• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • InCulto

  Przeczytaj także...
  Europejska Nagroda Muzyczna MTV dla najlepszego bałtyckiego wykonawcy - nagroda przyznawana przez redakcje trzech bałtyckich państw (MTV Litwa, MTV Estonia i MTV Litwa & Łotwa) podczas corocznego rozdania MTV Europe Music Awards. Nagrodę dla najlepszego bałtyckiego wykonawcy po raz pierwszy przyznano w 2006 r. O zwycięstwie decydują widzowie za pomocą głosowania internetowego i telefonicznego (smsowego).Litwa uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się litewski nadawca publiczny Lietuvos Nacionalinis Radijas ir Televizija (LRT).
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  InCultolitewski zespół muzyczny założony w 2003 roku w Wilnie przez Jurgisa Didžiulisa.

  W maju 2010 roku zespół reprezentował Litwę podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Oslo. W listopadzie tego samego roku grupa ogłosiła zawieszenie działalności.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Historia[]

  Zespół InCulto powstał dzięki inicjatywie Jurgisa Didžiulisa, litewskiego piosenkarza urodzonego w Kolumbii. W 2004 roku grupa nagrała i wydała swój debiutancki album zatytułowany PostSovPop.

  W 2006 roku muzycy wzięli udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych z utworem „Welcome”. W lutym wystąpili podczas drugiego półfinału selekcji i awansowali do finału, w którym zajęli ostatecznie drugie miejsce w wyniku głosowaniA telewidzów. W tym samym roku otrzymali nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego bałtyckiego wykonawcy.

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  W 2007 roku ukazała się druga płyta studyjna zespołu zatytułowana Marijos žemės superhitai. Na początku 2010 roku zespół ponownie wziął udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych, tym razem z utworem „Eastern European Funk”. Pod koniec lutego grupa wystąpiła w trzecim półfinale selekcji i awansowała do finału, który ostatecznie wygrała na początku marca po zdobyciu największego poparcia jurorów oraz telewidzów, dzięki czemu została wybrana na reprezentanta Litwy podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Oslo. 27 maja zespół wystąpił w drugim półfinale konkursu i zajął 12. miejsce z dorobkiem 44 punktów, przez co nie zakwalifikował się do finału. W listopadzie tego samego roku grupa ogłosiła zawieszenie swojej działalności, zaś w grudniu ukazała się ich ostatnia płyta zatytułowana Closer Than You Think.

  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne[]

  Single[]

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. InCulto - PostSovPop (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-02].
  2. LITHUANIAN SEMI-FINALS 2006 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-07-02].
  3. LITHUANIAN NATIONAL FINAL 2006 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-07-02].
  4. ESTONIA: EUROVISION STARS NOMINATED FOR MTV EUROPE AWARDS (ang.). www.shaan.typepad.com, 2006-09-22. [dostęp 2015-07-02].
  5. InCulto - Marijos Žemės Superhitai (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-02].
  6. LITHUANIAN SEMI-FINALS 2010 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-07-02].
  7. LITHUANIAN NATIONAL FINAL 2010 (ang.). www.natfinals.50webs.com. [dostęp 2015-07-02].
  8. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2) (ang.). W: EBU [on-line]. www.eurovision.tv. [dostęp 2015-07-02].
  9. Kamil Śniadkowski: Koniec InCulto (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. www.eurowizja.org, 2010-11-27. [dostęp 2015-07-02].
  10. InCulto ‎– Closer Than You Think (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2015-07-02].
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  55. Konkurs Piosenki Eurowizji 2010 został zorganizowany w Telenor Arena w Bærum (Oslo) w Norwegii. Festiwal wygrała reprezentantka Niemiec Lena Meyer-Landrut z utworem „Satellite”, napisanym przez Julie Frost i Johna Gordona. Państwo wygrało po raz drugi w historii po 28 lat oczekiwania, pierwszy raz jako zjednoczony kraj. Poza tym, od czasu wprowadzenia nowych zasad w 2000 roku pierwszy raz wygrał kraj z tzw. „Wielkiej Czwórki”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.