraz ówczesnej poezji jak np. Palestinalied (utwór wykonywany również przez Adaro i Qntal), czy Herr Mannelig. Z czasem zespół stworzył również własny materiał po niemiecku, w przeciwieństwie do innych wykorzystywanych przez nich utworów: łacińskich, norweskich, hiszpańskich, francuskich, hebrajskich i innych.

  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.Die Fantastischen Vier znana również jako Fanta 4 (pol. Fantastyczna czwórka) – niemiecka grupa hip-hopowa założona w 1986 w Stuttgarcie przez Michaela Bernda Schmida (pseudonim Smudo), Andreasa Rieke (pseudonim And.Ypsilon), Michaela Becka (pseudonim Dee Jot Hausmarke) i Thomasa Dürra (pseudonim Thomas D). To oni skomponowali piosenkę "Die da", który jako pierwszy utwór hip-hopowy zajmował w Niemczech pierwsze dziesiątki list przebojów. Tworzą swój własny, trudny do powtórzenia styl, z każdym longplayem coraz bardziej poważny i filozoficzny. Stali się moralnym obliczem nowego pokolenia Niemców komentując kapitalistyczny świat. Najnowsza płyta „Für dich immer noch Fanta Sie“ ukazała się 14 maja 2010.

  Charyzmatycznym członkiem zespołu jest wokalista Das Letzte Einhorn (niem. ostatni jednorożec). Zespół ten znany jest na całym świecie, z racji częstych występów (np. w Moskwie czy w Meksyku). Grupa tworzyła ścieżkę dźwiękową do pierwszej i drugiej części gry komputerowej Gothic, dodając do niej także utwór "Herr Mannelig" z płyty "Verehrt Und Angespien".

  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.Editors – zespół z Birmingham, wykonujący muzykę rockową (porównywaną do takich zespołów jak Joy Division czy Interpol). Uprawiają gatunek indie rock.

  W Polsce pierwszy raz grupa zagrała 11 września 2010 podczas Płock Cover Festival 2010.

  Piosenki[ | edytuj kod]

  Zespół posiada na swym koncie 4 covery: This Corrosion The Sisters of Mercy, An End Has a Start Editors, I Desappear Metallica, oraz Yeah Yeah Yeah Die Fantastischen Vier. Zespół na początku grał średniowieczne utwory takie jak: Nymphenzeit, Omnia Sol Temperat i Herr Mannelig, lecz z czasem zaczął pisać własne (zazwyczaj w języku niemieckim).

  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański i antychrześcijański) oraz nastrój.Mägo de Oz - zespół muzyczny założony w połowie 1989 roku w Madrycie. Jest hiszpańskim przedstawicielem power/folk metalu.

  W piosenkach In Extremo pojawiają się inni artyści np. Paddy Kelly z The Kelly Family, Marta Jandová z Die Happy, Rea Garvey i José Andrëa z Mägo de Oz.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne[ | edytuj kod]

  Kompilacje[ | edytuj kod]

  Albumy koncertowe[ | edytuj kod]

  Single[ | edytuj kod]

  Dema[ | edytuj kod]

 • 1996 In Extremo
 • Teledyski[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyclopaedia Metallum - In Extremo (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2013-12-09].
  2. In Extremo Biography (ang.). www.musicmight.com. [dostęp 2013-12-09].
  3. Jason Birchmeier: In Extremo Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2013-12-09].
  4. Witt Wilczyński: Polska stolica folkmetalu? (pol.). 2010-09-13. [dostęp 2010-09-18].
  5. In Extremo/Longplay-Chartverfolgung (niem.). musicline.de. [dostęp 2013-12-09].
  6. In Extremo Austrian Albums Chart (ang.). austriancharts.at. [dostęp 2013-12-09].
  7. In Extremo/Longplay-Chartverfolgung (niem.). hitparade.ch. [dostęp 2013-12-09].
  8. Gold-/Platin-Datenbank (niem.). www.musikindustrie.de. [dostęp 2013-12-09].
  9. In Extremo - Quid Pro Quo (ang.). discogs.com. [dostęp 2018-01-03].
  10. In Extremo/Single-Chartverfolgung (niem.). musicline.de. [dostęp 2013-12-09].
  11. In Extremo Videos (ang.). www.metalstorm.net. [dostęp 2013-12-09].
  Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.The Sisters of Mercy - zespół muzyczny powstały w Wielkiej Brytanii w mieście Leeds w 1980 roku. Liderem grupy jest wokalista Andrew Eldritch. Od początku lat 90 zespół zaprzestał nagrywania nowych albumów i prowadzi jedynie działalność koncertową wraz ze zmienną ekipą muzyków. (Jedynie Andrew Eldritch i Dr Avalanche są zawsze obecni w składzie.)
  Warto wiedzieć że... beta

  Herr Mannelig (Herr Mannerlig) – średniowieczna szwedzka ballada, opowiadająca historię górskiej trollicy (huldry), chcącej zostać człowiekiem. Wierzy ona, że wychodząc za Pana Manneliga stanie się człowiekiem. Ofiarowuje mu wspaniałe dary, lecz on odmawia, gdyż huldra nie jest chrześcijanką. Istnieje wiele wersji tej ballady, mających różne melodie i słowa, jednak większość opiera się na tej właśnie historii.
  Gothic – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez firmę Piranha Bytes i wydana przez Egmont Interactive w 2001 roku. Polską lokalizację zrealizowała firma CD Projekt.
  Płock Cover Festival – festiwal muzyczny, który odbywał się w latach 2005 - 2011 w Płocku. Organizatorami byli: Urząd Miasta Płocka oraz Agencja IDO (pomysłodawca festiwalu). Na imprezie tej występowały grupy wykonujące muzykę rockową oraz heavy metalową. Wstęp na festiwal był wolny, a odbywał się on na plaży miejskiej.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  11 września jest 254. (w latach przestępnych 255.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 111 dni.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Marta Jandová (ur. 13 kwietnia 1974 w Pradze) – czeska wokalista, autorka tekstów i piosenek, a także aktorka, współzałożycielka zespołu rockowego Die Happy, zwyciężczyni Konkursu Piosenki Bundeswizji w 2007, reprezentantka Czech podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku w duecie z Václavem Noidem Bártą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.