• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inés Suárez

  Przeczytaj także...
  Mapuche, Araukanie (z hiszp. araucanos, mapuches; wersja spolszczona: Mapucze) – plemię indiańskie Ameryki Południowej, zamieszkujące południowo-centralne obszary Chile i południowo-zachodnią Argentynę. Sami Araukanie mówią o sobie Mapucze, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Ludzie Ziemi. Plemiona te żyły w czasach prekolumbijskich na południe od Inków na terenach dzisiejszego Chile.Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Inés Suárez (ur. 1507 w Plasencia, zm. 1580 w Santiago de Chile) – hiszpańska konkwistadorka, jedna z założycielek Santiago de Chile.

  Życiorys[]

  Inés Suárez urodziła się w 1507 roku w Plasencii w Hiszpanii. Brak jest informacji o wydarzeniach z jej młodości. Prawdopodobnie wyszła za mąż w młodym wieku. Pierwszą pewną informacją z jej życia jest opuszczenie Hiszpanii i wyruszenie do Ameryki w wieku 30 lat w poszukiwaniu męża, Juana de Málagi, który wyruszył do Ameryki w celu zdobycia tamtejszych bogactw. Po przybyciu do Ameryki szybko dowiedziała się o śmierci męża. W nieznanych okolicznościach dołączyła do wyprawy Pedro de Valdivii do Chile jako jedyna Europejka. Z czasem Suárez stała się przyjaciółką, a następnie kochanką Valdivii.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile. Miasto położone jest w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho administracyjnie należy do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5 mln. mieszkańców (według danych z 2002 roku).

  Prawdopodobnie Suárez wyznaczyła miejsce, w którym powstało Santiago de Chile (wówczas Santiago del Nuevo Extremo). Jako osoba pochodząca z Estremadury umiała odnaleźć źródła wody na pustynnych obszarach Chile. Brała także aktywny udział w obronie nowego miasta przed atakami Indian. Pod nieobecność gubernatora, dzięki jej odwadze i zdecydowaniu, 11 września 1541 roku udało jej się uchronić miasto od kapitulacji przed oblegającymi je oddziałami Indian Mapuche. W niektórych źródłach podkreślano, że w trakcie walki wykazała się okrucieństwem wobec siedmiu schwytanych indiańskich wodzów, którym ścięła głowy w celu zastraszenia atakujących oddziałów. Wystraszeni egzekucją jeńców Indianie odstąpili od oblężenia i wycofali się w popłochu.

  Ameryka – część Ziemi położona na zachodniej półkuli, w skład której wchodzą dwa kontynenty: Ameryka Północna i Ameryka Południowa. Rozciąga się na długości ponad 15 tys. km od Archipelagu Arktycznego po Ziemię Ognistą. Niekiedy na oznaczenie obu Ameryk używa się także określeń Nowy Świat lub półkula zachodnia.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).

  Jej związek z Valdivią trwał do czasu jego procesu w Limie, podczas którego oskarżono go o romans z Suárez i zmuszono do sprowadzenia do Ameryki swojej żony – Mariny Ortíz de Gaete – oraz wydania Inés Suárez za mąż. Ostatecznie w 1549 roku Valdivia ożenił z nią jednego ze swoich dowódców, Rodrigo de Quirogę. Od czasu ślubu wiodła spokojne, pobożne życie. Wraz z mężem przyczyniła się do budowy kościoła i klasztoru w Santiago.

  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.Konkwista (hiszp. conquista - podbój, zdobycie) - hiszpańskie wyprawy zbrojne, podejmowane od końca XV wieku w celu podboju nowo odkrytych terytoriów zamorskich w Amerykach, Afryce i Indiach. Ówczesnym usprawiedliwieniem konkwisty była walka z niewiernymi (muzułmanie) oraz nawracanie nowych ludów na katolicyzm. De facto sprowadzało się to do rozszerzania władzy monarchii. Przyczyny konkwisty są dość szerokie. Po zakończeniu toczonej na Półwyspie Iberyjskim przeciwko Maurom rekonkwisty, zarówno Królestwo Portugalii jak i połączone unią Kastylia i Aragonia szukały dalszych dróg ekspansji. Dla bezrobotnej od pewnego czasu szlachty konkwista oznaczała nowe zajęcie, dawała jednocześnie szansę szybkiego awansu społecznego rzeszom niższych warstw społecznych, które w Nowym Świecie szukały lepszego życia - przykładem takiej kariery może być jeden z bardziej znanych konkwistadorów (hiszp. zdobywców) Francisco Pizarro, pierwotnie pasterz świń z Estremadury.

  Zmarła w 1580 roku w Santiago de Chile.

  Upamiętnienie[]

  Jest bohaterką powieści „Inés, pani mej duszy” autorstwa Isabel Allende.

  Przypisy

  1. Biografia de Inés Suárez (hiszp.). Biografías y Vidas. [dostęp 2013-06-27].
  2. Recenzja książki „Inés, pani mej duszy” (pol.). Dziennik Literacki, 2008-09-20. [dostęp 2013-06-27].
  3. Historia de Chile: Biografías. Inés Suárez: ¿1507?-1580. La compañera de Valdivia (hiszp.). W: Biografía de Chile [on-line]. [dostęp 2013-06-27].
  4. Endy Gęsina-Torres. Konkwistadorzy w spódnicach. „Ale historia”. 4/2013 (54), s. 6-7, 2013-01-28. Agora SA (pol.). 
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Pedro de Valdivia (ur. 1497 w Badajoz, Hiszpania, zm. 25 grudnia 1553 w Tucapel, Chile) – hiszpański konkwistador, towarzysz Francisca Pizarra w podboju Peru i pierwszy królewski gubernator Chile. Założyciel pierwszych chilijskich miast m.in. Santiago de Chile (1541), Concepción (1550) i Valdivii (1552).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Plasencia - miasto w Hiszpanii, w regionie Ekstremadura. W 2012 liczyło 41.002 mieszkańców. Plasencia znajduje się 83 km na północ od Cáceres, 150 km na północ od Mérida i 70 km na wschód od granicy z Portugalią.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.